Právě si prohlížíte Komentář: Nacisti s bolševiky opět v ulicích, nikomu to nevadí
Kotlebovská vlajka vedle sovětských, ruských, českých a praporů KSČM. Autor: Aleš Michal

Nacisti, bolševici a další radikálové otevřeně vedle sebe. Píše se 6.května roku 2023. Takhle daleko jsme to dotáhli. Nacisté se opět nebojí chodit do ulic. Neopakují se však scénáře 90. let. O veřejný prostor dnes bojují povětšinou porevolučním vývojem zklamaní a oklamaní lidé z celé republiky. Václavské náměstí je znovu svědkem úpadku a nekontrolovaného vzestupu fašismu, národního bolševismu a nacismu. Vládu a chvilkaře to nezajímá.

Mír a svoboda. Ne válce. Požadujeme odstoupení České republiky od Bukurešťské devítky. Konec obrané smlouvy mezi Českem a USA. Nenechme si sebrat svéprávnost. Ukrajinci v roce 68 rozstříleli budovu Národního muzea. Zároveň jsme ale proukrajinští. Nejdůležitějšími body jsou mír a svoboda. Opět.

Foto z demonstrace 6.5.2023. Autor: Martin Bartkovský, Reflex.

Někteří přítomní jako Lubomír Volný se ve svých projevech snaží pohybovat v mezích zákona a vyjadřují se neutrálně ať už k USA, nebo k Rusku, potažmo SSSR. Na místě jsou ale nálady tak očividné, že to z podia s úsměvem na tváři okomentoval i sám organizátor Vrabel: „Dneska se tady lámou koncepty. Dneska se tady říkají věci, které se ještě nikdy neříkaly. Vidím to na vás, jak přemýšlíte. Máme tleskat? Nemáme tleskat? Smí se to? Nesmí se to? Je to moc? Není to moc? Je to tak? Není to tak? Je to vynikající,“ prohlásil. Na straně druhé z davu několikrát zazněla i explicitní podpora Ruska.

Foto z demonstrace 6.5.2023. Autor: Aleš Michal.

Rajchl na svých akcích zakázal ruskou symboliku. Vrabel, kterému 27. dubna soud uložil podmínku, se s plnou vervou vrací zpět a bez ostychu se nebojí propojit co se dá, aby dosáhl vytouženého úspěchu. Stalinisté, národovci, panslované, slovenští a čeští neo-nacisté, znechucení občané, Čechoslováci a ezoterici. Chcimírové proti chciválkům. Už jsme o tom na Listech několikrát psali. Vláda se pouze směje a nabubřelí maloměšťáci jim nadávají do dezolátů a ničeho tím nedosáhli. Přitom jsme si už v naší kotlině hrůzami fašismu, nacismu a bolševismu prošli. Asi nám to nestačilo.

Snímek z přímého přenosu Raptor TV, 6.5.2023.

„Rudá armáda nás osvobodila od fašistů tenkrát a v podobě Ruské federace to dělá teď znovu! Děkuji.“

komentář u živého přenosu Raptor TV.

Ať žije Ruská Federace. Velká podpora bratrstva Česka i Slovenska..?♥️?????????

komentář u živého přenosu Raptor TV

Věřím že lidi pochopí že jedině československo protože jako Česko slováci s V nevstoupili do data do evropské unie a proto se nás ty věci netýkají ❗️❗️❗️❗️❗️ Do těchto problémů se dostal Česko Ltd s.r.o. firma

komentář u živého přenosu Raptor TV

Já jsem hrdý národovec vlastenec. Nejsem žádný fašistický eFropan, jakým byl kdysi Adolf Hitler a jakým je dnes Fiala, Černochová a jiný, bohužel, odpad společnosti

Lubomír Volný na pódiu.
Stánek s elegantní čepičkou a jinými suvenýry na demonstraci 6.5.2023.
Autor: Martin Bartkovský, Reflex.

Demokracie a svoboda slova. Vše funguje, jak má. Funguje to až tak dobře, že nám takoví lidé pochodují pod okny. Znovu se objevily i nášivky brutálních Wagnerovců. Oni jsou totiž proti banderovcům a ukronáckům, vládě a jejím podporovatelům, prorežimním novinářům. Všichni zatím pějí hymnu zaniklého Československa. Kdo ví, co bude dunět stověžatou Prahou za rok.

Dav před srbskou ambasádou, kde se omlouval za bombardování Srbska NATO.
Snímek z přímého přenosu Raptor TV, 6.5.2023.

Přístup vlády, parlamentní pravice a levice k nim je tristní. V tuhle chvíli přestává dávat smysl i dialog s touto různorodou a rozohněnou skupinou lidí. Mají svoji pravdu, své zdroje a ideály. Někdo by se vůči této skupině měl jasně a důrazně vymezit. Proti fašistům a nacistům. Proti bolševikům a populistům. Nakonec by za výměnu stála také dnešní neoliberální vláda se svým povýšeným přístupem. Okamura se svojí fašizující SPD nepřichází v úvahu. Z populisty Babiše se postupně stává pravicový národovec a spoluhráč světových autoritářských politiků. Alternativa zatím spí a nic nenasvědčuje tomu, že by se v blízké době v českém rozvířeném rybníčku chtěla nějak více angažovat.

Ruská, kotlebovská, tematicky husitská, česká, mírová a sovětská vlajka vedle sebe poblíž ambasády USA.
Snímek z přímého přenosu Raptor TV, 6.5.2023.

Nakonec, co tyhle různorodé radikální skupiny spojuje? Mimo Ruska, obecného konzervativizmu a názoru na dnešní vládu je to také nenávist k liberalismu, progresi, LGBT hnutím, západním myšlenkovým proudům a Západu jako takovému. Je na vině neschopnost progresivistů a liberálů své myšlenky dostatečně a pochopitelně vysvětlit? Lze ještě podobné lidi vymanit z pochopitelné deziluze posledních třiceti let? Stejně už je na tohle všechno pozdě.

PS: Nakonec se přeci jen ukázala nejednota celé národovecké fronty. Viz krátký příspěvek na Facebooku Raptor TV.

PPS: Je osmého května, Den vítězství. Nacisti zaplavují sociální sítě příspěvky, kde otevřeně píší: „Květen neslavíme. Před 78 lety Evropa prohrála svoji velkou bitvu o přežití. Ano, oni vyhráli bitvu, ale nikoliv válku!“ Svoboda projevu ala USA, kde mohou neonacistické skupiny legálně pochodovat a hajlovat v ulicích. Svými staršími příspěvky se dokonce přihlásili k podpoře demonstrací Rajchla. Jestliže jsou normální znechucení lidé ochotni chodit na protesty po boku neonacistů a bolševiků, pak je v naší české zemi něco velmi špatně. Udělá s tím někdo něco?

Autor je student a novinář. Komentář kvůli ochraně redaktora Studentských listů vydáváme anonymně.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Petr Gregor Dušička

    Můžete mi prosím pane autore ukázat (dokázat) přítomné ,,nacisty’’ a ,,fašisty’’. Staré i nové bolševiky tam vidím – stejně tak i ,,pravicové extremisty,, zpracované propagandou ,, vlasteneckého bolševismu” (např. slovenská LSNS).
    Ale kde jsou v těchto narudlých davech přítomní skuteční nacionální socialisté (biologický světonázor) či skuteční fašisté (italský státní a lidový světonázor – nebo též ,,římský” světonázor chcete-li) – to mi tedy prosím povězte.

    *(tzv. ,,neonacisty” /většinou různá potetovaná a celkově sešlá individua, která si o sobě myslí, že jsou ,,nacisté” a to na základě ztotožnění se s rysy ,,nacistů” vykreslených prostředím populární kultury a zobecněnými laxními předobrazy a definicemi nejširšího veřejného mínění/, kteří mají s původními nacionálními socialisty jen pramálo společného, neberu jako argument.)

    Přeji pěkný den a mnoho sil při pátrání ?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..