19. února jsme se konečně dočkali spuštění Apple Pay na českém trhu. Mnoha uživateli očekávaná služba získala obrovský úspěch již během prvních 3 týdnů svého fungování u nás. V současné chvíli Apple Pay podporuji banky Česká spořitelna, Air Bank, Komerční banka, banka MONETA, mBank a také fintechový startup Twisto.

Apple Pay – největší služba pro placení skrze mobilní zařízení

Česká spořitelna ve své tiskové zprávě uvedla, že během prvních šesti hodin si službu aktivovalo více jak 13 000 klientů, což je velice úctyhodné číslo. Přitom u České spořitelny mohou využít Apple Pay pouze uživatelé karet Visa. Proč tomu tak je jsme se u České Spořitelny nedopátrali, ale dostali jsme následující odpověď.

„Platební karty Mastercard bude možné přidávat do Apple Pay v řádu několika týdnů, buď ještě v průběhu března nebo dubna 2019.“

Apple Pay ale během prvních 3 týdnů překonal v počtu uživatelů konkurenční službu Google Pay, která se dříve jmenovala Android Pay a na našem trhu je již od roku 2017. Ale na zařízeních s operačním systémem Android jsou ale i jiné služby, pomocí kterých se dají uskutečňovat mobilní platby – např. Komerční banka má svoji vlastní aplikaci přímo v rámci mobilního bankovnictví. Česká spořitelna má pro Android aplikaci Poketka, kterou spustila v půlce roku 2018.

I pro ty, jejichž banka nepodporuje Apple Pay

Fintechový startup Twisto, který začal podporovat službu již v první vlně, využil svého postavení na trhu a nabízí uživatelům možnost využívat Apple Pay mimo svou banku. Stačí se zaregistrovat do služby Twisto, která funguje na bázi odkládání plateb. Služba ale nevyžaduje založení bankovního účtu, tudíž mohou uživatelé začít využívat Apple Pay ihned po registraci.

Ostatní banky nejsou otevřené pro jiné klienty, a proto je potřeba si u nich založit účet. Právě Česká spořitelna spustila Apple Pay pouze pro uživatele, kteří vlastní kartu od společnosti Visa, která je společně s MasterCard největšími výrobci karet na Evropském trhu.

Kdy přijde další vlna?

Banky, které v současnosti nepodporují Apple Pay, se budou s největší pravděpodobností zapojovat během dalších vln. Kdy tyto vlny budou stále ještě nevíme. Banka ČSOB se vyjádřila se svém twitterovém účtu, že Apple Pay plánuje spustit až na konci letošního roku, což může naznačovat termín jedné z vln. ČSOB je přitom po České spořitelně druhou největší bankou u nás.

Ptali jsme se Fio banky, kdy spustí Apple Pay pro své klienty, ta totiž spěje k 1 milionu klientů. Odpověď jsme dostali od tiskového mluvčího Jakuba Heřmánka:

„Naším přáním je, abychom měli vše připravené ke spuštění ve třetím čtvrtletí tohoto roku.“

To by mohlo naznačovat termín další vlny, která by přinesla příchod dalších bank a služeb podporující Apple Pay. Další dvě vlny tedy s největší pravděpodobností přijdou ještě tento rok.

Spuštění Apple Pay na Slovensku

Naši východní sousedé na mobilní placení skrze zařízení Apple stále ještě čekají. Spolu se Slováky by se měli přidat i Slovinci. Kdy bude ale oficiální termín spuštění služby se dosud neví.

Platby v internetových obchodech

Možnost zaplatit pomocí Apple Pay na internetu začínají podporovat i první české e-shopy. Jedním z prvních byl e-shop PoštovnéZdarma.cz. Platit pomocí této služby je také možné v mobilních aplikacích rozvažeče jídel Wolt a nebo v aplikaci přepravce FlixBus. Před pár dny se přidal i největší český e-shop Alza.

Počet uživatelů stále roste

I čtyři týdny po spuštění služby na českém trhu se do služby připojují noví uživatelé. Nejvíce jich je u České spořitelny, kterou následuje Komerční banka. V současné chvílí má Apple Pay v Česku přes 150 000 uživatelů. Několik dalších měsíců bude počet uživatelů stále růst, což mohou ovlivnit i další vlny a další zapojené banky. Od České spořitelny jsme dostali zajímavá čísla o současném stavu Apple Pay u nich:

„Za první měsíc od spuštění v České Spořitelně využívá Apple Pay 49 000 klientů, kteří provedli 591 tisíc transakcí v celkovém objemu více než 256 milionů korun.“

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..