Nic neroste až do nebe – ani hnutí STAN. Po několika zejména eticky sporných kauzách musí Rakušan a spol. řešit první opravdu závažnou. Policie totiž tento týden obvinila šéfa pražské organizace hnutí a náměstka primátora Petra Hlubučka z korupce v dopravním podniku. O jeho problémech přitom Starostové věděli.

Když loni v říjnu na superdebatu ČT před volbami do Sněmovny přišel místo pirátského předsedy Ivana Bartoše šéf hnutí STAN Vít Rakušan, neviděl v tom ani jeden z politiků nic zvláštního. „Jsme koaliční partneři, proto se střídáme. To je fér,“ vysvětlil Bartoš, tehdejší kandidát koalice Pirátů a STAN na premiéra. Jenže nejen v kuloárech se šuškalo, že pravým důvodem je to, že Rakušan je podle průzkumů populárnější.

Potvrdily to i volby, v nichž Starostové i přes celkový neúspěch koalice posílili. Vít Rakušan získal největší počet preferenčních hlasů a do Sněmovny se díky kroužkování dostalo 33 poslanců STAN oproti pouhým čtyřem Pirátům. Starostové tak získali druhý nejsilnější poslanecký klub a následně čtyři křesla ve vládě Petra Fialy včetně silných resortů vnitra a průmyslu a obchodu.

Jenže nic neroste až do nebe – ani hnutí STAN. První náraz pocítilo už při sestavování vlády, do které i přes původní nominaci nakonec nevstoupil jeho místopředseda Věslav Michalik (náhle zemřel minulý víkend). Nedokázal totiž vysvětlit své podnikání na Kypru a své nominace na ministra průmyslu a obchodu se raději vzdal.

Z vrcholné politiky odešel v lednu i šéf poslaneckého klubu Jan Farský, který rezignoval kvůli kritice poté, co oznámil záměr odjet na půlroční stáž do USA. A podobný osud čekal taky místopředsedu Starostů a europoslance Stanislava Polčáka, který opustil stranickou funkci v březnu kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.

Dnes už bývalý pražský radní a předseda místní buňky hnutí STAN Petr Hlubuček na jednání pražského zastupitelstva, Zdroj: Wikimedia Commons

Poslední – a nutno říct, že jednoznačně nejzávažnější – kauza se objevila tento týden. Policie totiž ve středu zahájila razii na několika místech v Praze, především na magistrátu a v dopravním podniku. Právě kolem jeho zakázek podle kriminalistů působila organizovaná zločinecká skupina s úmyslem získat úplatky. Jejími členy mělo být třináct lidí včetně náměstka primátora a šéfa pražské organizace STAN Petra Hlubučka či podnikatele Michala Redla.

Právě oni dva vzbuzují největší kontroverze. Hlubuček, který po obvinění rezignoval na funkci náměstka primátora i předsedy pražské organizace Starostů, podle kriminalistů tlačil do funkcí v dopravním podniku lidi, kteří se budou podílet na korupčním systému. Tomu měl šéfovat někdejší spolupracovník Radovana Krejčíře a podnikatel Michal Redl, který se zná s několika politiky STAN včetně zmíněného europoslance Polčáka a místopředsedy hnutí a ministra školství Petra Gazdíka.

Gazdík kontakty s Redlem nepopřel, v první den kauzy ale pro Deník N uvedl, že se s ním zná jen „společensky“. V pozdějších rozhovorech ale potvrdil informace z neveřejných dokumentů policie, že podnikatele potkal na dovolené v Alpách (kde byl se Stanislavem Polčákem) nebo že s ním komunikoval pomocí telefonu s kryptografickou ochranu (i to Gazdík vysvětluje jinak). Oba se měli i několikrát potkat, mimo jiné v odposlouchávaném bytě v Praze nebo ve zlínské obci Suchá Loz, kde Gazdík bydlí.

Starostové o Hlubučkových problémech věděli

O tom, že Hlubuček může být namočen v nějaké kauze, museli Starostové vědět nejpozději od letošního února, kdy server Neovlivní.cz zveřejnil informaci, že se jím policie zabývá. „Víme, že je vyšetřovaný. A i když jej policie zatím neobvinila, je to pro nás nepříjemná situace. Samozřejmě, že zvažujeme i možnost, že rezignuje,“ potvrdil serveru v únoru jeden z členů vedení hnutí STAN.

Zvěsti o Hlubučkových problémech, mimo jiné i kvůli jeho bytům ve Španělsku, Rakušan a spol. slyšeli, což šéf hnutí potvrdil i v minulých dnech. Podle svých slov však „neměl nic v ruce“ a tak se zasadil aspoň o to, že Hlubuček nebude lídrem hnutí v zářijových komunálních volbách. Na podzim pak plánuje předčasný sněm, na kterém chce obměnit vedení hnutí. V rozhovoru pro Seznam Zprávy Rakušan naznačil, že by se to mohlo týkat i ministra Gazdíka. Ten odchod nejspíš sám zvažuje. „Zvažuji řadu kroků,“ odpověděl stejnému serveru.

Petr Gazdík a Vít Rakušan. Foto: vlada.cz

Opozice požaduje rezignaci ministra vnitra Rakušana, ten to však odmítá. Rakušana by tak podle opozičních hnutí měl odvolat premiér Petr Fiala, který ale naopak ocenil rychlou reakci Starostů s tím, že podobně by mělo postupovat při svých kauzách i hnutí ANO. Jeho šéf Andrej Babiš označil STAN za organizovaný zločin, předseda SPD Tomio Okamura přirovnal Starosty k mafii.

Co se teď bude dít, není jasné. Je pravděpodobné, že hnutí STAN bude skutečně muset obměnit svoje vedení, pokud se chce od své kauzy úplně odstřihnout. Vít Rakušan skončit nechce, Petr Gazdík to ale zřejmě zvažuje. Zatím se nezdá, že by případ měl mít vliv i na vládu, což potvrdili premiér Fiala i ministr Rakušan. Na druhou stranu, ještě před týdnem vypadala kondice hnutí STAN úplně jinak. Na podzim se navíc konají pro něj klíčové komunální volby.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..