Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

10.12.2018 13:47

Jak šel čas s brexitem – přehledný souhrn

Téma, které už přes dva roky hýbe britskou i evropskou společností. Téma, které rozdělilo mnoho rodin i přátel. Téma, jehož rozuzlení se už brzy dočkáme. I přesto, že prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie na konci listopadu schválili smlouvu o vystoupení Spojeného království z EU, se může brexit ještě výrazně zkomplikovat. Premiérka Theresa Mayová totiž dnes náhle odložila klíčové hlasování o rozvodové smlouvě v britské Dolní sněmovně, a zatímco bude hledat další podporu, termín odchodu se pomalu, ale jistě blíží.Pojďme si celý proces brexitu (Britain + exit) – totiž proces ukončení členství Spojeného království v Evropské unii – projít od samotných začátků přes současné dění až po klíčová data v budoucnosti.

Hlavní z kritizovaných položek je tzv. pojistka (backstop), která se spustí v případě, že se obě strany nedohodnou do konce přechodného období na nové podobě vzájemných vztahů. V rámci této pojistky zůstane celé Spojené království v dočasné celní oblasti (v podstatě v celní unii), ale Severní Irsko bude muset splňovat další podmínky týkající se jednotného trhu. Vznikne tak celní hranice v Irském moři. Z této pojistky navíc nemůže Spojené království suverénně vystoupit – je potřeba vzájemné dohody s EU.

Hlasování – počty

Kdy se bude hlasovat, nevíme, každopádně půjde o klíčový moment pro osud Spojeného království i premiérky Mayové. Jaké jsou současné počty pro prosazení dohody?V Dolní sněmovně zasedá 650 poslanců. Čtyři z nich – předseda a jeho tři místopředsedové – nehlasují, dalších sedm zvolených za severoirskou stranu Sinn Féin se hlasování dlouhodobě kvůli své politice abstencionismu neúčastní. To nám dává 639 poslanců a potřebnou většinu 320 hlasů.Z 315 konzervativních poslanců se Mayová podle britských médií může spolehnout tak na okolo 240 poslanců, 40 poslanců už avizovalo, že bude hlasovat proti, zbylých cca 35 se prozatím rozhoduje.

Premiérka Theresa Mayová

Velšská strana Plaid Cymru (4 hlasy), Zelení (1 hlas), DUP (10 hlasů), liberální demokraté (12) a skotští nacionalisté (35) budou hlasovat proti. To je celkem 62 hlasů. Osm poslanců je nezařazených.Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn se nechal slyšet, že celá jeho strana bude hlasovat proti, je ovšem možné, že část z 257 poslanců hlavní britské levicové strany se přikloní na stranu Mayové. Ta se dokonce snaží i aktivně u části z nich lobbovat.Hlasování bude každopádně velmi těsné. Záležet na něm bude osud Spojeného království, vztahů s Evropskou unií i Českem, 100 tisíců Čechů žijících v ostrovní zemi i několik tisícovek Britů žijících u nás.


Komentáře