Specializovaný trestní soud na Slovensku vynesl ve čtvrtek rozsudek ve velmi emotivní a bolestivé kauze, která před dvěmi lety zasáhla celé Slovensko: vraždu investigativního novináře webu Aktuality.sk Jána Kuciaka (který se zabýval korupcí a údajného napojení slovenské vlády na mafii) a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Událost tehdy šokovala celou zemi a vedla k pádu vlády Roberta Fica. Vyvrcholením kauzy byl debakl vládní strany SMER-SD v letošních parlamentních volbách: zvítězilo v nich protestní hnutí OĽaNO současného premiéra Igora Matoviče, které svůj úspěch postavilo na kritice údajných mafiánských a korupčnických struktur, které v zemi vytvořil vládní SMER-SD a spřátelení podnikatelé. Mezi hlavní podezřelé patří kontroverzní podnikatel Marián Kočner a jeho pravá ruka, Alena Zsuszová. Teď však přišel rozsudek: Kočner i Zsuszová jsou nevinní. Šokoval celý svět.

Zproštění obvinění bylo nakonec odůvodněno tím, že pro obžalobu se nenašel dostatek důkazů (Kočner dostal pouze pokutu 5 000 euro za nepovolené držení zbraně). Rozsudek však vyvolal rozporuplné reakce. Příbuzní Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové v slzách odcházeli ze soudní síně ještě před dočtením rozsudku v plném znění. Síň předčasně opustil i šéfredaktor webu Aktuality.sk (kde Kuciak pracoval) Peter Bárdy. Rozsudek kritizovali politici i novináři.

„Verdikt soudu mě šokoval a potřebuji porozumět jeho odůvodnění. Respektuji ho, ale očekávam, že hledání spravedlnosti nekončí a bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Myslím na rodiče Jána a Martiny a přeji jim hodně sil v této těžké chvíli. Oni, i my všichni si zasloužíme vidět i vyvodění zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali,” napsala na Facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

https://www.facebook.com/zcaputova/posts/1516199705254675

„Na dnešní den jsme mnozí čekali s přesvědčením, že absolutní zlo bude spravedlivě potrestáno. Bohužel, nyní spravedlnost vyklouzla ze sevření. Je to šok, zklamání a mnozí jsme z rozsudku zhrozeni. I přes to spolu věřme, že paní spravedlivá si jen dnes vzala volno a brzy odpočatá a při smyslech vezme právo do svých rukou,” napsal na stejné sociální síti slovenský premiér Igor Matovič.

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220323675014470

Slovenský prokurátor se proti verdiktu soudu odvolal, hledání pravdy bude pokračovat u Nejvyššího soudu.

Co se stalo?

Píše se 21. únor 2018. Ve slovenské obci Veľká Mača nedaleko Trnavy byl v noci ve svém domě zastřelen investigativní novinář webu Aktuality.sk Ján Kuciak a s ním i jeho partnerka Martina Kušnírová. Kuciak se ve svých textech zabýval zejména korupcí: jeho vražda vyvolala politické zemětřesení, rozsáhlé protivládní protesty (největší od roku 1989) a vedla k pádu vlády Roberta Fica (a de facto jeho odchodu do politického hrobu) i policejního prezidenta Tibora Gašpara. Stopy vedly ke kontroverznímu podnikateli Mariánu Kočnerovi, který měl Kuciakovi už dříve vyhrožovat. Vražda také odstartovala transformaci Slovenska a vymanutí se ze starých korupčnických a mafiánských struktur.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..