Právě si prohlížíte Komentář: České předsednictví EU má tvář Havla, ale srdce Klause
Ilustrace: Karla Kramárová / exkluzivně pro Studentské listy

Začíná naše půlroční předsednictví. Za motto jsme si zvolili havlovský citát „Evropa jako úkol. Česká republika se ale havlovskou vizí Evropy moc neřídí, spíše vychází z opačné klausovské koncepce. Ta se nám do myslí vryla klamem – zneužitím národních traumat a překroucením pravdy.

Na samotné Klausově vizi volně spolupracujících suverénních národních států by nebylo nic špatného. Pro Evropu neexistuje jeden objektivně „správný“ plán. Václav Klaus ale svou vizi zpopularizoval oklamáním celého národa. Jeho předmluva jím vydané brožury „Řekněme své ano nebo ne Evropské ústavě“ je plná lží. Později vyvolal dodnes trvající umělou hysterii kolem Lisabonské smlouvy. A nakonec zdržoval její podpis jako poslední prezident v EU s výmluvou, že povede k prolomení majetkových nároků Němců odsunutých po druhé světové válce. Podle vládní analýzy ale byla tato obava nepodložená, lživá. Klaus prostě nečestně zahrál na citlivou notu, aby si prosadil svou.

Prohrála tak nejen havlovská vize, ale s ní i jeho slavný citát, že „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. V posledních volbách jsme se ale rozhodli populistů a lhářů zbavit. Není tedy čas odklonit se i od klausovské Evropy a spíše vycházet z té havlovské? Zvolit si havlovské motto by mělo být jen začátkem. Jakou Evropu tedy Havel chtěl?

Václav Havel byl eurofederalistou. Mezi našimi prezidenty nepředstavoval výjimku, naopak –⁠ za federalisty se označovali i Masaryk a Beneš. To ale neznamená, že by Havel nebyl k Evropské unii kritický. Jeho myšlenky z kritiky EU dokonce vycházely. Poukazoval na to, že integrační proces je příliš technický, nesrozumitelný, že mu chybí důraz na ideály. Sám se je snažil do diskuze vnést, Evropu nazval „vlastí našich vlastí“.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

Toužil po tom, aby EU měla stručnou „srozumitelnou ústavu, která bude mít krásnou preambuli, v níž bude stručně popsán smysl a idea Unie“. A jak by měla spojená Evropa podle Havla fungovat? Přál si „zřízení dvoukomorového systému, jak tomu bývá u normálních federací“. Jedna komora má být přímo volená, v druhé by byli zástupci parlamentů členských států. Evropští komisaři mají podle Havla být vybíráni podle odbornosti a ne „národnostního klíče“.

Netvrdím, že bychom měli převzít Havlovu koncepci a dogmaticky se jí držet. Ostatně se přísně nedržíme ani koncepce klausovské. Jsem pragmatikem. Pragmatický je i celý proces evropské integrace. Vždy se vyvíjel hlavně podle toho, co Evropa v danou dobu potřebovala. Co tedy dnes potřebujeme?

S ruskou invazí na Ukrajinu jsme vstoupili do světa, ve kterém už není bezpečno. Evropa prostě musí být silnější, protože Rusko rozumí jen síle. S Donaldem Trumpem zmizel v americké politice konsenzus na pevných transatlantických vazbách. Pokud se radikální křídlo republikánů opět dostane do Bílého domu, hrozí nám, že se budeme muset z ničeho nic spolehnout sami na sebe. Musíme být připraveni.

Buďme tedy pragmatici a chtějme silnější Evropu ne proto, že je to havlovský ideál, ale proto, že ji potřebujeme. Ale zároveň směřujme k havlovské EU, která je více založena na ideálech, protože spojená Evropa vycházející téměř čistě z pragmatismu a technokracie nám bude vzdálená a cizí. Doufejme tedy, že se české předsednictví havlovských idejí a motta „Evropa jako úkol“ opravdu ujme.

Adam Trunečka

Asistent poslance, evropský aktivista, student Evropských studií, registrovaný příznivec STAN a člen mSTAN.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..