V pondělí mohly agentury zkoumající veřejné mínění zveřejnit poslední data vycházející z průzkumů před prezidentskou volbou. Studentské listy přinášejí analýzu výsledků čtyř největších z nich, zároveň nastiňují řadu faktorů, jež mohou konečné rozhodnutí voličů výrazně ovlivnit a jež se již v sociologických datech neodrážejí. Nejdůležitější z nich je vysoké procento nerozhodnutých a váhajících voličů.

První kolo

Nejčerstvější předvolební průzkumy hovoří o favoritech prvního kola naprosto jasně. Všechny agentury z odpovědí svých respondentů očekávají vítězství Petra Pavla a Andreje Babiše, liší se pouze v odhadovaném procentním zisku. Zatímco agentury Median a Data Collect s Kantar CZ favorizují Petra Pavla (29,5 % a 27,5 % získaných hlasů), průzkumy společností Ipsos a STEM přisuzují vítězství Andreji Babišovi (naměřených 28,6 % a 27,9 % hlasů).

Danuše Nerudová se ve všech čtyřech průzkumech, jež v rámci analýzy zkoumáme, umístila na třetím místě. Průzkumné společnosti jí přisoudily 21 % (Median pro CNN Prima News), 24,6 % (Ipsos), 22 % (Data Collect a Kantar CZ pro ČT)  a 24,4 % (STEM) hlasů. Oproti prosincovým průzkumům, kdy dosahovala dosavadního maxima preferencí, si Nerudová výrazně pohoršila, například u Medianu celkem o 6,5 % hlasů. „Nevidím u ní emoční autenticitu, Petru Pavlovi ˏřád a klid´ věřím. Velmi jí ubírá také účast v debatách a rozhovorech, v nichž jednoduše není silná a nedokáže své původní vize prodat,“ říká v rozhovoru pro Studentské listy expert na politický marketing Jakub Splavec.

Z průzkumů dále vyplynulo, že po započítání směrodatné chyby (udávající možnou statistickou nepřesnost naměřených dat pozn.red.), jsou výsledky Andreje Babiše a Petra Pavla přibližně na stejných hodnotách. Oproti tomu Petr Pavel vede podle průzkumů Medianu a Data Collect + Kantar CZ nad Danuší Nerudovou o větší procento, než je statistická chyba. Nerudová tudíž podle těchto dat za Pavlem fakticky zaostává. „Jeden z významných motivů, proč ji lidé preferovali, byl, že za sebou nemá žádnou aféru. A to se mohlo změnit,“ vysvětluje sociolog Jan Herzmann z agentury Median.

Zbylé dvě společnosti však naměřily výsledky, podle nichž jsou favoriti stále na stejné úrovni: „I týden před volbami by o vítězství v prvním kole bojovali tři kandidáti, přičemž jejich výsledky jsou v rozmezí čtyř procentních bodů. I proto nejde nyní jednoznačně říci, který z nich by v daném termínu volby vyhrál,“ píše ve své tiskové zprávě Ipsos.

Kdo s koho

Stejně jako u dat o prvním kole volby, výsledky výzkumných agentur se neliší ani ve výsledcích hypotetických duelů druhého kola. Ty prozrazují, že Danuše Nerudová i Petr Pavel by v souboji s Andrejem Babišem přesvědčivě zvítězili. „Volební model potvrzuje pevnou výchozí pozici Andreje Babiše pro první kolo prezidentských voleb i to, že ve druhém kole pro něj bude složité uspět,“ píše STEM v tiskové zprávě.“ Postavili-li by se však Danuše Nerudová s Petrem Pavlem proti sobě, jejich šance jsou víceméně vyrovnané.

V souboji Petra Pavla s Andrejem Babišem, jenž je podle výše představených dat nejpravděpodobnější, suverénně vítězí Petr Pavel. Median mu ve 2. kole přisuzuje 61 % hlasů, výzkum pro ČT 58 % a průzkum pro CNN Prima News 57 %. Danuše Nerudová by v potenciálním souboji Andrejem Babišem zvítězila podobným ziskem jako Petr Pavel.

V případě, že by Andrej Babiš nepostoupil do druhého kola a proti sobě se střetli Petr Pavel s Danuší Nerudovou, jednalo by se o velmi těsný souboj, v němž by mohlo rozhodnout několik desítek tisíc hlasů. Agentura Median v tomto případě favorizuje Petra Pavla (50,7 % hlasů), stejně jako společnosti Data Collect + Kantar CZ (50 % ku 45 % Danuše Nerudové). Data agentury STEM předvídají souboj jako naprosto vyrovnaný. „Pro druhé kolo bude nejdůležitější debata jeden na jednoho, kdo v ní zvítězí, stane se prezidentem,“ říká Splavec.

Vysoký počet nerozhodnutých

V letošních prezidentských volbách budou hrát velkou roli více než obvykle dosud nerozhodnutí voliči, případně voliči, jež mají svého favorita, ale stále připouští možnou změnu. Jak upozorňuje Median, každý třetí hlasující váhá, koho bude volit. Nejvíce váhajících se rekrutuje mezi tábory Danuše Nerudové a Petra Pavla.

K podobným výsledkům došel také Ipsos, podle jehož dat má 26 % voličů svého favorita, avšak nevylučuje změnu názoru a 9 % lidí si favorita zatím nevybralo.

Agentura STEM zkoumá voličské chování dlouhodobě a na základě průběžných výzkumů stanovila teoretickou maximální míru voličské účasti, která dosáhla 85 %. Průměrné odhady se však napříč průzkumnými centry pohybují mezi 60–70 % oprávněných voličů.

Čísla ztracená v záznamech

Prezidentská kampaň se pravidelně začíná vyostřovat v posledním týdnu, kdy na řadu přicházejí televizní debaty a týmy kandidátů zároveň očekávají, čím by je protivníci mohli nepříjemně překvapit. Vzhledem k tomu, že zákon zakazuje publikování jakýchkoli dat tři dny před konáním voleb, reakci voličů na tyto mnohdy nejzásadnější momenty lze zjistit jen stěží.

V době psaní těchto řádek můžeme identifikovat tři zásadní události, které mohou volbu ovlivnit. První z nich je pondělní rozsudek v kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše, kterého soudce Jan Šott nepravomocně zprostil obžaloby. Jaký efekt bude mít tato událost není jasné ani podle vyjádření analytiků. Expremiérovi protivníci nemají v ruce možnost na něho útočit jako na odsouzeného, na druhou stranu voliči hnutí ANO (a tedy i Andreje Babiše) již několikrát ukázali, že trestní stíhání pro ně při volbě není přitěžující okolnost, počet potenciálních nových voličů je tedy otázkou.

Druhým důležitým momentem bylo odstoupení Josefa Středuly z boje o Hrad, který tak učinil v Superdebatě České televize.  Ve své řeči podpořil Danuši Nerudovou. 3-4 % voličů Středuly se tak náhle ocitlo v rozpacích a čeká je náročné rozhodování. Podle názoru politologů je však přesun Středulových voličů k Nerudové sporný, důsledkem tohoto kroku může být spíše posílení Andreje Babiše.

Třetí důležitý faktor tvoří pokulhávající kampaň Danuše Nerudové, u které v posledních dvou týdnech loňského roku propukla naplno kauza týkající se získávání rychlotitulů na Mendelově univerzitě, již Nerudová v letech 2018 až 2022 vedla. Prezidentská kandidátka se nejprve snažila kauzu „vymlčet“, nakonec 31.12. vydala obsáhlé prohlášení, jenž ovšem zavdalo na více otázek, než aby poskytlo uspokojivé odpovědi veřejnosti. Nerudová zaznamenala pád už v analyzovaných průzkumech, aktuální reálný dopad kauz na míru její podpory však zůstává neznámý.

Nerudové nepomohl ani spor s Petrem Pavlem, po tom, co Hospodářské noviny v titulku rozhovoru mylně interpretovaly Pavlova slova a Danuše Nerudová se s protikandidátem dala do přímého sporu, bez ohledu na to, že ještě den předtím proklamovala pokračování ve své „pozitivní kampani.“ Ani dopad tohoto excesu se v analyzovaných datech už nepromítl. „Danuše Nerudová i Petr Pavel už budou muset shodit rukavice, momentum kampaně má Petr Pavel a Danuše Nerudová se proti němu bude muset nějak vymezit, i když ne tak ostře,“ míní marketingový expert Splavec.

Prezidentské volby mají stále spoustu neznámých, o jejichž dopadu zatím spolehlivě nemůžeme vědět. Konečné slovo řeknou voliči již v pátek 13. a sobotu 14. ledna.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..