Jaká je budoucnost vztahu technologie a člověka? Povede robotizace, kybernetizace, technologizace života a nasazování umělé inteligence ke světlým zítřkům, nebo k ponuré dystopii? Budou stroje myslet za lidi tak, že to z nás učiní lepší bytosti, nebo dočista ztratíme svoje lidství? Studentský spolek Koridor vyhlašuje ve spolupráci s českými nakladatelstvími jedinečnou literární soutěž pro studenty a studentky humanitních oborů a příznivce humanitních věd, umělé inteligence a robotiky.

Pořadatelé soutěže otevírají celkem tři hlavní kategorie:

 • 1. kategorie: Esej – Napište esej či úvahu na pomezí odborné a krásné literatury v rozsahu 2 až 15 normostran.
 • 2. kategorie: Povídka – Napište povídku v jakémkoliv s tématem souvisejícím žánrem v rozsahu 2 až 20 normostran.
 • 3. kategorie: Poezie – Napište báseň či jiný lyrický útvar.

Kromě vítězů soutěžních kategorií budou oceněna také 2. a 3. místa. Navíc pořadatelé vyhlásí vítěze speciální ceny pro autora či autorku do dvaceti let.

Ocenění autoři a autorky získají možnost publikovat za pomoci odborných editorů v tištěném sborníku, který půjde do knižní distribuce. Dále získají hodnotné literární ceny od zapojených sponzorů. Vítězové navíc získají unikátní pohár, který byl pro účely soutěže navržen a vytisknut na 3D tiskárně.

Hodnotící porota bude složená ze zástupců učitelů a studentů Fakulty humanitních studií a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, ze zástupců nakladatelství a časopisu A2. Podmínkou přijetí textu je, že text dosud nebyl publikován a autor nabízející rukopis je výhradním držitelem autorských práv k příslušnému rukopisu.

Deadline pro přijetí příspěvků je 31. 4. 2022. Z důvodů výjimečné situace však budou akceptovány i příspěvky odeslané do 19. 5. 2022. Vaše soutěžní texty zasílejte na adresu radekholodnak@gmail.com. Do předmětu zprávy zadejte: „SOUTĚŽ AI“.

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhne na závěr konference Být či bit, kterou tato soutěž doprovází, 3. června 2022 v 19 hodin v Aule Jana Sokola v budově FHS UK v Pátkově ulici v Praze. Komponovaný večer doprovodí elektronická hudba Jana Faixe a experimentální skupiny Ether Kolektiv.

Laskavými sponzory soutěže jsou nakladatelství Togga, OIKOUMENOU, Filosofia a Neklid, časopis A2, Studio Šachta, Q-Records a historický spolek Zádruha. Pro aktuální informace sledujte také facebookovou stránku soutěže.

Tento příspěvek má jeden komentář

 1. Alena

  Dobrý den,
  můžu do soutěže (kategorie Povídka) zaslat i část delšího celku? Téma i rozsah jinak práce splňuje.

  Mockrát děkuji za odpověď,
  Alena

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..