Celkem 34 stránek čítá programové prohlášení nové pražské koalice, ve které usednou Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + KDU-ČSL + STAN) v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. Poměrně značná část se věnuje také vzdělávání a oblasti školství, na které se podrobněji zaměříme v dnešním článku.
Kdo povede školství?
Radní pro školství má v rámci školské agendy velké kompetence, protože může vydávat nařízení či vyhlášky, prostřednictvím nichž ovlivňuje dění města v rámci zákona (viz např. kontroverzní vyhláška o zákazu vjezdu jízdních kol).
Radním pro školství a volný čas je Vít Šimral z České pirátské strany, mimo jiné expert na sociální právo či absolvent několika zahraničních univerzit a celoživotní skaut.
Jaký je program?
Program pro oblast vzdělávání je pestrý a obsahuje mnoho zajímavých novinek. Koalice se například zavazuje podpořit dostatečné kapacity ve školkách a školách i v tzv. „mikrojeslích“.
„Zajistíme dostatečné kapacity mateřských a základních škol pro všechny děti starší tří let, jejichž rodiče o to budou mít zájem, a to ve spolupráci mezi městskými částmi a hlavním městem Prahou. … Budeme podporovat dětské skupiny, mikrojesle a mateřské kluby pro děti mladší tří let.“
Dále se v programu koalice mluví především o zajištění dostatečné různorodosti výuky – ve smyslu co největší podpory různých výukových metod a zaměření. A jelikož zejména Piráti mají ve svém programu podporu svobodného softwaru, koaliční smlouva zmiňuje i ten:
„Finančně podpoříme školy v zavádění svobodného softwaru, vytváření svobodných výukových materiálů a jejich sdílení na základě dobré praxe.“
V programu se posléze zmiňuje i rychlejší internet na školách a lepší vybavení škol digitální technikou.
Zvýšení důvěry v ředitele
V poslední části se programové prohlášení soustředí i na důvěru v ředitele škol, zejména pak na snahu zvýšit jejich pravomoci v oblasti financí, aby mohli přidělovat peníze bez zbytečné administrativy a soustředit se na výuku.
„Ředitel bude rozhodovat o tom, jaký objem prostředků vyčlení například na „mimovyučovací“ akce, další vzdělávání, chod školy, sportovní aktivity či lokální akce zaměřené na kontakt s okolím atd. Zjednodušíme – a v mnoha případech zcela odbouráme – administraci grantů a projektů magistrátu i městských částí pro školy.“
Celou část o školství uzavírá koalice zmíněním navýšení prostředků, aby učitelé dosáhli na průměrné platy ve školství. V plánu mají rovněž rozšířit univerzitní kampusy.