Koalice SPOLU, tvořená občanskými demokraty, lidovci a TOP 09, spustila v květnu s pompou svoji kampaň Mám hlas, prostřednictvím které se snažila oslovit mladé voliče. Její hlavní tváří byl poslanec a influencer Dominik Feri. Poté, co koncem května zveřejnily redakce Deníku N a Alarmu svědectví několika žen, které měl populární mladý politik sexuálně obtěžovat, však Feri rezignoval na mandát poslance a z kandidátky do podzimních voleb odstoupil. Koalice SPOLU krátce nato kampaň Mám hlas pozastavila, deklarovala však, že její snaha oslovovat mladé trvá. Obnovená kampaň, která bude založená na více mladých kandidátech, má podle informací redakce Studentských listů odstartovat každým dnem.

Start nové kampaně, která má nahradit tu původní, postavenou na osobě Dominika Feriho, Studentským listům potvrdili předsedové mládežnických organizací stran koalice SPOLU, které se na její přípravě podílí. „Nebude to stát tentokrát na jedné osobnosti, ale na více mladých kandidátech,“ říká předseda Mladých lidovců a kandidát SPOLU v Ústeckém kraji Radovan Gaudyn. „Již jsou nám známy obrysy, máme i vizuály. Kampaň by měla začít již začátkem července,“ prozradil.

„Spolu s Mladými občanskými demokraty a Mladými lidovci pracujeme na kampani pro mladé prakticky od ohlášení koalice SPOLU,“ podotýká předseda TOP týmu Karel Pelikán. Ohledně podoby kampaně konkrétnější být nechtěl, odkázal na tiskovou konferenci, kde by mělo dojít k jejímu představení a která se má uskutečnit již za několik dní. Že se na kampani pro mladé „intenzivně pracuje“ a brzy by mělo dojít k jejímu spuštění, potvrdil i koordinátor Mladých občanských demokratů Mikuláš Halás.

Redakce se s prosbou o vyjádření pokusila oslovit také trojici lídrů koalice SPOLU, neúspěšně. Původní verze kampaně Mám hlas byla postavená na stejnojmenném webu, kde měly směrem k volbám postupně přibývat volební program koalice pro mladé, informativní články o volbách a politickém systému nebo podcasty. Součástí kampaně mělo být oslovování potenciálních mladých voličů na sociálních sítích a výjezdy do regionů. Kampaň však byla po Feriho skandálu pozastavena a webová stránka mamhlas.cz byla přesměrována na web koalice SPOLU.

Spolu pozastavila web Mám hlas, kde figuroval Dominik Feri - Deník N

Podle politologa a spolupracovníka Studentských listů Aleše Michala bude Dominik Feri, populární hlavně díky zpřístupňování protiepidemických opatření, koalici SPOLU při kampani chybět. „Po jeho aférách jistě dává logiku, že se tento volební blok vynasnaží přijít se zcela odlišným přístupem,“ vysvětluje s tím, že takový přístup dává smysl i z hlediska nabídky alternativy k více liberálním Pirátům, kteří jsou v oslovování mladých největší konkurencí.

„Obecně platí, že mladý volič není tolik disciplinovaný, bude se rozhodovat nejen podle témat, ale i jejich zpracování. To, zda kampaň zafungovala, částečně odtušíme v září, plný efekt však ukážou až volby právě kvůli nepředvídatelné účasti nejmladších voličů,“ uzavírá Michal.


V původní verzi textu jsme uvedli, že agentury Kantar a Data Collect zjišťují data volební podpory ve věkových kategoriích pouze u jednotlivých stran, ve skutečnosti zjišťují také podporu pro předvolební koalice.


Podle dostupných dat volební podpory koalice SPOLU u nejmladších zaostává za Piráty a Starosty. Centrum Data Collect ve svém červnovém modelu ve věkové skupině 18 – 29 let přisoudilo středopravicové koalici 22 procent podpory (Piráti a STAN ve stejném modelu dosáhli 47 procent, hnutí ANO pouze 6 procent). Agentura Kantar ve svém posledním měření přisoudila SPOLU u mladých 32 procent – ze všech věkových skupin nejvíce. I zde by však se 38,5 % vyhrál blok Pirátů a Starostů.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..