Právě si prohlížíte Komentář: Konzervativci v USA překročili Rubikon, nenechme ty naše udělat to samé
Zdroj: Quinn Dombrowski, flickr

Americké konzervativní síly ukazují, jak vypadá nenávistná rétorika vůči menšinám dotažená téměř do úplného konce. V tamějším politickém mainstreamu poprvé zazněl názor, že transgenderismus je potřeba „kompletně vyhladit“. A sál vypukl v potlesk. 

Na CPAC (Conservative Political Action Conference), mítink pořádaný již téměř půl století, se každoročně sjíždí přední tváře amerického konzervatismu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších politických akcí ve Státech, protože její obsazení a program pomáhá nastínit stav a směřování Republikánské strany do budoucích let.

Mezi typické hosty CPACu patří celebrity, vysoce postavení politici či novináři a aktivisté. V posledních letech, kdy ve straně vypukl rozkol mezi „trumpovským“ a „tradičním“ křídlem, začala guest-listu silně dominovat první zmíněná skupina. Na letošním CPACu pak mluvil například právě Donald Trump, zato ale chyběla mnohá významná jména strany jako lídr senátních republikánů Mitch McConnell, bývalý Trumpův viceprezident Mike Pence nebo guvernér státu Florida a potenciální prezidentský kandidát v roce 2024 (a tím pádem také oponent Donalda Trumpa) Ron DeSantis.

Konečné řešení

Jako řečník se konference zúčastnil i Michael Knowles, politický komentátor pracující pro portál Daily Wire. Právě jeho výrok o trans lidech se stal jedním z definujících momentů letošního ročníku CPAC. Během svého sobotního projevu Knowles řekl následující: „Při řešení transgenderismu neexistuje žádný kompromis. Je to všechno, nebo nic (…) Transgenderismus musí být kompletně vyhlazen z veřejného života – celá tato absurdní ideologie – ze všech jeho oblastí.“

Michael Knowles. Zdroj: Wikimedia commons

Reakce na tento výrok na sebe pochopitelně nenechaly dlouho čekat, například právnička a LGBTQ+ aktivistka Alejandra Caraballo řekla, že „Michael Knowles otevřeně volá po genocidě trans lidí“. Knowles se proti těmto a mnoha dalším osočením vyhrazuje, dokonce nepřímo hrozí žalobou médiím, která jeho výrok kritizovala. Na svou obranu říká, že nechce vymýtit transgender osoby, ale pouze „transgender ideologii“ neboli transgenderismus.

Knowlesova obrana je přitom absurdní již z principu – pokud někdo považuje existenci určité skupiny lidí za ideologickou, pak s sebou vyhlazení dané ideologie obnáší i vyhlazení oné „ideologické“ skupiny obyvatel. Bití na poplach a označení výroku za fašistický nebo blížící se genocidní rétorice tím pádem není alarmismus či nálepkování, ale jednoduché popsání skutečnosti. Zbabělé schovávání se za sémantické drobnosti a různé -ismy stranou, zpráva, kterou Knowles vyslal, je jasná: republikáni nehodlají svůj atak na trans osoby zastavit u odebírání práv, ale až v tu chvíli, kdy nebude komu práva odebrat.

Trans lidé přitom nemají v USA život lehký ani dnes. Podle organizace ACLU je v současné chvíli ve státních senátech a sněmovnách projednáváno přes 380 zákonů, které jsou namířeny proti LGBTQ+ komunitě, velká část z nich pak přímo proti trans lidem. Nejčastěji se jedná o legislativu omezující přístup ke zdravotní péči, zhoršující pozici queer studentů ve školách či různé cenzurní zákony. Relativně běžná pro transgender osoby je také verbální i fyzická šikana, neustálé útoky z médií a ze strany konzervativních aktivistů také na pohodě nepřidají.

Český rybníček

Americké problémy ale bohužel mívají tendenci se stávat i problémy českými, opožděný export témat (převážně) kulturních válek z druhé strany Atlantiku k nám je fenoménem častým. Současná témata LGBTQ+ diskuze k nám z USA prosakují již delší dobu, a to převážně z konzervativní strany. Jako výrazný terč posloužil rozfoukávačům nenávisti například příběh o Miss Greater Derry, kterou vyhrála trans studentka – bylo jedno, že šlo o soutěž ve městečku o velikosti přibližně České Lípy a už úplně jedno bylo, že vlastně vůbec nešlo o soutěž krásy, konzervativní živly již nadšeně oslavovaly příklad toho, jak se svět úplně pomátl.

Může tedy být jen otázkou času, než rétorika Knowlese a jim podobných poprvé přistane na stránkách českých deníků rozdmýchávajících morální paniky. Fiktivní příběhy o drag shows, na kterých má docházet k obtěžování dětí, u nás mají o dost menší potenciál k uchycení než v Americe, ale adaptace témat na místní podmínky nikdy nebyla slabou stránkou konzervativní publicistiky.

Pokud tedy někdy dojde k tomu, aby i v našich končinách začala konzervativní strana spektra vypouštět vlaštovky v podobě výroků o vyhlazování či vymýcení transgenderismu, jako společnost nesmíme v žádném případě dopustit uchycení či dokonce šíření tohoto tématu. Média nesmí v žádném případě spadnout do pasti bothsidesismu tak, jak to současně ilustrují například New York Times. Každý rozumný člověk musí pochopit a umět odrazit lži, kterými anti-trans aktivisté burcují jejich řady a současně na svou stranu strhávají nezaujatou, problematiky neznalou část veřejnosti.

Ve Spojených státech dosahuje kulturní válka bodu varu a trans osoby jsou bohužel jedním z hlavních cílů. Výrok Michaela Knowlese překračuje všechny meze a v dohledné budoucnosti kvůli němu téměř jistě přijde o život několik nevinných lidí. Ve skutečnosti to tak ale vůbec být nemusí, alespoň ne v České republice. Přál bych si, abychom byli alespoň jednou státem rozumných lidí, nenechali se zviklat uměle vyvolaným konfliktem a nedošli do fáze, kdy se výzva ke genocidě setká s oslavným jásotem.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Tento příspěvek má 4 komentářů

  1. Jan Šimůnek

    Je mi velice líto. Skoro nikdo nemá problémy s osobami, které jsou v situaci „ženy vězněné v mužském těle“ či naopak „muže vězněné v ženském těle“. A v podstatě nikdo neprotestuje proti tomu, aby si tyto osoby změnily pohlaví. S tím, že je to provedeno jako dobře rozmyšlený a nevratný zákrok.
    Námitky jsou proti situacím typu „jsem chlap, kterému se líbí holky, a tak se dočasně prohlásím za ženu, abych měl přístup do ženských / dívčích sprch“. Stejné problémy jsou s vězni, kteří se prohlašují za ženy, a potom v ženských věznicích znásilňují spoluvězenkyně. Takováto kauza nedávno stála pozici skotskou ministerskou předsedkyni (protože se o ní vědělo že tuto věc coby zákonnou vybojovala a série brutálních znásilnění vězeňkyň trans- „ženou“ silně pobouřila veřejnost). Problém je i s trans- sportovkyněmi, protože mají z období, kdy byly mužem, muskulaturu a kosti a s přehledem v důsledku toho porážejí autentické ženy (nikdo nebude namítat, aby se pro ně zřídila samostatná sportovní kategorie, v níž by férově tyto osoby soutěžily mezi sebou). Velký problém jsou i předpubertální a pubertální změny pohlaví (případně prováděné bez ohledu na názor rodičů), protože zmatky se sexuální identitou jsou v tomto období běžné a „hovět jim“, přestože se v 99+ procentech jedná o čistě přechodný jev, je v podstatě těžké a nevratné poškození pacienta. Tohle vše (a ještě více) se na západ od bývalé „železné opony běžně děje.
    A právně tomu z předchozího odstavce se říká „transgenderismus“. Podle mého mínění jeho zmizením / potlačením se nic katastrofálního nestane a skutečným trans- osobám tím nebude nijak ublíženo. Navíc, protože pár takových osob znám, tak vím, že ty skutečné trans- osoby různé aktivistické skupiny na tomto poli se angažující nepodporují, spíš je vidí jako něco, co je ohrožuje.

  2. Stanislav Toman

    Na semináři k manželství pro všechny a istanbulské úmluvě 6.3.2023 pod záštitou pana poslance Foldyny zaznělo (parafrazuji), že tranzice by měla být povolena až od 21 let, protože do té doby je lidský mozek nevyvinuty a tudíž by tohle chránilo děti. Posouvání věku povolené tranzice je také něco, co se v Americe na straně republikánů hodně řeší a má to popsané dopady – zhoršení dostupnosti lékařské péče.

  3. Jan Šimůnek

    to Stanislav Toman: Ten věk +- odpovídá fyziologii vývoje lidského organismu. Problém je v tom, že někteří aktivisté se snaží trans- operce posunout až hluboko pod 15 let (a současně znemožnit, aby o nich byli informováni rodiče, natož aby to mohli nějak ovlivnit). A tohle (a další aktivity na tomto poli) je ten transsexualismus, boj proti němuž je IMHO zcela legitimní. A to jak z pohledu občana, tak i z pohledu absolventa všeobecného lékařství.

  4. Jelena Srncová

    To Jan Šimůnek: Přesně tak. Máte naprostou pravdu. Jen se obávám, že ten, kdo má ideologií transgenderismu důkladně vypláchnutou mozkovnu (což je zřejmě případ autora článku), nedokáže a ani nechce tyto zcela logické a relevantní argumenty vyslechnout a chápat, a už vůbec ne si uklidit zmatek v hlavě, způsobený vírou v ideologii založené na lžích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..