Do otevření volebních místností už zbývá jen pár hodin. Kdy se otevírají volební místností? Kolik má každý občan preferenčních hlasů? A jak vlastně volit?

Volební místnosti se otevírají v pátek 8. října přesně ve 14 hodin. V pátek se opět zavřou ve 22 hodin. Další den, tedy v sobotu, se otevírají ráno v 8 hodin a zavírají opět ve 14 hodin. Poté začíná sčítání hlasů, které lze sledovat na internetu nebo v televizi.

Ve volební místnosti se každý občan prokazuje dokladem, tím je buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Volební lístky dostává každý volič ve schránce, může si je ale vyzvednout i ve volební místnosti. Volební lístky se poté vloží do obálky, která se nezalepuje. Ta se následně hodí do urny. Počítá se pouze jeden hlas v obálce, nikoliv volné hlasy mimo obálku nebo více hlasů v jedné obálce.

Každý občan má 4 preferenční hlasy, které může využít, ale nemusí. Preference volič vyjadřuje tím, že zakroužkuje číslo vybraného kandidáta. Pozor, pokud volič zakroužkuje více než 4 politiky, hlas bude započítán pouze pro danou stranu či koalici. Pokud volič nezakroužkuje nikoho, preference je automaticky brána dle pořadí na kandidátce.

Kroužkování slouží jako podpora kandidáta, která se díky preferenčním hlasům posouvá na kandidátce a zvyšuje tak svou šanci dostat se do Poslanecké sněmovny.

Svobodné volby jsou jedním ze základních principů demokracie a každý občan díky nim získává šanci podílet se na utváření společnosti okolo něj.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..