Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos uvítá diváky již po dvacáté páté. Jubilejní ročník se ústředním tématem ptá, co je bezpečí a jaká je jeho cena. Přehlídka prostřednictvím filmových svědectví o aktuálních problémech přináší různé odpovědi i úhly pohledu na koncept bezpečí. Přehlídku zahájí 22. března mozaika ukrajinských osudů a konfliktu ve východní Evropě se bude věnovat celá jedna festivalová sekce. Jeden svět ale přinese i témata lidských práv v Číně nebo v Íránu, reflexi ekologické krize či poselství o udržitelnosti.
Lidskoprávní festival zahájí dokumentární snímek Překonat temnotu. V mozaice příběhů zachycených kolektivem ukrajinských tvůrců sledují diváci první měsíc ruské agrese očima Ukrajinců. Navzdory mrazivému tématu ukazuje film namísto zmaru odhodlání a statečnost těch, pro které je válečný konflikt každodenní realitou.
První dny invaze zachycuje v dalším dokumentu také ruský režisér a kritik kremelského režimu Vitalij Manskij. Jeho Východní fronta před objektiv kamery nestaví vojáky ani civilisty, ale další nepostradatelnou složku ukrajinské infrastruktury – mediky.
Tematická sekce věnovaná Ukrajině uvede také film Nevyhasneme režisérky Alisy Kovalenky, která festival sama navštíví.
Svědectví z celého světa
Jeden svět tradičně pokrývá oblast lidských práv a jejich porušování v celém spektru podob i forem. Film Matka Vlast režisérské dvojice Hanny Bazdiaka a Alexandera Mihalkoviche tak například nahlíží do současného Běloruska a ukazuje, jak krutý osud čeká ty, kteří se režimu odváží vzdorovat. Snímek Divadlo násilí Lukasze Konopa a Emila Langballe diváky zase zavede do Ugandy. Dokument se zabývá nelehkou otázkou spravedlnosti a příběh zasvěcuje sledování soudu bývalého dětského vojáka.
Festival tradičně reflektuje také sociální otázky dnešního světa. Na pátrání po příčinách proměny pracovního trhu a jeho možném vývoji zve režisér Erik Gandidni ve snímku Postpráce, otázku ekologie zase otevírá interaktivní Člověk plastový. Ten láká na návštěvu světa mikroplastů, který možná vypadá jako jiná planeta, ale naší realitě se znepokojivě podobá. Sekce Nová božstva představující staré i nové modly současné společnosti odkrývá ve snímku Guye Davidi Nevinnost dopady militarismusu na děti v Izraeli. Prostřednictvím příběhů tří mladých lidí, kteří spáchali sebevraždu, ukazuje život v zemi, kde umírá dětská nevinnost.
Srovnání současnosti s minulostí zprostředkovává dokument Grety Stocklassa Blix not Bombs. Mladá režisérka v něm rozmlouvá s bývalým švédským politikem a diplomatem Hansem Blixem, kterému je dnes devadesát čtyři let. Své pohledy na svět konfrontují ve filmové úvaze o tom, jestli se lidé vůbec dokáží poučit z minulosti.
Kde končí spravedlnost
Svůj vlastní pohled na otázku ceny bezpečí přináší také sugestivní snímek Coco Schrijber Je to jenom tvoje vina věnovaný příběhům tří žen, které kvůli nemožnosti uniknout z násilného vztahu zabily své partnery.
Ženskými právy i otázce emancipace se zabývají také další snímky festivalu v nové kategorii Síla žen. Film Mlčet a poslouchat spojuje výpovědi šesti íránských umělkyň, dokument Dokud se zpívá sleduje afghánskou zpěvačku, která navzdory výhrůžkám smrti svými vystoupeními mobilizuje další ženy v boji za svá práva, a film Ženy za volantem: Příběhy z cesty po Pamíru prostřednictvím unikátního cestopisu rozkrývá stav ženských práv v oblasti Pamírské dálnice.
Nově se na Jednom světě představí také kategorie Sítě pokrývající různé pohledy na digitalizaci a svět internetu. Samostatnou kategorii letos získaly také Vztahy. Různé perspektivy v sekci srovnají čeští i zahraniční tvůrci.
Cena pro aktivistu
Zahajovací ceremoniál tradičně přinese také udělení lidskoprávní ceny Homo Homini, kterou se tým pořadatelů rozhodl letos věnovat venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonavi. Ten od svých sedmnácti let upozorňuje na lidskoprávní úskalí své země a uspěl ve vybudování rozsáhlé sítě dalších aktivistů na hranicích Venezuele. Za své aktivity byl v červenci roku 2022 zatčen a vězněn.
Jeden svět také jako každý rok nabídne diskuze o aktuálních otázkách, participativní panely nebo filmové pitvy. Přehlídka zavítá i mezi školáky prostřednictvím akce Jeden svět na školách. Vybrané snímky nabídne Jeden svět po skončení fyzického festivalu také online.