Právě si prohlížíte Komentář: Nesmíme ztratit smysl pro spravedlnost. Zaslouží si ji Ukrajina i Rusko
KYIV, UKRAINE - Feb. 22, 2022: The empire must die. Protest action near the Embassy of the Russian Federation in Kiev.

Pokušením ustoupit Putinovi musíme odolat. Opak by pro nás znamenal existenční ohrožení a morální úpadek. Proto musíme usilovat o spravedlnost – pro Ukrajinu i Rusko.

Je to samozřejmá pravda, ale je potřeba ji neustále připomínat – Rusko vede na Ukrajině neomluvitelnou a nezákonnou válku. Začala už v roce 2014 a před rokem se ji Vladimir Putin pokusil rozšířit na celé ukrajinské území.

Všichni si to čtvrteční ráno 24. února 2022 pamatujeme. Myslím, že budu mluvit za většinu generace Z, když napíšu, že to byl jeden z nejhorších okamžiků našich životů. Prvotní šok už sice odezněl, naštvání a strach ale v mnohých z nás zůstaly.

Ukrajina brání i nás

Nejdůležitější zprávou je po roce to, že Putinův plán nevyšel. Překazili mu ho stateční Ukrajinci, kteří ideál svobody zhmotnili v obranu své země. Tady je nutné opět zdůraznit, že před ruskou agresi brání i nás.

Dobrou zprávou je také to, že jsme Ukrajině pomohli a pomáháme. Naše vláda, Evropa i my občané – každá koruna se cení, každá podpora je důležitá. A přestože se to z komentářů na sociálních sítích občas nezdá, většina Čechů s pomocí napadené zemi souhlasí.

Roční připomenutí od plnohodnotné ruské invaze ale přináší i špatné zprávy. Ta první je zřejmá – nepochopitelná agrese stále pokračuje. Úspěchy ukrajinské armády, masivní sankce ani – tolik potřebné – zbraně od spojenců zatím kýžený cíl nepřinesly. Rusko oslabilo, vytlačit se ho ale nepodařilo.

Spravedlivé vítězství

Špatným poznáním je rovněž fakt, že část lidí uvěřila absurdní vyprávěnce o zlém Západu, který se tak dlouho tlačil na východ, až Rusku nezbývalo než se bránit. Odmítnout je potřeba i zvrácený požadavek na ukončení zbraňových dodávek v naději na mír. Ten by sice přišel, ale řídili by ho v Kremlu.

Právě podobným pokušením musíme odolat. Opak by pro nás znamenal existenční ohrožení a morální úpadek. Nesmíme ztratit smysl pro spravedlnost, již potřebují Ukrajina i Rusko. Ukrajinci si zaslouží spravedlivé vítězství a potrestání válečných zločinů, Rusové spravedlivou porážku, svobodu a demokracii.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..