Dominik Feri rezignoval na post poslance a vzdal se svého místa na kandidátce koalice SPOLU v podzimních sněmovních volbách. Politik TOP 09 odstoupil poté, co Deník N a A2larm v úterý odpoledne zveřejnily výpovědi žen, jež měl mladý poslanec sexuálně obtěžovat. Článek opakovaně cituje případy nátlaku k sexuálním aktivitám z Feriho strany. V jiných případech oběti mluví o pohlavním styku, ke kterému došlo i přes jejich výslovný odpor. 

Po zveřejnění článku Feri na svém instagramovém profilu uznal chybu a mluvil o situacích, kdy se zachoval „nevhodně, nepatřičně a negentlemansky”. Omluvil se a slíbil, že je připraven o problematice sexuálního obtěžování mluvit. Necelé tři hodiny nato Feri mandát složil a články označil za manipulativní a lživé. Proti výpovědím se hodlá bránit soudní cestou.

Dominik Feri je mezi mladými lidmi, co se týče politické scény, vlivnou osobností. Jako poslanec jezdil přednášet a debatovat na střední školy s cílem, jak sám říkal, vzbudit u mladých lidí zájem o politiku. Jeho instagramový účet, kde má přes jeden milion sledujících, se během pandemie stal populárním a hlavně spolehlivým informačním kanálem pro spoustu studentů, kteří nedočkavě očekávali nové informace týkající se úprav maturit nebo otevíraní škol. Žluté vykřičníky, které zprávy vždy uvozovaly, využil i v kampani koalice SPOLU „Mám hlas“ cílené na mladé voliče.

Důraz na konsent ve školách

Mladých lidí je v české politice málo a obecně zájem o společenské dění je u nás jeden z nejnižších ze všech zemích OECD. Působení Dominika Feriho, opomeneme-li přirozené úsilí politiků o zisk volebních preferencí, tak bylo užitečným přínosem ve snaze probudit v mladých lidech zájem o politické dění a zřetelným důkazem, že politika by neměla být pouze a jen věcí rodičů nebo snad prarodičů dnešních mladých.

Ať už to byla mladistvá rozvernost, pocit úspěchu, že se dokázal v tak v nízkém věku probojovat do vysoké politiky, kde průměrný věk představitelů dosahuje padesátky, nebo zdání moci, čím si Feri vnitřně legitimizoval údajné sexuální obtěžování nebo sex bez souhlasu oběti, je to neomluvitelné a věc by se měla dostat před soud.

Poslanecký mandát je veřejnou funkcí a veřejný činitel by se měl chovat slušně nejen veřejně, u řečnického pultíku, ale i ve svém osobním životě. Tato kauza není pouze zprávou o morálních hodnotách v osobním životě některých našich veřejných činitelů, ale především poselstvím o tom, jak je zanedbatelně málo ve školách kladen důraz na vzájemný souhlas při sexu a na to, že ne znamená prostě ne. Není to přeci tak dávno, kdy Dominik Feri sám do školy chodil.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..