Mezinárodní olympijský výbor
Mezinárodní olympijský výbor

Dnes odstartovaly letní olympijské hry v Paříži, která přebírá štafetu pořadatelských měst netradičně už po třech letech. Hry v japonském Tokiu se odehrály v roce 2021, posunuly se tak o jeden rok kvůli tehdejší pandemii covidu-19. Do Paříže se vrací olympijský oheň přesně po sto letech, celkově už potřetí se zhostí organizace, čímž vyrovnává Londýn. Tímto ale olympiáda neoslní, stojí totiž ve stínu něčeho, co rozvášnilo lidi měsíce dopředu.

Nejprve ale čistě ke sportu. V hlavním městě Francie se představí 112 českých sportovců, kteří budou usilovat o cenné kovy až do 11. srpna. Mezi největší aspiranty rozhodně patří oštěpař Jakub Vadlejch či judista Lukáš Krpálek. Vrací se na kurty i tenisové duo Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková, které získali v Tokiu zlato.

Nesmíme ani opomenout na lezce Adama Ondru, slalomáře Jiřího Prskavce s Lukášem Rohanem nebo na Tomáše Staňka, který bude vrhat koulí. V Tokiu Češi vybojovali celkem jedenáct medailí, tak můžeme fandit, aby teď to číslo bylo ještě o něco větší.

Napjatá neutralita

Teď už ale k něčemu, co jsme naznačili v úvodu. Olympiády se zúčastní i ,,neutrální“ sportovci. Co to znamená? Abychom to zjistili, tak musíme o několik měsíců zpět.

Poté co ruská vojska vpadla na území Ukrajiny, Mezinárodní olympijský výbor nařídil ruským a běloruským sportovcům absolutní zákaz startovat na všech mezinárodních sportovních akcí. Minulý rok ovšem svůj postoj přehodnotil a připustil možnost startu sportovců z těchto zemí za striktních podmínek.

Na toto rozhodnutí se záhy svalila obrovská vlna kritika, jak od politiků, tak od sportovců či sponzorů. Společnost CPI Property Group ukončila spolupráci s Českým olympijským výborem, Plzeňský Prazdroj se taktéž stáhl z olympijské kampaně. Z píp v Českém domě v Paříži tak poteče pivo vybraných minipivovarů.

Jaké jsou ale tedy ty striktní podmínky pro ruské a běloruské sportovce?

Budou vystupovat pod neutrální vlajkou s logem AIN a připraveno je i neutrální oblečení a hymna. Nemohou se zúčastnit slavnostního zahájení a jejich výsledky nebudou součástí medailového pořadí her. Abyste ale získali status ,,neutrálního“ sportovce, který by mohl na olympiádě soutěžit, musí rozhodnout speciální komise zmíněného výboru, která prověřovala splnění všech kritérií způsobilosti.

Ve zkratce: sportovec nesmí podporovat či omlouvat válku na Ukrajině, jeho jméno nesmí být spojeno s vojenskou či bezpečnostní organizací a v neposlední řadě plní antidopingová pravidla, se kterými mělo Rusko problém na minulých olympijských hrách. Přes tenhle systém se nakonec dostalo patnáct ruských sportovců.

Kontroverzní česká kolekce

V posledních týdnech česká veřejnost řešila ale nejvíce novou kontroverzní olympijskou kolekci. Čeští olympionici nastoupí v Paříži sice v národních barvách, ale v netradičním podání.

Kolekci designéra Jana Černého tvoří plášť zdobený Rorschachovým vzorem. Motivy fleků a skvrn v národních barvách se pak objevují i na trikotu. Všichni se shodují, že kolekce, která propojuje českou a francouzskou kulturu, se nebude dát přehlédnout.

Zatímco v zahraničí pozitivně zaujala a řadí se mezi nejzajímavější, v tuzemsku se potýká spíše s negativními, až posměšnými komentáři. Kritizován není jen celkový vizuál, ale i skutečnost, že kolekce je genderově neutrální. Pozitivní ohlasy se ozývají z tábora sportovců a většiny mladé generace.

Milník pro olympioničky

Letošní Olympijské hry se zapíšou do historie, jelikož budou mít podle statistik Mezinárodního olympijského výboru rovnoměrný počet mužských a ženských sportovců. Ženy se přitom poprvé na olympiádě mohly objevit v roce 1900 shodou okolností právě v Paříži. Tehdy prezentovaly pouhé 2,2 procenta všech zúčastněných sportovců. Ženský sport od té doby ušel dlouhou cestu.

Nutno podotknout, že už bylo s rovnoměrností dávno na čase. Teď aby to bylo lepší i v jiných aspektech kromě této akce.

Nicolas Nasli

Jsem ve třetím ročníku pražského gymnázia. Nejvíce se zajímám o sport, kulturu, historii, politiku, zkratka rád se koukám, co se kolem mě a ve světě děje. V budoucnu se chci stát novinářem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..