Právě si prohlížíte Komentář: Levicové fiasko
Foto z kotle na demonstraci ČMKOS 8. 10. 2022

Demonstrace to měla být slušná, ale tvrdá a nekompromisní. Slušná ano, ale jinak byla měkká a nevýrazná. U jedné skupiny vyvolala smíšené pocity a zklamání, u druhé protiukrajinský až komický dojem. Na Václavské náměstí dorazilo v sobotu méně lidí než na demonstrace pořádané proruskými konspirátory. Je toto konec Středulových odborů? Má levice ještě šanci odrazit se od pomyslného politického dna?

Odboráři se sešli pod taktovkou ČMKOS. Předák Josef Středula a další hosté nakonec víceméně zopakovali to samé, co říkali v září letošního roku ve fóru Karlín. Namísto kolovratů, zdvižených pravic, adorace Ruské federace či pochybných postav jsem se na místě setkal převážně s normálními pracujícími. Bylo jich však žalostně málo. Středulovi se na rozdíl od Vrábela a Rajchla Václavák naplnit nepodařilo. Takový neúspěch z levé strany politického spektra zřejmě čekal málokdo. Požadavky odborů jsou sice jasné, stejně tak i jejich postoj vůči ruské imperiální válce, ale revival protivládních demonstrací z roku 2012 se v žádném případě nekonal.

Valná část středo-pravicového twitteru se rozhodla zaútočit s plnou vervou na celou akci a její pořadatele. Obviňují Středulu ze zneužití akce pro svoji vlastní kandidaturu na hrad. Objevují se dezinformace, kdy je podle twitterového postu Středula na fotce s předsedkyní KSČM Konečnou, přičemž se ve skutečnosti vítá s Dagmar Žitníkovou z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Někteří uživatelé přisuzují Středulovi proruské postoje na základě tohoto rozhovoru. Podle dalších byli demonstranti za účast na akci placení. Situaci vyhrocuje i student oblečený ve stylu Lenina fungující jako rudý hadr na býka. Došlo i na hodnocení podle vzhledu několika protestujících.

Tito lidé zkrátka Středulovi nevěří, čemuž mohou nahrávat jeho postoje a nejasná vyjádření například z roku 2014 v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, byť po konci sobotní demonstrace řekl, že jasným agresorem je Rusko, což ale mělo zaznít v průběhu akce. Straší je také pochybné osoby v rámci jeho prezidentské kampaně, ekonomické a ideologické směřování, netransparentní nebo pro některé až mafiánské vedení ČMKOS. Vždyť i svůj plat odborový předák zveřejnil teprve před několika dny.

Za zmínku také stojí množství letáků, které lidé rozdávali. Mezi promo materiálem ČMKOS a přítomných hnutí se objevily i kupony do Bageterie Boulevard a protistředulovské texty. Osobně jsem podpisové archy na podporu Středulovy kandidatury neviděl, pouze jenom ty podporující stalinistu Skálu.

Levice narazila na pověstné politické dno.

Levice v naší zemi chybí. Touto akcí, výsledkem v komunálních a parlamentních volbách, politikou stále stejných struktur ve stranách narazila na pověstné politické dno. Navíc se ani nechová tak, aby se z něho jakkoliv snažila vyhrabat. Podstatnou otázkou bude, kdo si nakonec rozdělí ten propadlý milion hlasů. Radikálové v čele s proruskými fašizujícími individui? Andrej Babiš a hnutí ANO? Tomio Okamura a jeho SPD? Ani jedno nepřispěje ke stabilizování společenské situace. Ani ideologické útoky na odborové svazy a různé škatulkování ze všech stran nikomu nepomůžou.

Zřejmě bude potřeba najít někoho nového, kdo by měl potenciál sjednotit tuto názorově roztříštěnou část populace, očistit ji od radikálních proruských myšlenek, podat jí pomocnou ruku a nabídnout špetku naděje. Bojím se, abychom časem nedopadli jako v Itálii nebo ve Švédsku, ne-li hůř. Je potřeba nastavit zdravou a prospěšnou rovnováhu mezi pravicí a levicí. Středula svůj boj prozatím prohrál.

Jakub Roubíček

Šéfredaktor Studentských listů. Ještě pořád jsem studentem Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..