V Česku řešíme inflaci každý den. A není se co divit, v dubnu meziročně vystoupala na více než 14 procent. To ale není nic ve srovnání s Tureckem, které se potýká až s čtyřnásobně vyšším růstem cen.

V Turecku mají krušné časy ceny se mění skoro denně, nezaměstnanost dosahuje více než 11 procent a inflace vystřelila až k aktuálním 70 procentům. Turecká centrální banka ale proti inflaci vůbec nebojuje a nepochopitelně drží základní úrokovou sazbu na 14 procentech. V tom se liší od České národní banky, která sazby od podzimu pravidelně zvyšuje.

Ekonomové ze situace obviňují prezidenta Recepa Erdogana. Ten zastává silně neortodoxní názory například věří, že inflaci sníží razantním snížením úrokových měr. Jde tak proti názorům většiny světových odborníků. Navíc se brání kritice v lednu vyměnil šéfa statistického úřadu, protože zveřejnil data ohledně rekordně vysoké inflace.

Růst cen dosáhl v dubnu skoro 70 procent, což je nejvíc za posledních 20 let. Meziměsíční inflace pak vyskočila na 7 procent, tedy na roční inflaci celé eurozóny. Ceny se mění skoro denně, některé základní potraviny jako cukr zdražily od začátku roku dvojnásobně. Většina domácností je tak ráda, že zvládne zaplatit základní výdaje.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..