Když bývalý detektiv Robert Šlachta oznámil založení nového hnutí Přísaha s ambicí zúčastnit se podzimních sněmovních voleb, dostalo se mu spíše posměchu. Trikolóra byla zase veskrze odepisovaná po nedávném odchodu její hlavní tváře a zakladatele Václava Klause mladšího z čela strany. Šlachtovo potikorupční hnutí a pravicovou koalici Trikolóry s partnery však nyní spojuje jedno: podle dostupných dat se je nevyplatí podceňovat. S rozložením sil v budoucí Sněmovně mají šanci podstatně zamíchat. 

Ačkoliv v mediálním prostoru rezonoval zejména vznik dvou opozičních koalic SPOLU a Pirátů se Starosty, zajímavé spojenectví se objevilo také napravo od koalice SPOLU. Vytvoření volební aliance oznámili začátkem března lídři tří menších pravicových konzervativních stran Trikolóra, Svobodní a Soukromníci. Koalice chce nabídnout alternativu „k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politiky“, bránit svobodu, kapitalismus a nezávislost Česka na Evropské unii.

Zúčastněné strany už si spolupráci ve volbách druhého řádu vyzkoušely, naposledy v krajských volbách loni na podzim, kdy v některých krajích kandidovala společně Trikolóra se Soukromníky. Výrazněji však uspěli pouze ve Zlínském kraji, kde se koalice dostala do zastupitelstva se ziskem necelých šesti procent hlasů a tří z pětačtyřiceti mandátů. Podobně na Zlínsku uspěla o čtyři roky dříve i koalice Svobodných a Soukromníků.

File:Kroměříž, Masarykovo náměstí, plakáty Trikolóry a ODS do krajských voleb 2020 (img 0688).jpg
Plakát koalice Trikolóry a Soukromníků ve Zlínském kraji ke krajským volbám 2020, Foto: Wikimedia Commons

Byť nejvýraznější koaliční strana Trikolóra byla před dvěma lety založena s velkými ambicemi, v prvním větším volebním testu, loňských krajských a senátních volbách, se jí příliš nezadařilo. Získala pouze zmíněné mandáty na Zlínsku spolu se Soukromníky. Poté co letos v březnu rezignoval zakladatel a hlavní tvář strany Václav Klaus mladší, byly její šance veskrze odepisované. Data z volebních průzkumů však nyní ukazují, že pravicové spojenectví se nevyplatí podceňovat.

Šance jako sociální demokraté

Už dva modely v poslední době ukázaly, že Trikolóra s partnery by se, v případě, že by se nyní konaly volby, vyhoupla na pětiprocentní hranici nutnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny. Pět procent koalici přisoudil průzkum agentury Sanep z konce dubna, průzkum Data Collect z konce března by koalici přisoudil 5,1 %.

Podle Sanepu má pravicová koalice aktuálně velmi podobné šance na sněmovní angažmá jako vládní ČSSD, které model přisoudil 5,1 %. Ve výzkumu Data Collect by pak trojblok Trikolóry, Svobodných a Soukromníků předstihl dokonce dvě současné parlamentní strany, sociální demokraty i komunisty, kteří by dosáhli 3,7, respektive 2,8 procenta.

Zdroj: Sanep. Agentura Sanep nepatří do organizace Simar.

Nutno podotknout, že podobně vysokou podporu naměřují jenom některé modely. Například dubnový průzkum agentury STEM by koalici vedené Trikolórou přisoudil 1,9 % hlasů, březnový průzkum agentury Kantar potom dva procentní body. Agentura Sanep navíc nepatří mezi centra sdružená v organizaci Simar. Ta dohlíží na to, že agentury dodržují při vytváření modelů a sběru dat základní standardy.

Protikorupční bojovník v průzkumech

Druhým černým koněm, kterého se hodí sledovat, je nové hnutí Přísaha bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. Šlachtův subjekt se chce zaměřit na boj s korupcí, jedním z jeho slibů je prošetření státních nákupů v době nouzového stavu.

Robert Šlachta, kterému v posledních měsících prudce roste popularita na sociálních sítích, už několik týdnů objíždí Česko v rámci předvolební kampaně. Jeho hnutí sice chybí program nebo ideologie, zato ale nabízí výrazného lídra jako člověka s pověstí protikorupčního bojovníka.

Může jít o obrázek 1 person , standing a outdoors
Lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta na předvolebním mítinku v Kadani, Foto: Facebook Roberta Šlachty

Právě podporu Přísahy zaznamenalo za poslední dva měsíce několik relevantních průzkumů. Již zmíněný průzkum agentury Sanep jí koncem dubna naměřil tříprocentní podporu, průzkum centra STEM z počátku dubna pak hnutí Roberta Šlachty přisoudil 2,4 %. Dvouprocentní podporu měla Přísaha i podle průzkumu agentury Kantar pro ČT z konce března. Opět je však třeba připomenout, že zmíněný Sanep nepatří mezi centra sdružená v organizaci Simar, dodržují metodické a etické standardy.

Trend, který je třeba brát vážně

Při práci s volebními modely samozřejmě platí obecné poučky. V průzkumech se mohou vyskytovat statistické chyby či krátkodobé výchylky. Modely navíc ukazují, jak by dopadly volby nyní, známým faktem ovšem je, že velká část voličů se o své preferenci rozhoduje až těsně před skutečnými volbami. Platí však, že pokud se několik relevantních agentur shodne a ve svých průzkumech vyjeví podporu některé strany (zde v případy koalice vedené Trikolórou a hnutí Přísaha), objevuje se tu jistý trend, který je třeba brát vážně.

V kontextu toho, že do voleb stále ještě zbývá několik měsíců a hlavní část kampaně máme před sebou, lze usoudit, že pravicová trojkoalice i hnutí Přísaha Roberta Šlachty minimálně šance na sněmovní angažmá mají. Jenom několik měsíců starému hnutí Přísaha už nyní v krátkém sledu naměřilo určitou podporu několik průzkumů. Koalice Trikolóry, Svobodných i Soukromníků by v některých modelech předběhla i etablované sněmovní a vládní strany.

Vzhledem k tomu, jak důležité bude pro složení budoucí vlády to, zda se do Sněmovny dostanou strany, které aktuálně lavírují kolem pětiprocentní hranice nebo pod ní, se vyplatí další vývoj preferencí dvou černých koní bedlivě sledovat. Abychom na podzim nebyli z výsledků zase jednou překvapení.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..