Právě si prohlížíte Komentář: Je čas soudruzi, skoncovat s carem!
Foto: kremlin.ru

Devátý květen je v dnešním ruském podání přehlídkou národního sovětismu a okázalého okcidentalismu. Letos však na Rudém náměstí kvůli imperiálním ambicím kremelského cara vystoupí o něco méně techniky než v předchozích letech. Nepřítomní vojáci mezitím budou plnit své domovské hřbitovy a nadále rozbíjet iluzi druhé nejlepší armády na světě. I přesto se strýček Vova oficiálně těší podpoře většiny svých poddaných. Hybrid carského Ruska a Sovětského svazu stále funguje. Otázkou je, jak dlouho ještě vydrží.

Dubnový průzkum veřejného mínění zpracovaný nevládní organizací Centrum Levada ukazuje nezvykle vysokou podporu války. Až 81 % Rusů podle něj schvaluje působení ruské armády na území svého souseda. Problémem však je, že většina tamních obyvatel buď raději na dotazy výzkumníků neodpoví, anebo odpoví kladně čistě ze strachu. Dlouhotrvající propaganda se výrazně projevila na všech vrstvách ruské společnosti a zradikalizovala podstatnou část tamní populace.

Ruský svět

Ruský lid ale přeci takový nemůže být celý. Vždyť i Alexej Navalnyj, původně nacionalista projevující své antipatie ke kavkazskému obyvatelstvu Ruska, se nakonec určitým způsobem distancoval od anexe Krymu. To ovšem neznamená, že se podobně zachová třeba nastupující generace Z v milionové mládežnické organizaci Junarmia, jež s hrdostí odkazuje na sovětské Pionýry, zároveň nápadně připomíná nacistický Hitlerjugend. Na internetu se v posledních letech objevují různé výstupy divizí útočných babiček, které pro video úspěšně zneškodnily americký iPad svým Mauserem. Za zmínku by stál také věčný populista Vladimir Žirinovskij, ten už ale není.

Zdá se, že Ruský svět nezná hranic. Ani duchovno není spaseno od potopy způsobené fašizujícím národnictvím. Moskevský patriarcha Kirill sám speciální vojenskou operaci několikrát veřejně podpořil, a dokonce byl před dvěma lety nedaleko Moskvy postaven Hlavní chrám ozbrojených sil Ruské federace. Spojuje v sobě prvky tradičního pravoslaví a revoluční Rudé armády. V jeho útrobách se nachází i vzácná relikvie – čepice Adolfa Hitlera. Jak příhodné.

Boj se Západem, podporujícím ukrajinský nacismus, však stále nekončí. Zločinná a nelegální ideologie LGBT se stala terčem posměchu v pořadu Já nejsem gay, kde se mezi osmi ,,soutěžícími‘‘ hledá homosexuál. Nakonec jsou v největší zemi světa i ,,legální‘‘ gayové, kteří se podřídili státní pravdě a šíří ji úspěšně dál.

Svatá válka

Až před Chrámem Vasila Blaženého znovu zavlaje rudý prapor vítězství, můžeme jen doufat, že se Putin nerozhodl celou situaci ještě více eskalovat. Spekulace o oficiálním vyhlášení války Ukrajině či všeobecné mobilizace se mohou potvrdit a těžko odhadovat, jak moc by to stávající situaci ovlivnilo. Vojenská operace je pro Vladimira Vladimiroviče koneckonců existenční záležitostí a bude na ní záviset jeho budoucí odkaz.

Pod falešnou rouškou boje proti nacismu se dějí neuvěřitelná zvěrstva a Evropa je ještě nějakou dobu bude muset dotovat. My studenti, bychom měli pomáhat uprchlíkům, řešit dezinformace a užívat si nejrůznějších peripetií života v míru. Ať už má ruský prezident v rukávu cokoliv, nemělo by nás to vystrašit. Na nás budoucnost Ruska nestojí tak, jako právě na samotných Rusech. Je to pouze na nich, kdy prozřou a vyženou svoji zemi z totálního kolapsu. Zřejmě je to bude stát velké úsilí. Snad na to nebude příliš pozdě.

P.S. : Vladimir Putin dnes v projevu na Rudém náměstí pouze opakoval stále stejné lži, nic důležitého neřekl.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..