Úterý bylo pro politické redaktory a komentátory náročným dnem. Ještě než stihli kompletně probrat velkolepý návrat Adama Vojtěcha na ministerstvo zdravotnictví, přišly redakce Deníku N a serveru Alarm s rozsáhlým textem, který obviňuje poslance Dominika Feriho z opakovaných případů sexuálního násilí. Článek vyvolal mezi čtenáři pochopitelně velký rozruch, přičemž ukázal obrovské mezery v celospolečenské diskuzi.
Samotný Feri reagoval na kauzu dvojím způsobem. Zaprvé oznámil, že se vzdává mandátu poslance i místa na kandidátce koalice SPOLU, za kterou měl kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Za tento krok se od několika stranických kolegů z TOP 09 dočkal výrazných slov chvály, která však vyznívají přinejmenším podivně, když člověk zváží, jak závažná obvinění proti Ferimu stojí. Ukazuje se tak částečná plytkost současné politické kultury, když je poslanec vyzdvihován za reakci, která by měla být automatická.
Za druhé přišel Feri na Instagramu s vyjádřeními, ve kterých přiznává, že se podle svých slov v minulosti několikrát zachoval „negentlemansky“, ale jakákoliv nařčení ze sexuálního násilí popřel. Navíc označil článek za manipulativní a lživý s tím, že jeho zveřejnění je součástí špinavé kampaně. Text považuje za účelový kupodivu i značná část diskutujících na sociálních sítích.
Je to kampaň!
Tato rétorika, ve které se jakákoliv zjištění považují za cílenou kampaň, je typická spíše pro současného premiéra Andreje Babiše. Tady ji z velké části přebírají jeho odpůrci, kteří se jinak předsedovi vlády za rétoriku kampaní a „účelovek“ vysmívají. To je znepokojivá situace, zvlášť když si uvědomíme, že pokud by se ze strany zúčastněných médií opravdu jednalo o účelovou kampaň s cílem podkopat Feriho reputaci před volbami, těžko by článek vydávala v této podobě, a především už v této době.
Většina stran teprve startuje své předvolební kampaně, voliči se seznamují s jednotlivými programy a do samotných voleb zbývá něco málo přes čtyři měsíce. Toto období je pro nerozhodnuté voliče příliš dlouhé na to, aby si na konkrétní stranu vytvořili názor, který by se poté už nezměnil. Třetina voličů se rozhoduje, komu dá hlas, až v posledním týdnu před volbami. Pokud by tedy nějaké médium chtělo někomu před volbami cíleně uškodit, mělo by článek vydat jeden až dva týdny před jejich konáním.
Navíc je nutné přihlédnout k tomu, že Deník N je nezávislé, ale svou orientací liberální médium, které tedy s TOP 09, jejíž je Feri členem, ideově do značné míry souzní.
V rámci novinářské etiky má tento příběh ještě jednu úroveň. Kauza Feri by se dala nazvat veřejným tajemstvím, které se jednou za čas ve veřejné diskuzi objevilo, ale nikdo se jím příliš nezabýval. Až nyní se několik médií snažilo dát kauzu dohromady, přičemž nejdále se dostaly právě redakce Deníku N a Alarmu. A právě kdyby se novináři dostali k informacím, které prezentovali v článku, ale rozhodli se je zamlčet s ohledem na blížící se volby, byl by to z novinářského pohledu problém.
Východisko
Dominik Feri oznámil, že se bude bránit právní cestou. Případ už zaznamenala i policie, která nyní rozhoduje, jaký ve věci učiní postup. Feri zatím nebyl obviněn formálně, takže je nutné na něj podle toho pohlížet. Odhalení v článku jsou však velmi znepokojivá až šokující.
Nakonec je nutné ocenit práci redaktorů Jakuba Zelenky a Apoleny Rychlíkové, kterak se dokázali spojit s několika na sobě nezávislými údajnými oběťmi, které měly až doposud strach promluvit. Díky nim vyšla najevo kauza, která už nějaký čas bublala pod povrchem mediální pozornosti.