„Ministerstvo zdravotnictví reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září zavádí povinné nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol.” Česko se rozdělilo na dva tábory – odpůrce a milovníky roušek. Kam patříte vy?
O tom, že se vláda České republiky stále nenaučila správně komunikovat, není pochyb – za šest měsíců celosvětové epidemie onemocnění covid-19 jsme se k lepší spolupráci vlády moc neposunuli. Opatření jsou stále zaváděna z minuty na minutu, nemáme jasný epidemiologický plán a informace z úst politiků se neustále mění. Třídit množství zmatečných informací, které z médií dostáváme, není jednoduché. Jednou slyšíme, že se plošná opatření zavádět nebudou, a po pár dnech je zavedeno plošné opatření nošení roušek v jakémkoliv vnitřním prostoru.
Zavedení nových rouškových opatření vzbudilo vlnu emocí, kvůli kterým se objevuje velké množství střetů a neshod. O názoru na roušky se dohadují nejen kolegové nebo kamarádi, ale také doktoři či epidemiologové. Je vidět, že je tato situace pro všechny nová a neexistuje správný ustálený názor. Problémem je to, že nikdo nic neví, ale zároveň vědí všichni všechno nejlépe.
Počet nakažených rychle roste
Osobně si myslím, že zavádění plošných opatření v tuto dobu je „hledání přívodu vody k uhašení týden hořícího lesa”. Stoupající počet nakažených vyvolaly události prvního září aneb příchod sta tisíců školáků po dlouhých covidových prázdninách zpět do školního kolektivu. Nikdo si snad nemohl myslet, že po této akci počet nakažených nezačne růst. Rodiče poslali děti do školy a sami šli plnohodnotně do práce. Více sociálních střetů jsme tu skoro mít nemohli.
Takže ano, když se potká takové množství lidí, začne počet nakažených růst. S tím se ale mělo počítat. Doteď jsme dle slov vlády byli ta „unikátní země, která šla celé Evropě příkladem”. Tak proč nás nyní spousta evropských států zařazuje na seznam zemí, které situaci nezvládlo? Kde se stala chyba?
Dobrá, vezmeme v potaz to, že se nyní snažíme danou situaci řešit pomocí roušek. Naordinovali jsme je v jakémkoliv vnitřním prostoru a budeme čekat, zda se počet nakažených sníží. Aby toto opatření mohlo být efektivní a mohlo by fungovat, musí se na něm účastnit všichni, a to stoprocentně.
To znamená, že roušku budu opravdu nosit ve vnitřních prostorech, budu mít krom úst zakrytý také nos, nebudu používat jednu roušku celý týden (nebo i déle), budu si často mýt a dezinfikovat ruce a nebudu se rukama dotýkat svého či cizího obličeje. Kdyby těchto pár jednoduchých pravidel dodržovali všichni, situace by se pravděpodobně zlepšila. Problémem je to, že většinu pravidel spoustu lidí nedodržuje a poté nám roušky spíše škodí, než nás chrání.
Roušky mají svůj smysl
Díky rouškám nešíříte vir takovým způsobem, jako byste ho šířili bez nich. Tím pádem chráníte své okolí před sebou samotnými. Je to nejjednodušší obrana, která je při správném zacházení efektivní. Bohužel se efektivita snižuje při lhostejném starání se o roušku. Tak tedy jednoduše a pro všechny – o roušku se musíme starat. Látkové roušky by se měly často prát či dezinfikovat, jelikož na nich zůstávají zbytky částic virů nebo bakterií, které vydechujeme. Je to tudíž Petriho miska na našem obličeji. Kvůli sahání na roušku můžeme infekční částice přenášet na jiná místa a tím možný vir nechtěně šířit. Místo toho, aby nás rouška ochránila, může právě ona být jednoduchým nástrojem na šíření viru.
Máte roušky? A mohla bych je vidět?
Jelikož chirurgická rouška je účinná zhruba 30 minut, tak abychom se mohli plně chránit, potřebovali bychom minimálně pět roušek na jeden den. Mít takovou zásobu roušek je skoro nemožné. Natož teď, kdy se roušky opět rozprodaly a nejsou k dostání všude. Vláda na začátku epidemie slibovala, že roušky budou. Nebyly. Mysleli bychom si, že za těch pár měsíců, na příchod druhé, podzimové vlny budou připraveni.
Situace s rouškami je trochu lepší než v březnu, ale stále to není to, co vláda slibovala. Člověk by měl spoléhat pouze sám na sebe a nečekat, že od vlády něco dostane. Jediné roušky dostanou senioři starší 60 let, jelikož vláda ve středu schválila návrh pomoci seniorům v podobě jednoho respirátoru a pěti roušek. Problém je v tom, že tento rouškový balíček vydrží pouhých pár hodin. Malý posun od začátku epidemie to sice je, ale pořád se máme v čem zlepšovat.
Může za to kampaň?
Zjišťuji, že mi nošení roušky nevadí. Vadí mi neustálé měnění pravidel, podle toho, co se zrovna lidem líbí a co ne. Doteď jsme sledovali volební hru premiéra Andreje Babiše, která přešla v nynější nezvládnutou situaci. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyhlásil povinné nošení roušek od září, načež po pár dnech negativních reakcí před veřejnosti předstoupil premiér a řekl, že nošení roušek není potřeba.
Jaká je lepší volební kampaň, než být za hrdinu pomocí vyvracení toho, co řekne ministr zdravotnictví a co se lidem nelíbí? To samé, když Andrej Babiš řekl, že plošná opatření už nikdy nebudou. Pár týdnů na to se zavedla nynější plošná opatření, protože vládě došlo, že na podobné hry není čas a musíme stoupnout na brzdu. Ekonomicky nejjednodušší opatření – roušky všude – je opatřením, kdy se snažíme zachránit narychlo něco, na co jsme se měli soustředit celou dobu.
Situace není kritická. Zatím
Chápu, že tato doba není jednoduchá pro nikoho. Vím, že kritizování vládních rozhodnutí je ta nejjednodušší cesta a že to umí každý, ale kdyby vláda nebyla zastíněna prvotním úspěchem zvládnutí začátku epidemie, tak bychom se do této situace nemuseli dostat. Naštěstí situace ještě není tak katastrofická, tudíž vláda má stále šanci nám předvést něco lepšího než věčné dohadování, rušení zrušených opatření nebo slibování nesplnitelných věcí.
Na jedné věci se ale shodneme. Máme před sebou těžkou situaci, kterou odstartoval začátek září jakožto vstup do běžného života. Je pouze na nás, jak k tomu budeme přistupovat. Zda budeme dodržovat opatření a pomůžeme se z této situace rychleji dostat, nebo budeme protestovat proti rouškám, nenosit je, nestarat se o ně a pouze dělat tuto dobu delší a náročnější.
Myslete na to, že přestože rozhodnutí padají ze shora, tak jejich plnění je čistě na naší zodpovědnosti. Používejte kritické myšlení, dávejte pozor na vlastní hygienu (mytí a dezinfikování si rukou) a snažte se zbytečně nestresovat proudem informací, který se kolem vás točí.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.