Chtěl bych zprvu dát na vědomí, že nejsem odborníkem na Blízký východ, na Izrael, Palestinu, historický kontext ani současnou politickou situaci. Na rozdíl od mnohých, kteří se tak tváří především na sociálních sítích, se nesnažím poskytnout hloubkovou analýzu a zaujmout jasný a nekompromisní názor. Fascinuje mě často nekritické zaujetí diskutujících pro jednu či druhou stranu konfliktu. Jako by oněm dotyčným nedocházelo, že čísla na obou stranách jsou skuteční mrtví, přitom právě to je i vzhledem k pandemii tolik akcentované téma.

Vycházím především z diskuzí na Twitteru, kde nejsou výjimkou názory adorující nebo nesmyslně hájící jednu ze stran. Izrael opravdu není totalitním státem, a ne, rakety mířící do centra Tel Avivu skutečně nejsou jenom pro výstrahu.

Počty mrtvých – lidé

Přesná čísla znám, ale přijde mi absurdní je srovnávat. Navíc budou v čase vydání textu zase o něco vyšší. Porovnávání stovek a desítek mrtvých na území Gazy a Izraele nedává smysl už jen z důvodu skvělého, životy zachraňujícího, izraelského obranného systému Iron Dome, který sestřelí devět z deseti raket Hamásu. Podívejme se ale na konkrétní oběti. Ani na jedné straně nechybí civilisté, ani na jedné straně nechybí děti.

Argument: Hamás používá civilisty jako lidský štít. Nezlobte se na mě, ale pokud váš nepřítel využije lidský štít, tak lidský štít nemilosrdně zastřelíte? Izrael varuje obyvatele předem a vyzývá je k evakuaci, to je bez pochyby čestné, ale je to dostatečné alibi k zabíjení nevinných? Na to si musí každý odpovědět sám.

Rakety na Twitteru, lynč na ulici

Kdyby nešlo o život, tak je to směšné. Kontrast mezi tím, jak Izrael komentuje současné dění, a co se ve skutečnosti děje. Věří doopravdy Benjamin Netanjahu, že svými činy nastolí mír? Já zatím vidím, jak Židé na ulicích lynčují Araby se stejnou vervou, s jakou Arabové lynčují Židy. Vidím, jak lidé v Izraeli i na území Gazy přicházejí o své blízké.

Hájení útoků Hamásu je potom snad ještě nepochopitelnější. Vnímání národní identity je něco, co jako Češi moc dobře známe, ale nic nás neopravňuje k násilí. Genocida na Palestincích páchána není, a kdo si to myslí, nechť si přečte její definici.

Dopad na média

Jedním z cílů izraelských náletů byla i budova na území Gazy, kde sídlila média AP a Al-Jazeera, své kanceláře zde měla i BBC. Všichni byli včas evakuováni, ovšem veškerá práce novinářů zůstala uvnitř, a byla tak zničena. V budově se prý ukrývala data a část struktury palestinského teroristického hnutí Hamás. Novináři si ničeho takového nejsou vědomi. Taková jsou fakta.

A nyní kontext. Média v Gaze dlouhodobě ne snad nutně nadržovala Palestincům, ale Izraeli svými texty a vysíláním určitě příliš nepomáhala. Dá se tak usuzovat, že izraelskou stranu znehodnocení jejich práce příliš nemrzí. Neopovažuji se ani naznačovat, že by média měla být hlavním cílem útoku, ale je zřejmé, že jejich přítomnost nebyla překážkou pro seslání budovy k zemi. Jedná se o útok na svobodná média? Jedná.

Zajímavá situace nastala i kolem zdánlivě nesouvisejících videoherních médií v Americe, kdy jich několik zveřejnilo články vybízející k humanitárním příspěvkům pro civilisty v Gaze. Články byly obratem smazány, pravděpodobně na povel vydavatelů, respektive majitelů. Pohyb na hraně cenzury a zákaz projevu soucitu a snahy pomoci je tak jedním z dalších nepřímých důsledků radikalizace názorů a rasové a náboženské nenávisti.

Kdo je hodný a kdo zlý?

Připravte se, chystá se několik klišé. Válka není fotbal, není potřeba někomu fandit. Nic není černobílé. Ne vždy jsou ve válce hrdinové, někdy jsou prostě jenom oběti. Nějak ale klišé vznikají a tahle vznikla proto, že jsou pravdivá.

Máte-li dojem, že jednu ze stran konfliktu hájím, pletete se. Nechovám sympatie k ani jedné z válčících stran, ba ani k jednomu z národů. V prvním případě kvůli samotné podstatě věci, v případě druhém kvůli nedostatečné zkušenosti a znalostem místních poměrů či historie. Nesnažte se argumentovat právě historií nebo místními poměry. Neoznačujte agresora. Není to předmětem diskuze.

Hájíte _______? Hájíte vrahy

Titulek tohoto komentáře je velmi ostrý, je ale zároveň velmi neurčitý. Dosaďte si na prázdné místo kohokoli chcete. A nenechte se zmást. Věřte faktům, ale nezapomínejte na kontext. Věřte sobě, ale nedejte jen na dojmy. A hlavně se, prosím, dvakrát rozmyslete, než něco napíšete na sociální sítě, protože mi ušetříte spoustu času stráveného psaním podobných textů, jako je tento. Válka se nedá vměstnat do 280 znaků.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..