Současná pandemie COVID-19 ukazuje mnohé slabiny naší společnosti. Patří mezi ně mimo jiné i naše rozlišovací schopnosti. Jak dobře umíme rozlišit policejní šikanu od vynucování racionálních opatření? Řada lidí i opatření směřující k potlačení pandemie hodnotí podle toho, kdo je vydal, místo toho, aby se zamyslela nad tím, jestli náhodou nejsou rozumná a neměla by se dodržovat.

Někteří lidé jsou stále schopni tvrdit, že kdo nastupuje do letadla, vzdává se svojí svobody. Nikdo si nedokázal představit, že by se mohlo stát něco jako 11. září, ale stalo se to, a od té doby se kontroly na letištích zpřísnily. Cestující se s tím musí smířit, zdržuje to a je to nepříjemné, jistě. Ale za jakým účelem? Co si někteří lidé překládají jako narušování svobody, já vidím jako preventivní opatření ke zvýšení bezpečí. Podobné je to i s nemocí COVID-19.

Vládní opatření jasně říká, že všichni občané ČR mají nosit roušky jako ochranu před koronavirem. Toto opatření se ukazuje být účinné a počet nakažených u nás neroste tak rychle jako v zemích, kde tento příkaz neplatí. Stále se však najdou lidé, kteří opatření berou na lehkou váhu a chodí ven bez roušky.

Co v takovém případě dělat? Nahlásit to policii. Jsme v krizové situaci a je dobře, že v zemi existují orgány, které mohou rozumná opatření vymáhat. I přesto tu jsou lidé, kteří dnešní situaci považují za totalitní praktiky a oznámení za udavačství.

Na jednu stranu není úplně mimo klást si vždy otázku, zda můžeme důvěřovat vládě nebo člověku, jako je premiér Andrej Babiš. Máme zde nebezpečný vzor v podobě Maďarska, kde vláda provedla cosi, co nebezpečně připomíná ústavní puč. Na druhou stranu je ale zjevné, jak přemrštěné je kritizovat cokoli, co Andrej Babiš udělá jen proto, že to udělal on. Zejména pokud víme, že podobná opatření postupně přijímají i v západních zemích.

Podněcování k občanské neposlušnosti tak v této chvíli rozhodně není cesta. Smutná je i vehementní kritika od poslance Parlamentu ČR. Miroslav Kalousek (TOP 09) se vyjádřil takto:

Mnohem dál zachází šéfredaktor internetových novin Forum24, Pavel Šafr:

Je velmi dobře známo, že tito dva pánové nemají v lásce Andreje Babiše, ale v této situaci není na místě označovat vládní opatření praktiky policejního státu a nahlášení jejich porušení za udavačství. Kritizujme Andreje Babiše za věci, které jsou relevantní a které chodu naší země přitěžují, ale nemotejme dohromady na jedné straně potřebná protiepidemiologická opatření a jejich dodržování a na druhé straně fakt, že Andrej Babiš byl členem StB a v současnosti je ve velkém střetu zájmů.

Toho, kdo považuje nošení roušek za omezování vlastní svobody, čeká zklamání. Díky nošení roušek si vedeme velmi dobře ve zpomalování nákazy, na rozdíl třeba od USA, kde se situace skutečně vymyká kontrole. Lidé jsou schopni si odůvodňovat pod záštitou svojí svobody různé věci, ale jak říká známé pořekadlo: „Moje svoboda končí tam, kde začíná tvoje.“

V momentě, kdy něčí svoboda začíná být nebezpečná pro jeho okolí, už nelze mluvit o uplatňování svobody. Pak jde o nezodpovědnosti daného člověka. To platí při překračování povolené rychlosti stejně jako při pandemii koronaviru. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..