Právě si prohlížíte Kočner je nevinný, řekl slovenský soud. Rozsudek vyvolal šok a zklamání
Slovak businessman Marian Kocner (C), suspected of ordering the 2018 assassination of investigative journalist Jan Kuciak and his fiancee Martina Kusnirova, arrives at court where the verdict is expected in his trial in the Judicial Academy building in Pezinok, Slovakia, on September 3, 2020. - Kuciak had been investigating business activities of property developer Marian Kocner, when he and his fiancee Martina Kusnirova were gunned down at home near the capital Bratislava in a gangland style hit in February 2018. The double homicide triggered mass anti-government protests that forced then-premier Robert Fico to resign. (Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP) (Photo by VLADIMIR SIMICEK/AFP via Getty Images)

Specializovaný trestní soud na Slovensku vynesl ve čtvrtek rozsudek ve velmi emotivní a bolestivé kauze, která před dvěmi lety zasáhla celé Slovensko: vraždu investigativního novináře webu Aktuality.sk Jána Kuciaka (který se zabýval korupcí a údajného napojení slovenské vlády na mafii) a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Událost tehdy šokovala celou zemi a vedla k pádu vlády Roberta Fica. Vyvrcholením kauzy byl debakl vládní strany SMER-SD v letošních parlamentních volbách: zvítězilo v nich protestní hnutí OĽaNO současného premiéra Igora Matoviče, které svůj úspěch postavilo na kritice údajných mafiánských a korupčnických struktur, které v zemi vytvořil vládní SMER-SD a spřátelení podnikatelé. Mezi hlavní podezřelé patří kontroverzní podnikatel Marián Kočner a jeho pravá ruka, Alena Zsuszová. Teď však přišel rozsudek: Kočner i Zsuszová jsou nevinní. Šokoval celý svět.

Zproštění obvinění bylo nakonec odůvodněno tím, že pro obžalobu se nenašel dostatek důkazů (Kočner dostal pouze pokutu 5 000 euro za nepovolené držení zbraně). Rozsudek však vyvolal rozporuplné reakce. Příbuzní Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové v slzách odcházeli ze soudní síně ještě před dočtením rozsudku v plném znění. Síň předčasně opustil i šéfredaktor webu Aktuality.sk (kde Kuciak pracoval) Peter Bárdy. Rozsudek kritizovali politici i novináři.

„Verdikt soudu mě šokoval a potřebuji porozumět jeho odůvodnění. Respektuji ho, ale očekávam, že hledání spravedlnosti nekončí a bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Myslím na rodiče Jána a Martiny a přeji jim hodně sil v této těžké chvíli. Oni, i my všichni si zasloužíme vidět i vyvodění zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali,” napsala na Facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

https://www.facebook.com/zcaputova/posts/1516199705254675

„Na dnešní den jsme mnozí čekali s přesvědčením, že absolutní zlo bude spravedlivě potrestáno. Bohužel, nyní spravedlnost vyklouzla ze sevření. Je to šok, zklamání a mnozí jsme z rozsudku zhrozeni. I přes to spolu věřme, že paní spravedlivá si jen dnes vzala volno a brzy odpočatá a při smyslech vezme právo do svých rukou,” napsal na stejné sociální síti slovenský premiér Igor Matovič.

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220323675014470

Slovenský prokurátor se proti verdiktu soudu odvolal, hledání pravdy bude pokračovat u Nejvyššího soudu.

Co se stalo?

Píše se 21. únor 2018. Ve slovenské obci Veľká Mača nedaleko Trnavy byl v noci ve svém domě zastřelen investigativní novinář webu Aktuality.sk Ján Kuciak a s ním i jeho partnerka Martina Kušnírová. Kuciak se ve svých textech zabýval zejména korupcí: jeho vražda vyvolala politické zemětřesení, rozsáhlé protivládní protesty (největší od roku 1989) a vedla k pádu vlády Roberta Fica (a de facto jeho odchodu do politického hrobu) i policejního prezidenta Tibora Gašpara. Stopy vedly ke kontroverznímu podnikateli Mariánu Kočnerovi, který měl Kuciakovi už dříve vyhrožovat. Vražda také odstartovala transformaci Slovenska a vymanutí se ze starých korupčnických a mafiánských struktur.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Na Studentských listech působím od listopadu 2021 jako šéfredaktor. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..