Právě si prohlížíte Jak strávit poslední dny roku? Czech Press Photo nabízí shrnutí jeho hlavních událostí

Příroda, věda, politika, válka, vězení, protesty, vzpomínky, tanec, divadlo, film, sport, budoucnost, technologie, města, ulice, lidé. Všechny tyto prvky spojené do jedné výstavy. To a ještě mnohem více je Czech Press Photo.

Již od roku 1995 se v České republice každoročně koná výstava Czech Press Photo, letos už po čtyřiadvacáté. Expozice nápaditě představuje všechny důležité momenty uplynulého roku a nahlíží do skutečně širokého spektra, přes politické aktuality, přírodu, divadlo nebo válečné konflikty.

Mezi vystavujícími jsou jak profesionální fotografové a novináři, tak vydavatelé, agentury a odborné školy z Česka a Slovenska. Každoročně jsou nestrannou porotou vybrány nejlepší fotografie z jednotlivých kategorií, jako je například aktualita, proměny Prahy, portrét, sport nebo problémy dnešní doby.

Z letošních výherců a nominovaných je třeba zmínit fotografii Michala Čížka z kategorie aktualita. Jedná se o snímek zachycující českého premiéra Andreje Babiše polibkem děkujícího svému PR manažerovi Marku Prchalovi za úspěšnou volební kampaň. Nominovány byly i fotografie z demonstrace „Za slušné Slovensko’’ nebo z piety za padlé české vojáky v Afghánistánu.

Za kategorii problémy dnešní doby zvítězil snímek uprchlické rodiny po doplutí do Bangladéše, mezi nominovanými byla například i fotografie těhotné čtrnáctileté dívky v Kongu, oběti sexuálního násilí.

Vítězem kategorie kultura je snímek ze zákulisí Cirkusu Humberto po boku série z návštěvy italské galerie umění, zachycující kontrast mezi obyčejnými návštěvníky a vystavovanými uměleckými díly. Za sport se umístila momentka ze soutěže mladých skokanů v Lomnici nad Popelkou.

Z kategorie portrét byla vybrána fotografie odkazující na jednu z nejkontroverznějších kauz Slovenska – je na ní zachycena Margaréta Cervanová, hledící na portrét své dcery Ludmily, studentky medicíny, která byla roku 1976 znásilněna a zavražděna.

A na závěr vítěz kategorie příroda, věda a životní prostředí a zároveň absolutní vítěz celé soutěže – snímek, na kterém se autorovi Lukáši Zemanovi podařilo zaznamenat orangutaní matku s umírajícím mládětem a netradičně tak poukázat na to, jak deštné lesy devastuje lidská činnost.

Czech Press Photo je možné navštívit ve Staroměstské radnici v Praze do 30. ledna 2019. A letošní ročník je opravdu výjimečný. Dělá pomyslnou tečku za celým rokem 2018, shrnuje všechny jeho zásadní události a divákům umožní sdílet životní osudy s lidmi po celém světě.

 

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..