Do dubnového Mortal Kombatu, adaptace slavné bojovky od NetherRealm Studios, vkládali diváci nemalé naděje. Bohužel, ačkoli nejde o nějaký významný propadák, nevystoupila novinka podle dosavadních recenzí z průměru, a zařadila se tak po bok desítkám dalších filmů podle her. Dá se už mluvit o prokletí, když nejlepšími filmovými adaptacemi jsou Detektiv Pikachu a Ježek Sonic. Nic proti nim, ale přiznejme si, že zaostávání značek jako Assassin’s Creed nebo Tomb Raider většinu z nás mrzí. Pojďme se v rychlosti podívat, jaké filmy a případně seriály mohou prolomit hranici úspěchu, ke které většina tvůrců zatím jen marně vzhlíží.

Uncharted – hlavní hvězdou Tom Holland

Videoherní Uncharted je zosobněním žánru akčních adventur. Není tedy divu, že o filmovou adaptaci stojí Sony už od roku 2008. Od těch dob se vystřídalo na projektu nespočet režiséru a vzniklo několik scénářů, o obsazení nemluvě. A tak, aniž by měla současná podoba něco společného s původní vizí, to vypadá, že se filmu konečně dočkáme. I když člověk nikdy neví. Vypadalo to téměř jistě, že snímek dorazí už letos v létě, nakonec si budeme muset počkat do února 2022.

Tom Holland jako Nathan Drake ve filmu Uncharted (2022)

Hlavní hvězdou filmu je populární herec Tom Holland (Spider-Man: Daleko od domova, Cherry, Chaos Walking), který, jak je u něj zvykem, byl v nedávném rozhovoru pro magazín GQ velmi upřímný, když přiznal, že často se musel více než na hraní soustředit na to, aby vypadal cool. „Byla to chyba a už to asi nikdy neudělám,“ přidělal mladý protagonista fanouškům vrásky už téměř rok před uvedením v kinech. Můžeme jen doufat, že Hollandův dojem se na výsledku příliš neprojeví.

Borderlands – co čekat od slavných jmen?

O filmové adaptaci akční série Borderlands toho příliš nevíme. Z podoby videoherní předlohy můžeme usuzovat, že půjde o sci-fi dystopickou komediální akci, ale to je asi tak všechno. Nad rámec řečeného nás tvůrci lákají hlavně na slavná jména. Počínaje scénaristou, kterým je Craig Mazin, tvůrce seriálu Černobyl. Herecké obsazení nezaostává, angažováni jsou Kevin Hart, Cate Blanchett, Jamie Lee Curtis a Jack Black. Kdy se na film budeme moci podívat, zůstává zatím tajemstvím, ale v nejbližší době to neočekávejte. Natáčet se začalo teprve v dubnu.

Resident Evil: Welcome To Raccoon City – více než živá značka

Renesance videoher z hororové série Resident Evil je nepřehlédnutelná. Vydavatelství Capcom do toho takzvaně šláplo a během čtyř let nám přineslo hned dva díly hlavní ságy, dva úspěšné remaky původních her a nějaké ty multiplayerové akce (zpravidla výrazně méně úspěšné).

Milla Jovovich ve filmu Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Hry doplní na červen letošního roku chystaný CGI film Resident Evil: Infinite Darkness, který je navíc kanonický, a pro fanoušky série je tak možná žhavějším zbožím než live-action alternativa. Ta bude navíc trpět i srovnáváním s poměrně dobře přijatou sérií z let 2002 až 2016 s Millou Jovovich v hlavní roli. Film dorazí (snad do kin) 24. listopadu 2021.

The Last of Us – vložme naděje do seriálu

S vydáním druhého dílu (který získal i ocenění nejlepší hry roku) se stala z The Last of Us skutečná série. A nebyla by to pravá série bez adaptace. Tvůrci tentokrát vsadili na seriálovou podobu svěřenou do rukou HBO. Vývojáři z Naughty Dog ovšem mají počínání filmařů pod drobnohledem, koneckonců šéf studia Neil Druckmann se na scénáři a dramaturgii přímo podílí společně s již dříve zmiňovaným Craigem Mazinem (Černobyl, Borderlands). Zároveň známe obsazení obou protagonistů, Joela si zahraje Pedro Pascal, role Ellie se ujme Bella Ramsey. Herci se znají z natáčení Hry o trůny, přičemž tvůrci si chválí jejich chemii. Přijetí fanoušků není jednolité, ale spíše než přehnaně kritické, je publikum v očekávání. Na samotný výsledek si však bude muset ještě nejméně rok počkat.

Druhé díly – Tomb Raider, Ježek Sonic i Detektiv Pikachu

Všechny tři jmenované filmy patří k povedenějším adaptacím, a asi hlavně finanční potenciál přesvědčil tvůrce a majitele značek, aby se pustili do příprav pokračování. Hraný Tomb Raider lehce překročil stín akční řežby s Angelinou Jolie z počátku tisíciletí, a i Alicia Vikander se tak jako legendární Lara Croft představí minimálně dvakrát.

Tržní úspěch slavily také oba animovaní hrdinové. Detektiv Pikachu téměř dohnal výdělkového hegemona, kterým je Warcraft: První střet, a přišel si na 433 milionů dolarů. To se jen těžko odolává pokušení provést podobný tah znovu.

Detektiv Pikachu (2019)

Jediným ze jmenovaných ze snímků, který má stanovené datum vydání, je druhý díl Ježka Sonica. Postavička od Segy přinesla i po počátečních kontroverzích kolem svého vzhledu, který byl nakonec na nátlak fanoušků pozměněn, nejen slušný balík peněz, ale i příjemné hodnocení od diváků i recenzentů. Pokračování dorazí 8. dubna příštího roku.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..