Zdá se, jako by to bylo včera, kdy se americký prezident Donald Trump ujal úřadu. Ve skutečnosti už jsou tomu více než tři roky. Je téměř jisté, že do prezidentského souboje v listopadu půjde za republikány opět on. Kdo se proti němu postaví za Demokratickou stranu?

V amerických prezidentských volbách již tradičně vítězí kandidát jedné z dvou velkých stran – republikánů, nebo demokratů. Zatímco republikáni by se na ideologickém spektru dali zařadit mezi pravicové konzervativce, demokraté náleží spíše k levicovým liberálům.

Po osmi letech vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy zvítězil v roce 2016 americký miliardář Donald Trump, jenž zastupuje republikány. Kandidovat za ně bude velmi pravděpodobně i v listopadových volbách – v republikánských primárkách proti sobě nemá významnějšího soupeře. Z potřebných 1 276 delegátů k zajištění nominace má na svém kontě zatím 833.

V obou stranách funguje systém delegátů, které kandidáti potřebují získat, aby byli za svoji partaj nominováni. Delegáty získávají za vyhrané státy či umístění na předních pozicích.

Donald Trump. Foto: Pixabay

U Demokratické strany je situace mnohem komplikovanější. V čele je s 637 z 1 991 potřebných delegátů bývalý viceprezident za vlády Baracka Obamy Joe Biden (na úvodní fotce). Ten přitom nevstoupil do primárek v prvních státech dobře, ale zabodoval během tzv. superúterý (volila se třetina delegátů) a momentálně vede. Biden je považován za centristického kandidáta, který je oblíben zejména mezi Afroameričany.

Druhý v pořadí je s 559 delegáty senátor za stát Vermont Bernie Sanders, jenž byl před superúterým na prvním místě. Osmasedmdesátiletý kandidát neuspěl před čtyřmi roky v primárkách proti Hillary Clintonové, letos byl ale dlouho považován za favorita. Sanders, nestraník, který se sám označuje za demokratického socialistu, se řadí k radikálnějšímu křídlu demokratů požadující bezplatné zdravotnictví pro všechny a radikální opatření v boji s klimatickou změnou.

Americký senátor Bernie Sanders. Foto: Gage Skidmore, Wikipedia

Sanders se vymezuje proti establishmentu a je oblíbenější u mladších voličů. Ti starší a konzervativnější preferují spíše Bidena, kterého podpořili také odstoupivší kandidáti Michael Bloomberg a Pette Buttigieg. Kandidaturu už stáhla i senátorka Elizabeth Warrenová, jež ale zatím nikoho oficiálně nepodpořila.

Prezidentské volby se konají 3. listopadu, o kandidátů demokratů by mělo být jasno do léta. Uvidíme, kdo z dvojice Joe Biden – Bernie Sanders bude úspěšnější a získá nominaci, aby se na podzim postavil obhajujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..