Ve Spojených státech amerických se volilo do Senátu, Sněmovny reprezentantů i na místa guvernérů. Tradiční souboj Demokratů a Republikánů dopadl nerozhodně: zatímco většinu v senátu si udrželi Demokraté, Republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů. Jaká je v Americe po volbách nálada, komu přáli mladí voliči a jak výsledky ovlivní běžné občany? Ptali jsme se čtyř respondentů přímo z USA.

McKenzie Andersen

15 let, žije na západním pobřeží ve státě Oregon, trpí chorobou AFM (Acute Flaccid Myelitis) podobnou dětské obrně

Jak bys popsala náladu americké společnosti teď, více než týden po volbách?

Lidé mají smíšené pocity a názory na výsledky. Volby ale ukázaly, že se stále více a více lidí zajímá o politiku, nebo se na ní minimálně chtějí podílet, protože šlo volit více lidí než je v „midterms“ obvyklé.

Podporují mladí lidé spíše demokraty, nebo republikány?

Myslím, že obecně spíše demokraty, protože ti jsou liberální jako mladá americká společnost. Roli hraje určitě otázka legalizace zbraní a potratů.

Myslíš si, že mladí lidé podporují Donalda Trumpa?

Jen málo lidí ho má rádo jako člověka, ale co se týče jeho politiky, má své příznivce i mezi mladými lidmi.


Kiernan Majerus-Collins

23 let, studuje právo na univerzitě v Bostonu

Jak bys popsal náladu americké společnosti týden po volbách?

Myslím si, že většina mladých lidí, kteří nějaký názor mají, je relativně spokojená s výsledky. Převažují mezi nimi liberálové, a tak je pro ně dobrá zpráva, že si demokraté udrželi většinu v senátu a spoustu guvernérských pozic.

Proč mladí lidé podporují spíše demokraty?

Ty informace vychází hlavně z různých průzkumů veřejného mínění, ale určitě je to pravda. Řekl bych, že mezi hlavními důvody je vzdělání – minimálně polovina mladých voličů studuje a nebojím se tvrdit, že většina amerických univerzit je spíše liberální. Samozřejmě jsou tady výjimky, ale také ne každý student volí stejně. Kromě vzdělání také hrají roli sociální otázky, jako práva LGBTQ a podobně, které mladé lidi zajímají nejvíce a konzervativci jim striktně odporují.

Co by měli cizinci vědět o právě proběhlých volbách a obecně o americké politice?

To, že USA mají poměrně složitý a široký systém vládních institucí, které vede spousta politiků a je nereálné, aby se celá americká společnost spojila za každým z nich a podporovala jejich rozhodnutí. Proto to, co schvaluje například senát nebo oznamuje Bílý dům, nikdy nereprezentuje názor všech Američanů. Doufám ale, že si alespoň mladí lidé uvědomují, že výsledky našich voleb ovlivňují vždy celý svět.


Steve Collins

65 let, pracuje jako novinář, píše o americké politice, žije ve státě Maine na východním pobřeží

Jak byste popsal současnou náladu americké společnosti?

To je těžká otázka, protože každý má na výsledky jiný názor. Co nám ale tyto volby dokázaly, je fakt, že spousta Američanů se obává návratu bývalého prezidenta Trumpa do Bílého domu. Proto také tolik jím podpořených kandidátů na guvernéry v nemálo státech neuspělo. Ukazuje se, že prezident Joe Biden vlastně není tak neoblíbený, jak se říká. (Strana, která přes prezidenta ovládá Bílý dům, v „midtermových“ volbách zřídkakdy uspěje, tzn. získá nebo udrží většinu v senátu a sněmovně. Od roku 1922 se to podařilo jen čtyřikrát včetně voleb letošních, pozn. red.)

Senát tedy zůstává pod kontrolou demokratů, ale Sněmovna reprezentantů padla do rukou republikánů. Ovlivní tato změna obyčejné lidi? Poznají, že se ve Washingtonu přeskupily síly?

Nemyslím si, že se to bude mít efekt na něčí každodenní život. Tyto politické orgány sice mají velkou moc, ale to, co dělají, se ukazuje vždy až s odstupem času. Je ale pravděpodobné, že jelikož Senát zůstal demokratům, síly budou vyrovnané a ani jedna ze stran nedokáže prosadit cokoli signifikantního, což platí i pro prezidenta. V Kapitolu (sídlu Senátu i Sněmovny reprezentantů, pozn. red.) nikdo nechce spolupracovat s protistranou, takže neočekávám žádné velké reformy minimálně do dalších voleb v roce 2024.

Donald Trump v úterý oznámil, že v těchto volbách bude kandidovat na prezidenta. Jaká byla reakce americké společnosti?

Někteří Američané měli velkou radost a jiní… ne tak docela. Dokonce i někteří členové jeho vlastní strany ho v kandidatuře nepodporují. Bude to zajímavý boj, obzvlášť pokud bude chtít Biden obhájit svůj post.


Sarah Middleton

62 let, je právničkou, žije ve státě New York

Jaká je ve Spojených státech po volbách nálada?

Domnívám se, že demokratům se ulevilo, protože všechny předvolební průzkumy pro ně nevypadaly vůbec dobře, ale udržení Senátu je určitě úspěch. Americká politika se liší stát od státu. Já žiji v New Yorku, který býval vždy modrý (demokratický, pozn. red.), ale tyto volby to nebylo tak jednoznačné a republikáni v několika okresech vyhráli, čemuž tady nikdo moc nerozumí. (smích) Co se týče Trumpova oznámení o kandidatuře, neznám nikoho, kdo by tím byl nadšený. Doufám tedy, že to tentokrát bude jen nezdařilý pokus. Tedy řekla bych, že nálada mezi Američany je zčásti pozitivní, ale na druhou stranu to, že republikáni budou v následujících dvou letech ovládat Sněmovnu reprezentantů mě docela děsí, protože jejich agenda neobsahuje nic relevantního. Chtějí vyšetřovat Huntera Bidena (syn prezidenta Joa Bidena je podezřelý z nezákonného obchodu s ukrajinskými a čínskými podnikateli, přičemž údajně využil postavení svého otce jako viceprezidenta ve vládě Baracka Obamy, Joe Biden měl o synových aktivitách vědět, pozn. red.) a chaotický odchod z Afghánistánu. Nechtějí prosadit nic, z čeho by Američané měli prospěch a co by jim ulehčilo život. Bojím se, co se s naší zemí stane.

Guvernér státu Florida, Ron DeSantis, porazil svého demokratického oponenta o téměř 20 %. Spekuluje se, že má ambice porazit Donalda Trumpa a stát se republikánským kandidátem na prezidenta. Jak moc se o něj zajímají lidé mimo Floridu?

Nemyslím si, že by zatím byl příliš populární v jiných státech než na Floridě. Ale protože se o jeho úspěchu psalo v médiích pravicových i levicových, myslím, že i ten, kdo se o politiku příliš nezajímá, teď zná alespoň jeho jméno. Podle mého názoru bude ale těžko hledat voliče, protože většina Američanů ho považuje za druhého Trumpa. Tábor Trumpových voličů ale nemusí hledat náhradu, když samotný bývalý prezident opět kandiduje.

Trápí mě, že v Senátu a Sněmovně reprezentantů sedí většina bílých mužů.

Jaký máte názor na debatu ohledně vysokého věku amerických zákonodárců? Neměly by se pozice trochu omladit?

To je věková diskriminace (age discrimination), ale je pravda, že oproti některým našim politikům jsem i já mladá. Co mě však trápí víc, je fakt, že v Senátu a Sněmovně reprezentantů sedí většina bílých mužů, ať republikánů nebo demokratů. Nevím, proč to tak je, ale opravdu doufám, že se to změní. Starší politici jsou jistě zkušení, ale na vysokých politických postech by měli být kromě nich také mladí lidé, ženy a zástupci menšin.

Co si myslíte o stavu demokracie v USA? Je v ohrožení?

Nejvíce ohrožena byla samozřejmě 6. ledna 2021 (příznivci tehdy odstupujícího prezidenta Donalda Trumpa napadli americký Kapitol; pět lidí zemřelo a až 50 bylo zraněno, pozn. red.) a děsí mě, že účastníci ještě stále nebyli řádně potrestáni. Je to pro mě těžké přiznat, ale naše demokracie nemůže být tak pevná, když nemalé procento americké společnosti stále věří Trumpově lži o ukradených volbách. V několika státech musely být na přání republikánů hlasy přepočítány, ale to je v pořádku – někde mohou nastat chyby, ale když se žádné neodhalí, v demokracii tím končí pochybnosti o legitimitě voleb. Republikáni ale nedokáží přiznat porážku, což rozhodně demokratické není.

Co by měli cizinci vědět o právě proběhlých volbách a obecně o americké politice?

Budu stručná: že ne všichni Američané mají rádi Trumpa a že nejsme jako on.

Renata Pernegrová

Jsem studentka gymnázia a ráda bych pokračovala studiem v zahraničí. Zajímám se o politiku, mezinárodní vztahy a historii. Ráda čtu, rekreačně sportuji a zajímá mě zdravý životní styl. Píši pro Youth Journalism International(YJI)a mezi má oblíbená témata na články patří zahraniční politika a diplomacie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..