Od 21. července do konce tohoto roku bude trvat půlrok českého předsednictví Radě Evropské unie. Vždy se jedná o velkou prestiž a příležitost pro jednotlivé státy a české předsednictví jistě nebude výjimkou. Jak moc zásadní to pro nás je a co to může přinést?
V čem vlastně předsednictví spočívá?
Každý půlrok připadá předsednictví jinému členskému státu, které se pravidelně střídají. Předsedajícímu státu přísluší vystupovat jménem všech 27 členských zemí, připravuje, svolává a předsedá zasedání Rady Evropské unie a reprezentuje ji na všech jednáních s ostatními orgány EU, ale i navenek s ostatními zeměmi. Od roku 2009 s přijetím Lisabonské smlouvy se začalo pracovat na bázi Trio presidency, kdy tři státy pracují společně na agendě příslušného roku a půl. Předsedajícím státům to přináší řadu příležitostí – zejména akcentování vlastních problémů, zájmů a nastavení své agendy.
Naše agenda
Program tria T11 (Francie, České republiky a Švédska), které předsedá v období 1 January 2022–30 June 2023 stojí zejména na ochraně občanů a jejich svobod, ekonomickém rozvoji, zelené a spravedlivé Evropě, či na podpoře zájmů a hodnot EU ve světě. Do agendy však nyní zasáhla situace na Ukrajině, kterou bude třeba řešit prioritně. Bohužel i politici přiznávají, že za půlrok českého předsednictví se pravděpodobně moc práce odvést nepodaří. Můžeme však doufat, že se povede alespoň trochu otočit kormidlo evropské politiky směrem, který považujeme za nejlepší.
A co my mladí?
Rok 2022 je mimo jiné evropským rokem mládeže. Velmi tak kvituji, že v programu T11 je také důraz na dialog a spolupráci s mládeží (zejména v rámci Konference o budoucnosti Evropy), nebo dalším rozvíjení iniciativy European Education Area (EEA), která má za cíl pomoci členským státům Evropské unie spolupracovat na budování kvalitnějších, inkluzivnějších a efektivnějších systémů vzdělávání. Nicméně, osobně bych si představoval větší důraz na šíření osvěty o EU, která je v celé České republice a zejména mezi mladými skutečně tristní. V rámci toho by také stálo za to rozšířit současný počet EuroCenter a Erope Direct poboček v České republice.
Evropě to osladíme!
Pochopitelně jen málokdo z mé generace si může pamatovat poslední české předsednictví, které probíhalo v první polovině roku 2009. Motto a volební spot plný českých osobností hlásil „Evropě to osladíme“. A také se tak stalo. V průběhu předsednictví padla vláda Mirka Topolánka, kterého nahradil Jan Fischer, a celé předsednictví dopadlo jedním velkým fiaskem.
Osladíme to Evropě letos znovu? To je velmi složitá otázka s ještě složitější odpovědí. Faktem je, že minulá vláda přípravy na české předsednictví velmi podcenila, nepovažovala je za prioritu, a i v kontextu finančních problémů hluboce podfinancovala. Na aktuální vládě je tedy, aby v hraničním časovém horizontu přípravy dotáhla, co nejlépe to půjde a společně s Francií a Švédskem nastavila svoji agendu. Nebude to jednoduché, ale je to uskutečnitelné.
Máme EU co dát
Evropské předsednictví nám jistě může mnoho dát, ať už je to navrácení prestiže, kterou jsme v roce 2009 potupně ztratili, či nastavení politického diskursu tím správným směrem. Není to však to jediné, o čem předsednictví je. Budu tak parafrázovat stále aktuální citát J. F. Kennedyho: „Neptejme se, co může Evropská unie přinést České republice, ptejme se, co může Česká republika přinést Evropské unii.“
Z Evropské unie si můžeme mnoho vzít, ale Evropské unii rozhodně máme sami co nabídnout. A toho bychom se měli držet.