Představa jaderné zbraně v mysli průměrného člena dnešní společnosti by se dala popsat následujícími slovy: Hirošima, Nagasaki, Rusko, USA. Černá brašna s červeným tlačítkem, které po stisknutí může srovnat libovolný kus planety se zemí. Jedná se o realitu, kterou by si ani bolševičtí revolucionáři sto let zpátky neuměli představit.
Každodennost jaderné energie je fenomén, jenž lze chápat jen stěží. Z lidskoprávního hlediska je nezbytným krokem sledování dopadů užívání tohoto technologického milníku dvacátého století na základní lidská práva a životní prostředí. Dohody na mezinárodní úrovni, z nich nejznámější Smlouva o nešíření jaderných zbraní, svůj smysl mají, dokud je všechny strany disponující jaderným arzenálem respektují. Jenže ve chvíli, kdy rozlohou největší a tedy geopoliticky nejvýhodnější země světa od této dohody odstoupí, je možné předpokládat eskalaci.
A co elektrárny?
Důležitým faktorem není jen ten lidskoprávní (či humanitární), ale v rozsáhlém měřítku i ten environmentální. Je pravda, že jaderná energie je považována za velice efektivní – ovšem nese s sebou nejednu výzvu. Kam s tím vším jaderným odpadem z elektráren Černobyl a Fukušima? Ano, u první zmíněné se jedná o sovětský přístup k bezpečnosti, u druhé jde o krizi spojenou s přírodní katastrofou. Nemůžeme však opomenout fakt, že se jedná o ekologickou noční můru.
Práce s jadernou energií si žádá více než zvýšenou opatrnost. Těžba uranu nebo obecně manipulace s radioaktivními látkami jsou aktivity, které můžeme považovat za hazardní i v té nejbezpečnější chvíli.
Je vskutku nutné, aby svět došel konsenzu v otázce užívání jaderné energie jak v militantní, tak energetické podobě. Opravdu se musíme zamyslet nad tím, zda je pro nás efektivita na prvním místě před zbytkem hodnot. Kór když konečným řešením může být srovnání světa se zemí.
Omlouvám se, ale toto bych skutečně nepovažoval za hotový a objektivní článek. Převážně teď mluvím o části “A co elektrárny”. Chybí zde určitě zmínit, že při výrobě elektrické energie nevzniká oxid uhličitý, který přispívá ke skleníkovému efektu. Další je například minimální vznik emisí a škodlivin. Nadále by se hodilo zmínit jak málo stačí jaderného paliva na výrobu velkého množství elektrické energie. Mluví se zde dále, kam se vším tím odpadem? Už zde ale není zmíněno, že se dá množství recyklovat a znovu použít. A strašit zde jadernou katastrofou? Kdyby jsme se měli bavit o tom jak pravděpodobné to v dnešní době je byl by tento komentář mnohem delší.
Je možné že má být komentář naschvál krátký, aby se to dobře četlo. Bohužel to nemění nic na tom, že jsou tam vynechané klíčové věci.