Český boj s epidemií připomíná situaci, kdy hasiči přijedou k velkému požáru o dvě hodiny později a s flaškou vody. Kdyby nešlo o lidské životy a vyčerpané zdravotníky, tak bychom se tomu mohli zasmát jako dobrému námětu na nový apokalyptický seriál na Netflixu.

„Počty nakažených rostou neuvěřitelně a my budeme prožívat Vánoce s pacienty na kyslíku, u infuzních stojanů a v ochranných oblecích. Už toho máme dost. Jsme profesionálové, zkušení zdravotníci, ale nejsme řeholníci, máme také svoje životy. A do těch nepatří 25 dvanáctihodinových směn v měsíci,“ píšou v otevřeném dopisu hlavní sestry severočeských nemocnic. Nevolají o spolupráci, ale o pomoc. Nejlépe tím, že se lidé naočkují a budou dodržovat opatření.

Situace je vážná. Denně přibývá přes 10 tisíc nových nakažených a znovu se plní nemocnice. V pátek v nich leželo kvůli covidu 4 890 lidí, dvakrát víc než na začátku listopadu. Vzhledem k tomu, že se lidé dostávají do špitálů asi po dvou týdnech od nakažení, můžeme už teď odhadovat situaci na začátku prosince. Je téměř jisté, že bude výrazně horší – vzhledem k vysokým nárůstům v posledních dnech budou hospitalizovaní přibývat ještě rychleji.

Jinými slovy, epidemie se vymkla z kontroly a den za dnem zahlcuje nemocnice, které musejí odkládat ostatní péči. To znamená, že spousta lidí bude muset dál čekat na své často i měsíce odkládané operace. Bohužel není vyloučeno, že se to podepíše na jejich zdraví. Vir řádí i ve školách, kde dostává do karantén tisíce žáků, kteří se musí znovu učit z domova. A to nejdůležitější – každý den zbytečně umírají desítky lidí a stoupá nápor na unavené a vyčerpané zdravotníky.

Solidarita na jednu stranu

Příčin, proč v boji s covidem znovu selháváme, je více. Pomineme-li opětovnou neschopnost vlády zavést včasná a dostatečná opatření (a podobně neschopnost budoucí koalice něco kloudného navrhnout), je to zejména nízký podíl lidí s vakcínou. Ta přitom prokazatelně zachraňuje životy, snižuje počty hospitalizovaných a omezuje šíření viru v populaci.

I přes tato fakta je v Česku stále příliš mnoho lidí, kteří vakcínu nechtějí. Důvody pro to mají různé – někteří (někdy bohužel naivně) věří, že ji nepotřebují, další nedůvěřují státu a vědě a jiní naopak uvěřili manipulacím a dezinformacím. Je však zřejmé, že část společnosti se prostě očkovat nenechá, i kdyby za to měla zaplatit cenu nejvyšší.

Ve svobodné společnosti však lidé můžou i svobodně umřít, vyberou-li si to. Stejní lidé se pak ale v případě potíží s covidem domáhají léčby v nemocnicích, kterou jim bezplatně poskytuje náš velmi solidární zdravotní systém. Sami ale odmítají, často bez objektivních důvodů (kontraindikace k očkování, špatná reakce na první dávku), nejlepší prevenci, kterou proti covidu máme. Jinými slovy: já s vámi solidární nebudu, vy i zbytek společnosti se mnou ale solidární být musíte.

Je zřejmé, že takto nastavené zdravotnictví je dlouhodobě neudržitelné. To je ale diskuse na jinou, lepší dobu. Teď musíme už potřetí zabránit možnému kolapsu nemocnic, při kterém už nebudou schopné přijímat další pacienty.

Lockdown pro všechny

Řešení komplikované situace nebude jednoduché a už vůbec ne populární. Situaci navíc komplikuje předávání vlády. Současná Babišova s opatřeními váhá, budoucí Fialova se k nim radši nevyjadřuje, popřípadě velmi chaoticky.

Částečně převzatý bavorský model, který vláda zavádí od pondělí, přichází pozdě a nebude stačit. I kdyby se stoprocentně dodržoval, už nezabrání tomu, že se za čtrnáct dní přiblížíme k celopandemickému maximu 9,5 tisícům hospitalizovaných. Jeho jedinou výhodou je to, že donutí část populace se očkovat. I to se ale projeví nejdříve za několik týdnů.

Je tak pravděpodobné, že budeme muset opět zatáhnout za záchrannou brzdu. To znamená opět vyhlásit nouzový stav a zavést lockdown pro neočkované či pravděpodobně pro všechny. Možná že tentokrát se mu vyhnou školy, které už trpěly dost, je však velmi pravděpodobné, že nás čeká výrazné omezení společenského života.

Alternativou je omezit všechnu ostatní péči v nemocnicích, k čemuž dnes ostatně vyzval příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), a doufat, že aktuální opatření postupně sníží počty nakažených i hospitalizovaných. Do takového risku by se ale s naší zkušeností pustil jen šílenec, kterému by bylo lhostejné, zda zdravotníci nápor zvládnou. Jako že ho bez dalších opatření nejspíš nezvládnou.

Kolaps nemocnic, nebo lockdown? Toto dilema nejspíš čeká ještě aktuální Babišovu vládu, případně tu Fialovu. Už jen to, že jsme znovu nechali dojít epidemii do tak vážného stavu, je však selháním celé společnosti, které způsobí další zbytečné hroby a zbytečně zničené lidské životy.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..