Simone Bilesová odstoupila z části nedávných olympijských her v Tokiu kvůli psychickým problémům. Člověk v takových problémech si zaslouží pomoc a péči. Bohužel, některé reakce přecházely až do oslavného tónu a chvály za tuto „odvahu“. Tahle reakce podkopává samotnou podstatu sportu a přelévá se i do dalších odvětví života.

Olympiáda a sport celkově má jeden podstatný účel. Ukazuje lidi, kteří se v honbě za medailemi překonávají. Překonávají své tělo, mysl a tlak očekávání domácí země. Takhle se vytváří inspirativní příběhy, kdy Ester Ledecká vyhrála ve Světovém poháru zároveň medaile na lyžích i snowboardu. Nebo už legendární výhra 1:0 proti Rusku na olympiádě v Naganu. Nevytváří se „hrdinným“ odstoupením v průběhu soutěže.

Vliv na děti

Tyto události se potom zaryjí do paměti dětí, které je chtějí následovat. Malé děti si na hřišti nehrají na Messiho či Ronalda, protože je viděli odvážně odstoupit ze zápasu. Hrají si na ně, protože je přes úpornou snahu soupeřícího týmu viděli dát gól ve finále Ligy mistrů, protože viděli jejich fotky s cenou za nejlepšího hráče světa.

A je dobře, že to tak děti dělají, i když se profesionálními sportovci stane jen zlomek z nich. Díky tréninku se vyhnou obezitě, která by jim (třeba kvůli koronaviru) zkrátila život. Naučí se pravidlům férové hry. A taky se jim vštípí do hlavy pravda, že různé typy strachu, traumat a neúspěchu tvoří nedílnou součást života. Že i když trénují hodně, tak potom v soutěži vyrobí dvě hrubky a trenér je pošle na lavičku náhradníků. Měly by se za ten neúspěch šikanovat? Ne! Mělo by se jim říct, že to nevadí, že jsou i tak výjimeční a hlavní je jejich duševní pohoda? Ne! Mají dát příště do tréninku ještě víc energie a dostat psychickou podporu pomoc od okolí? Ano!

Sportovní principy fungují i mimo něj

Takhle to totiž v životě funguje. Farmaceutické firmy se mohly nedávno přetrhnout, aby vyhrály pomyslnou medaili a vyrobily vakcínu proti koronaviru. Chtěly vyhrát, protože jim to přinese spoustu peněz a slávy. A tím vynalezly prostředek k záchraně velkého  množství životů. I nejlepší pracovní pozice dostanou ti, kteří vykazují nejlepší výsledky. Kteří se naučí své psychické problémy řešit, ne oslavovat a vymlouvat se na ně.

Bohužel, i CIA vypustila náborové video, kde zaměstnankyně dává na odiv svou psychickou poruchu. Nenabízí žádný inspirativní příběh, jak tenhle problém překonala. Celkově se ve videu chlubí spoustou věcí, které by mě jako amerického občana zrovna neuklidnily. A poté, co od ní zazní věta: „(…) odmítám si zvnitřnit scestné patriarchální představy o tom, co žena může nebo má být“. KGB zaznamenala vysoký úbytek agentů, kteří se zadusili vlastním smíchem. Oslava místo pomoci se taktéž projevuje u problémů jako obezita nebo genderová dysforie. Bohužel, tímhle přístupem negativní aspekty problému nezmizí, pouze se zametou pod koberec v rámci duševního zdraví.

Tenhle jev se pozná i ze snížených nároků ve vzdělávání. Premiér Andrej Babiš (ANO) tak argumentoval u plánu rozdat maturity všem zájemcům pro tento rok. I když si rád povedu diskuzi o tom, jak zpřístupnit vzdělávání všem (maturita, přijímací zkoušky na střední školy, slovní a číselné hodnocení žáků), tak cesta stále menších nároků povede k jednoduchému důsledku, tedy že vzdělání dostanou všichni, ale dostanou ho v mizerné kvalitě.

Jak se k problémům postavit?

Zpátky k olympiádě a Bilesové. Jak je dle mého názoru správné brát obdobné problémy? Stačí válečné přirovnání, kde lidská mysl představuje pevnost a všemožné strachy nepřátele. Správné je proti nepříteli bojovat a zvítězit. Horší je bojovat a prohrát. V nejhorším případě se vzdáme bez boje, nepřítele oslavíme a radujeme se z prohry. A mnoho lidí se právě z prohry raduje.

Bilesová není první ani poslední, kdo obrovský tlak velké sportovní události neustál. Psychické problémy a stres k těmto situacím patří. Lidé v nesnázi si zaslouží pomoc. Prohra tvoří normální součást života. Má se z ní však brát poučení, ne ji tleskat. Tohle mohlo být pro sportovkyni i americké sportovní organizace příležitost k zamyšlení, jak podobným zklamáním předejít. Jinak nás čeká v budoucnu víc odstupujících sportovců. Velké sportovní, ale i lékařské a jiné vědecké úspěchy lidstvo dokázalo s pomocí překonání překážek. Nikdy tím, že by se před nimi vzdalo.

Autor je spolupracovníkem redakce a členem Občanské demokratické strany.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..