Mikuláš Minář jde s kůží na trh. Bývalý předseda spolku Milion chvilek pro demokracii ve čtvrtek představil hnutí Lidé PRO. Volá po změně politiky a vyzývá občany, aby se k němu přidali. Aby nebyli jen proti, ale také pro. Jenže pro co?

„Naše země je v krizi. Nejen zdravotní nebo ekonomické, ale také politické. Zasekla se. Přešlapuje na místě. Nevzkvétá. Politika je bez hodnot, bez důvěry, je odcizená obyčejným lidem. Musí přijít něco nového,” píše nově vznikající hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře na svém webu. „Nestačí nám fňukat, nadávat, kritizovat a sedět na zadku. Máme chuť to změnit.”

Tohle v podstatě povinné prohlášení kohokoliv z opozičního tábora, kam se Lidé PRO zařadili, nikoho ze židle nezvedne. Podobné výroky slýcháme z úst řady politiků i aktivistů, včetně bývalého šéfa Milionu chvilek Mikuláše Mináře. Tomu se v minulých letech podařilo zmobilizovat velkou část obyvatel a uspořádat největší demonstrace od sametové revoluce.

Teď ale vstupuje na zcela jinou scénu. Ponechme stranou kritiku, ozývající se z řad ostatních opozičních stran, že Minář volal po sbližování opozice, a když k němu dochází, rozhodne se založit vlastní hnutí. Vysvětluje to tím, že chce zaujmout jiné voliče a do voleb půjde, jenom když získá dostatečnou podporu. Navíc každý má právo vstoupit do politického života a ucházet se o přízeň voličů.

https://www.youtube.com/watch?v=dixkGtD3wTQ&feature=emb_logo&ab_channel=Lid%C3%A9PRO

Zakladateli nového hnutí je jasné, že kritika nestačí a že musí přijít s programem. Sám to vysvětluje ve videu, které hnutí zveřejnilo: „I když jsem se tomu dlouho bránil, nešlo před tím utíkat donekonečna. Nakonec mi došlo, že už mi nestačí kritizovat. Už mi nestačí být proti. Došlo mi, že chci být především pro”.

Logická otázka tak zní: pro co vlastně?

Hnutí žádá o podpisy na petici. Když jich sesbírá 100 tisíc, představí „Plán pro Česko”. Ten chce sestavit na základě informací od lidí, které shromáždí v terénu a následně předá experty a porovná s daty. Výsledkem by měl být slibovaný program, jenž se bude týkat dvanácti témat: prosperity, zdraví a a bezpečí, země pro každého, spravedlnosti, rodiny, hrdé země, české krajiny, vzdělávání, regionů, profesionality, restartu politiky a naděje.

V těchto oblastech v bodech poměrně podrobně rozpracovává, na které problémy si chce posvítit. Nenabízí však řešení, spektrum témat je nicméně opravdu široké. Od rychlého návratu k vyrovnaným státním rozpočtům, udržitelného důchodového systému přes vykazování cizinců, kteří nepřijímají naše pravidla tolerance, svobody a právního státu, a řešení exekucí až po podporu zdravého vlastenectví, adaptaci na klimatickou změnu a přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti.

Další Babiš?

Samozřejmě jsme zdaleka nevyjmenovali všechno, dá se ovšem říct, že Minář a spol. obsáhli téměř všechny problémy, na které odborníci už roky upozorňují. Pokud by se však volič, který uvažuje o podpoře, chtěl dozvědět, jak chtějí Lidé PRO problémy vyřešit, má smůlu. Paradoxně, pokud se nenajde dost voličů, kteří připojí své jméno pod petici, nikdy se to ani nedozví.

Bývalo zvykem, že politici předstoupí před voliče s jasným programem. Spousta z nich si ho podrobně asi nečte, většinou však ví, co se dá od dané strany a hnutí očekávat. Levice, pravice nebo spíš střed? Chce jít cestou větších státních zásahů, nebo požaduje minimální stát? Anebo chce zkrátka prosadit řešení, které bude fungovat?

Velkou výjimkou se v posledních letech stalo hnutí ANO. Andrej Babiš sice začínal jako podporovatel malých živnostníků a malého státu, brzy ovšem přesedlal a nyní prosazuje zvláštní mix levicového zvyšování výdajů a pravicového snižování daní. Zároveň se nevzdal technokratického přístupu, při kterém věří, že vše vyřeší odborníci.

Hnutí ANO tu nezmiňujeme náhodou. Mnozí uživatelé sociálních sítích začali upozorňovat na podle nich nápadné shody Babišova a Minářova projektu. Zmiňují vzletné řeči o změně politiky a vzniku nového hnutí zdola a zároveň lavírování na mapě politických ideologií.

Mikuláš Minář představuje úplně jinou osobnost. Na rozdíl od Babiše se opravdu snaží založit své hnutí zdola – Milion chvilek tak koneckonců vznikl. Není bohatým miliardářem se střetem zájmů, ale občanským aktivistou. A na rozdíl od premiéra neřeší žádné skandály.

Přesto jsou jeho Lidé PRO zatím podobně nečitelní jako Babišovo ANO. Problémy už formulovali, politici tu jsou však od toho, aby představili řešení a realizovali je. Je přinejmenším podivné žádat lidi o podporu hnutí, jehož názory na konkrétní témata neznají. Jistě, i to je regulérní postup, jak založit politické hnutí, vyvolává však mnoho otázek.

Mezi nimi i tu zásadní: pro co Minář a spol. jsou?

Úvodní fotka: Martin Kubalec/Lidé PRO

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..