Na konci ledna se Joe Biden stal novým americkým prezidentem. Už od prvních dnů jeho vlády se ukazuje, že se některá média při kontrole jeho administrativy nezatěžují přílišnou přísností. Takový postup bude mít nepochybně jeden, pro nás horší dopad. Ani u nás, v Česku, nebude Biden vyobrazen tak negativně, jako tomu bylo u jiných prezidentů.

Nekritický přístup

Biden nestrávil v úřadu ani měsíc a nakloněnost části médií jeho osobě je již zřejmá. CNN nedávno prezentovala jako zprávu ve svém televizním i webovém zpravodajství informaci dodanou zevnitř nové administrativy. Ta říkala, že Trumpova administrativa nepřipravila jakýkoliv očkovací plán. Nenapadlo je podívat se na veřejně dostupný web Bloombergu, kde by se dozvěděli, že počet očkovaných naznačuje něco jiného. V den Bidenovy inaugurace se naočkovalo 1,6 miliónu lidí s týdenním průměrem 912 tisíc. Sami od sebe se asi nenaočkovali. Spekulaci následně vyvrátil taktéž hlavní poradce americké vlády pro boj s pandemií Anthony Fauci, který plynule přešel z Trumpovy do Bidenovy administrativy. Šíření takové fake news během Trumpovy vlády by se nevyhnulo několikadennímu zkoumání a odsuzování.

Co se to děje na Wall Street? A jak si v prvních dnech vede nový prezident Biden? Všechno důležité o dění v ?? pro vás mapuje náš redaktor Michael Cardal ?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pondělí 1. února 2021

 

Stejně nekriticky přijala americká média i volbu Rachel Levineové na pozici náměstkyně ministerstva zdravotnictví. Důvod pro to nalezneme jednoduchý – patří k sexuální menšině. Levineová vedla snahy o kontrolu viru v Pensylvánii, kde nařídila mimo jiné vracení osob s pozitivním testem na covid-19 zpět do domovů seniorů, což je jedna z největších chyb, které se veřejní činitelé v USA na různých místech dopustili a která stála životy mnoha lidí. To už se ve článcích CNN, WP, NBC atd. prakticky nelze dočíst přes zmínky o údajné důležitosti a historičnosti této volby, zatímco na kariéru, schopnosti a historii kroků ve veřejných funkcích dané osoby (tedy ty věci, co by možná novináři měli zkoumat především) již nezbylo mnoho prostoru. Biden se navíc před nástupem jasně zavázal, že lidi do své administrativy bude podle kritérií rasy, pohlaví, příslušnosti k sexuálním menšinám apod. brát i nadále.

Nekritičnost amerických médií se projevuje i u takových banalit, jako je nošení roušek. Biden v den své inaugurace, kdy také podepsal exekutivní příkaz o povinnosti nosit roušku ve federálních budováchm sám v takové budově roušku neměl. Zatímco u Trumpa se stal vztah k rouškám problém hodný analýz a komentování, u Bidena, porušujícího navíc vlastní dlouhodobý názor a příkaz, najednou přichází minimální zájem. Pravděpodobně si na tento přístup budeme muset zvyknout.

U nás to lepší nebude

Tato zaujatost bohužel předznamenává nemilý fakt, že tím budou ovlivněna i média v Česku. To, že se ve spoustě českých médií sleduje spíše CNN, New York Times a Washington Post a jim podobná před Fox News, Wall Street Journal či National Review, lze vyvodit z letmého pohledu na jejich zpravodajství: používají je pro své články i komentáře. ČT využívala CNN při volební noci. Český rozhlas vydal na svém webu překlad esejí z New York Times. Stejně tak tato média k informování o dění v USA používá ČT a řada soukromých médií u svých článků.

Zjistíme to také ze zpravodajství českých médií v minulosti. Schopnost přepsat jakkoliv nepochopitelnou hloupost, když zapadá do správného myšlenkového schématu, se ukázala ve zpravodajství o Trumpově tehdy kandidátce na soudkyni Nejvyššího soudu Amy Coneyové Barrettové. Novinky, Seznam a iDNES.cz převzaly informace naznačující, že patří k sektě, která se stala předlohou pro román Příběh služebnice a/nebo k podobnému obrazu chce USA přetvořit. Kromě toho, že po několika minutách strávených googlováním lze poznat, že to není pravda, tak taktéž fakt, že Barrettová má titul profesorky práva, soudí na federálním soudě a kandiduje do nejvyššího orgánu soudní hierarchie, by mohlo být významnou nápovědou, že si sebe nepředstavuje v pozici sexuální otrokyně.

Pravděpodobnost podobných přešlapů v případě kroků Bidena dosahuje značně nižších hodnot. Je tedy záhodno podívat se alespoň čas od času na zdroje, které také nejsou bezchybné, ale přílišná měkkost vůči Bidenovi jim pravděpodobně nebude vytýkána – Fox News, Wall Street Journal či National Review.

U podstatné části amerických novinářů lze vypozorovat nižší standardy pro zpravodajství o činnostech Bidena než u jeho předchůdce. To se zároveň projevuje na zpravodajství v Česku, kdy jsou daná média nadprůměrně často používána jako zdroj pro zpravodajství a komentáře českých médií. Nejlepším řešením pro čtenáře je zdroje alespoň kombinovat i s těmi, které Bidenovy kroky kontrolují přísněji.

Autor je spolupracovníkem redakce a členem Občanské demokratické strany.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..