Nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné. Je dobré, když mají lidé a firmy víc peněz. Zvyšováním daní sebereme lidem víc peněz, stát je pak spotřebuje, rozpustí a přerozdělí je jinak. Pro společnost, ekonomiku i stát je lepší, když peníze mají k dispozici lidé a firmy.
Z Twitteru předsedy vlády Petra Fialy (ODS) ze dne 10. 5. 2022.

Brněnská pravicová klika okupuje jednu z tradičních českých pravicových stran. Jejich partu nikdy nezkazí lidovci lobbující za Lidl a Hnutí Pro život. Tradice, odpovědnost a prosperitu udržuje napříč republikou populární Topka. Z tašky, kterou svým partnerům z druhého břehu směle nese Pirátstvo, vyčuhuje nenápadný dozimetr. Před nějakou dobou Putin a Babiš proděravěli náš stát. Jak náš pan premiér obhajuje avizované záplaty?

V nedělních Otázkách Václava Moravce přišel na pole cti a slávy Petr Fiala (ODS) s cílem obhájit smysl a účinnost ozdravného balíčku. Kromě obecné obhajoby kopírující tu monotónní z 11. května jsme se dočkali i konkrétních slov. Na dotaz moderátora, zdali vláda porušila slib o nezvyšování daní, premiér podrážděně odpověděl: „Ne, neporušil jsem žádný slib.“ Pravda v tomto případě je tak do očí bijící, že to musí být divné i skalním voličům ódéesky. „Chápu, že se opatření nelíbí lidem, kteří jsou tím dotčeni.“ Ještě aby ne, protože tato opatření se dotknou jak rodin, tak i důchodců, studentů a třeba také odstupujících horníků.

Josef Středula na dnešní tiskové konferenci také zmínil, že jsou ochotni podpořit různé studentské iniciativy a vysokoškoláky, kterých se situace dotýká.

Odbory dnes vyhlásily stávkovou pohotovost a jak na hrozící stávky reaguje premiér? „Nebudeme ustupovat žádnému tlaku. Přece si nebudeme vynucovat to, že budeme žít na dluh a budem se řítit do katastrofy. Já nevím, proč by byla generální stávka, když ta opatření jsou sociálně citlivá velmi promyšleně. Nenecháme se zastrašit.“ Tak třeba studenti by mohli vědět, proč spolu s jinými pracujícími stávkovat. Část z nich dojíždět do škol, platí za to nemalé peníze, ceny kolejí, potravin a občerstvení také stoupají a vláda pro ně v balíčku nepřipravila nic, co by jejich situaci zlepšilo. Nehledě na stále nevyrovnanou platovou situaci humanitních a sociovědních fakult. Předseda ČMKOS Josef Středula na dnešní tiskové konferenci také zmínil, že jsou ochotni podpořit různé studentské iniciativy a vysokoškoláky, kterých se situace dotýká.

„Jestli někdo vyvíjí nepřiměřený tlak, tak to dělá v neprospěch zaměstnanců a lidí této země. Na úkor naší budoucnosti.“ Na to trefně v rozhovoru odpověděl moderátor Moravec: „O tom rozhodnou plná náměstí.“ Důvěra vlády byla v posledním průzkumu kolem 30 procent. Vláda lidi straší marketingovými pojmy jako je dotační ekonomika a ve výsledku situace spíš nahrává vinařské lobby, která z Česka dělá zemi pro mladé alkoholiky, a tuzemským oligarchům, viz snížení daňové sazby na různé časopisy. Porno, bulvár a populárně naučné tiskoviny jsou přeci jen důležitější než domácí zpravodajské tiskoviny. Ale třeba je to útok na Babiše!

Teď se pouze někteří budou topit, abychom se v budoucnu měli lépe. Proč se ale nemohou topit ti, kterých by se mohly změny dotknout minimálně?

V důsledku ozdravného balíčku také podraží mimo jiné vodné, stočné, dětská výživa, bezlepková mouka, ubytovací služby, MHD, kultura a tak dále. „Je to celé děláno tak, aby to výrazně nedopadlo na žádnou sociální skupinu a se sociální citlivostí, aby to neohrozilo ty nízkopříjmové skupiny,“ pravil premiér. Faktem sice je, že se sníží například DPH na potraviny, ale pochybuji, že se to ve výsledku projeví na ceně samotných produktů. Knihy, jež mají nově nulové DPH, také nezlevní. Kdo na tom nakonec vydělá? Nepřijdou tak domácnosti v důsledku veškerých změn o své peníze? Komu to celé nakonec prospěje?

Mezi různými ekonomy také existují názory, že je třeba hledat zdroje financí u nadnárodních společností, a ne na účtech českých domácností. Pokud ale žijeme v zemi, která je skrz naskrz prolezlá klientelismem, ve kterém jsme mimochodem druzí na světě, nemůžeme očekávat nic jiného a nakonec musíme být rádi, že se díky tomuto pravicovému stylu vládnutí náš stát dožije dalších kulatin. Teď se pouze někteří budou topit, abychom se v budoucnu měli lépe. Proč se ale nemohou topit ti, kterých by se mohly změny dotknout minimálně? Občané, složme se na stát, ať nám nezkrachuje. Národ sobě.

Studenti také. Dnes se v pražském Karlíně bude konat akce s trefným názvem Raději školu, než víno – škrty a školství. Doufejme, že se nebude jednat o „jednorázovku“ typu Hodina Pravdy a studenti se po boku dalších vrstev obyvatelstva vládě sebevědomě ozvou.

Jakub Roubíček

Jsem (zatím) studentem Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Tento příspěvek má jeden komentář

 1. Jan Šimůnek

  Pochopitelně, možné úspory by se v ekonomice našly v míře více než bohaté:
  Stovky miliard Kč ročně dostávají provozovatelé nefunkčních a nevýdělečných OZE (především fotovoltaiky a větrných elektráren). Část těch peněz jde přímo ze státního rozpočtu, část jako příplatek, účtovaný koncovým odběratelům (včetně domácností). Stát by tedy jednak ušetřil, jednak by snížil cenu energií (což by se zákonitě promítlo do ceny řady výrobků, včetně základních potravin).
  Desítky až něco přes sto miliard Kč ročně cpe stát do různých politických neziskovek, kterým by zvednutí (či odmontování) žlabu jen prospělo. Opravdu musíme vykrmovat např. aktivisty, kteří blokují dopravu, aby prosadili jednoznačně škodlivé nesmysly?
  Cpou se závratné částky do nesmyslné eko – klima agendy. Nesmyslné proto, že antropogennost současného mírného oteplení (pořád jsme cca 1/2 stupně pod průměrem Holocénu) není prokázána (dříve se oteplovalo stejně i rychleji a na vyšší teploty a prokazatelně to nezapříčiňovaly antropogenní vlivy; antropogenní zcela jistě není ani prokazatelné oteplování planety Mars).
  A kvůli tomu nesmyslu se mají rušit auta, vytápění plynovými kotly a mnoho dalších vymožeností civilizace. Přitom Fiala explicitně tyto věci před volbami negativně kritizoval a sliboval jejich omezování (což navíc v době českého předsednictví EU zcela reálně mohl), takže stále více jeho voličů lituje, že mu dali hlas a považuje ho za podvodníka.
  Peníze se cpou do „digitalizace“ státu, ovšem prováděné takovým způsobem, že ji významná část (a patrně většina) občanů odmítá. Nehledě k tomu, že naprostá většina těchto aktivit je jen vejvar pro různé pochybné firmy typu Microsoftu, které v historii nic pozitivního neudělaly.
  Okamura začal slibovat zaražení digitalizace a může mu to přihrát statisíce hlasů. Jen kolem sta tisíc je lidí, kterým se dosud nepodařilo dostat do státem přidělených datových schránek, protože nemají (na) počítač, ani na nejnovější verzi Windows (případně se ta na jejich stávající počítač nedá nainstalovat). A pokud se do voleb bude držet kritiky tohoto i dalších nesmyslů, prosazovaných současnou vládní koalicí, a slibů, že je zarazí, může skutečně po dalších volbách skončit ve vládě. A čí to bude vina? Jednoznačně současné vládní koalice.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..