Před několika dny přišel Pavel Novotný (ODS), starosta městské části Praha-Řeporyje, s nápadem postavit pomník 300 vojákům Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovcům, kteří padli během Pražského povstání v roce 1945. Ihned se zvedla vlna kritiky a vše to nakonec došlo až do přímého přenosu ruské státní televize.

Shrnutí

Na začátku celé série událostí bylo stanovisko starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) o vystavení památníku již zmiňovaným třem stům vojáků vlasovců. Pavel Novotný, bývalý šéfredaktor bulvárních médií jako super.cz, superspy.cz či eXtra.cz, je velice kontroverzní osobou a jak se dalo předpokládat, i tento jeho krok vyvolal mnoho ohlasů.

Jako jedni z prvních se ozvali zástupci ruského velvyslanectví v Praze, reakce přišly i ze samotného Ruska. Novotný na tyto reakce zvolil netypickou taktiku, když neváhal přilít olej do ohně a vyrazil v multikáře s dopisem a vlajkou Řeporyjí přímo na velvyslanectví Ruska, aby předal dopis s odpovědí.

Pavel Novotný přijíždějící k ruskému velvyslanectví.

Médiím se poté svěřil, že to udělal „z hecu”, naštvalo ho ale také to, že si Rusko dovolilo do záležitostí městské části mluvit.

Celá kauza se však naplno rozjela poté, kdy se známý komunální politik objevil ve vysílání ruské státní televize.

Novotný ve vysílání

Novotný byl totiž pozván do vysílání ruské státní televize Rossija, kde probíhala diskuse na téma plánovaného pomníku vlasovcům. Přímo na řeporyjskou radnici dorazil i menší štáb, aby ho v reálném čase přetlumčoval do Ruska.

Moderátorka ruské televize ho uvedla jako rusofoba a komplikovanou osobnost. Novotný na to odpovídal ušklebováním a mimikou, která mohla napovídat, že se Rusy ve studiu snaží vyprovokovat.

Když dostal slovo, věnoval se hlavně obhajobě svého nápadu postavit padlým vojákům Ruské osvobozenecké armádě pomník. „Tady je naprostá podpora pro sochu vlasovcům, váš názor je zkreslený a nikoho v Česku nezajímá,” odpověděl mimo jiné otázkám moderátorů. Ti opětovali především označováním vlasovců za válečné zločince, kteří kolaborovali s nacisty a vraždili Poláky.

„Nemluvte o střílení Poláků, popravovali jste Poláky v Katyni,” opáčil řeporyjský starosta a připomněl katyňský masakr, při němž bylo povražděno více než dvacet tisíc Sověty zajatých důstojníků a příslušníků polské inteligence.

„V Norimberku (během Norimberského procesu) o vlasovcích nepadlo vůbec nic, je to lež, kterou opakuje ruská státní televize. Je to nesmysl, jste směšní,” vyčetl moderátorům Novotný, načež se dočkal odpovědi, že ne každý pomocník nacistů byl v Norimbersku odsouzen jmenovitě.

Politik ODS pak však přiznal, že vlasovci byli zločinci, ale že se zároveň podíleli na osvobození Prahy: „Tady je naprostá podpora pro sochu vlasovcům, byli to sice zločinci, ale 8. května umírali během osvobozování Prahy. V Česku váš názor nikoho nezajímá, protože je zkreslený. Vlasovci nám přinesli mír a my máme právo na svůj názor,” uzavřel.

„Nemáme už trpělivost vás poslouchat, jste hlupák a darebák. Doufám, že obyvatelé Prahy udělají správné rozhodnutí,” skončil debatu jeden z moderátorů pořadu.

Zastupitelstvo Řeporyjí má o pomníku rozhodnout 16. prosince. Mluvčí ruské diplomacie označila Novotného plány za zločinné přepisování dějin a za naprosto příšernou iniciativu, která slouží reinkarnaci nacismu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..