V dnešním článku se podíváme na to, co nám vysoké školy obecně mohou nabídnout. Proč stojí za to studovat dále a jaké výhody můžeme svým studiem získat?
Status studenta
Věc, kvůli které se mnoho lidí rozhodne se minimálně na jeden semestr na nějaou vysokou školu přihlásit. Obvykle toho využívají jedinci, kteří na VŠ vůbec nechtějí, ale zároveň si chtějí svá studentská léta oficiálně prodloužit alespoň o půl roku.
Druhá možnost jsou ti, kteří stále váhají, zda na univerzitu jít, či ne, nebo si ještě nevybrali ten správný obor. Takto si alespoň čas na rozhodování prodlouží o šest měsíců. Být studentem má v naší republice spousty výhod! 75% slevu na vlaky, zlevněné vstupy do muzeí a podobně, levnější MHD, neplatí zdravotní, sociální… Takže pokud studovat nechcete a chcete si ještě nějaký čas odpočinout, právě teď je pro to nejvhodnější doba.
Titul
Titul je asi to, kvůli čemu se většina studentů rozhodne získat vysokoškolské vzdělání. Díky dvěma či třem písmenkám před jménem, za kterými stojí roky dřiny, si můžete najít práci na vyšší úrovni, jak z platového hlediska, tak z hlediska náplně dané práce. Ovšem ne vždy je tohle pravidlem.
Příprava na práci
V případě, že studujete obor, ve kterém i následně pracujete, je jednou ze skvělých vlastností vysoké školy ta, že vás skvěle připraví na budoucí povolání. Nikdo z nás by asi nenechal vrtat do svých zubů zubaře bez absolvování vysoké školy. Avšak ne pro všechna povolání potřebujete univerzitní vzdělání. Anebo takhle – existuje spousta oborů, které sice vystudujete, ale jste na tom úplně stejně jako někdo, kdo nestudoval. Ve výsledku klidně můžete vykonávat stejnou práci, a to dokonce i za stejný peníz.
Erasmus
Spousta škol po celém území České republiky je zapojena do projektu Erasmus. Tento projekt je skvělou příležitosí pro ty, kteří si pohrávají s myšlenkou studovat či pracovat v zahraničí. Takto máte skvělou možnost nabýt nových zkušnost, zlepšit jazyk a eventuélně už si v dané zemi vytvořit jakési zázemí pro budoucí život. Ale nic není zadarmo. Na Erasmus vás pustí až po absolvování prvního nebo druhého semestru, záleží na fakultě.
Rozšíříte si obzory
Kde jinde než na vysoké škole se dozvíte tolik informací? Pochybuji, že byste strávili roky kompletního samostudia z knih. Večerní kurzy i přednášky jsou moc fajn, ale přece jenom na výšce máte kompletní množství všemožných informací. Ověřených informací! Otázkou však zůstává, zda jich není až zbytečně moc.
Prodloužení mládí
Zdá se mi, že se v poslední době spousta mladých lidí rozhodne pokračovat ve vysokoškolském studiu jen tak v nějakém oboru. NEstudují něco, čím by se chtěli živit a jen tahle odkládají převzetí zodpovědnosti sám za sebe. Protože je přeci mnohem jednodušší několik let studovat, nechat se finančně z části (v horším případě plně) podporovat rodiči, na kolejích pořádat party se spolužáky a studium i práci odsunout až na poslední kolej. Chápu, že člověk bude mít pravděpodobně plno starostí ještě celý svůj život, ale takové lehkomyslné odsouvání uchopení života do vlastních rukou bez větších vyhlídek mi nepřijde moc rozumné. Na druhou stranu proč ne. Mladí jsme jen jednou, tak si to koukejme pořádně užít.
Kontakty
V neposlední řadě je vysoká škola o seznamování se s lidmi. O komunikaci s nimi. O tom naučit se komunikovat i s tou protivnou paní, jejíž povaha se vám tak moc příčí. I když daný obor nedostudujete, rozhodně potkáte spoustu zajímavých lidí, jejichž názor vám může zcela zahýbat vaším dosavadním světem. Možná potkáte někoho, díky komu poté získáte lepší zaměstnání. A i kdyby ne, minimálně vás váš nově objevený člověk vezme na místo, kde jste ještě nikdy nebyli. A to stojí za to, ne?
Snad vám váhajícím středoškolákům či nejistým vysokoškolákům byl článek užitečný a napomohl vám k vašim dalším krokům. V příštím díle se podíváme na druhou stánku věci a sice na nevýhody vysokých škol.