Právě si prohlížíte Komentář: Oppenheimer aneb Hollywood trochu jinak
Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer (Foto: Universal Pictures, 2023)

Nastolí Oppenheimer novou éru hollywoodské kinematografie? Velkofilm z dílny Christophera Nolana slibuje mnoho – od hvězdného obsazení po čistě praktické efekty.

Od doby karanténové se návštěvnost kin významně propadla a filmoví nadšenci tak v dnešní době vyjdou vstříc kulturnímu zážitku jen zřídka – největší oblíbenosti se těší blockbusterové franšízy, především filmy z filmových studií Marvel. 

Má nový film Christophera Nolana šanci změnit Hollywood k nepoznání? Nejspíše ne úplně, ale zajisté se pyšní kvalitami, které jen tak který filmový snímek nemá.

Za prvé – pracují na něm samí profesionálové. Režisér Christopher Nolan si do svého nejnovějšího projektu vybral známé, talentované tváře. Hlavní hvězdou filmu je bezesporu Cillain Murphy v roli geniálního teoretického fyzika J. Roberta Oppenheimera. Krom něj ve filmu vystupují například Robert Downey Jr., Emily Blunt nebo Gary Oldman.

Za druhé – úžasné momenty zachyceny úžasnými kamerami. Oppenheimer se může pyšnit nejen úžasnými efekty, ale především prvotřídní kvalitou obrazu. Nolan se rozhodl natočit film na kamery IMAX s filmem o šířce 70 milimetrů a nechal speciálně pro Oppenheimera vytvořit i černobílou verzi.

Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer (Foto: Universal Pictures, 2023)

Za třetí – jen scénář samotný je jedinečný. V rozhovorech před americkou a britskou premiérou herci zmiňují moment, kdy poprvé drželi v rukou scénář k Oppenheimerovi. Dle jejich slov je celý z pohledu J. Roberta Oppenheimera, tedy v první osobě. Dá se tedy předpokládat, že snímek je minimálně z části založený na subjektivním pohledu na svět právě Oppenheimera.

Za čtvrté – není jen jedna strana. Cillain Murphy ztvárňuje jednoho z nejvýznamějších vědců 20. století. J. Robert Oppenheimer byl géniem své doby, ale film zajisté neukazuje jen světlá místa. Už jen podle trailerů lze usoudit, do jaké hloubky se Christopher Nolan dokázal dostat v rámci postavy Oppenheimera a jeho ničivého příběhu plného zvratů.

Poznámka: Komentář byl napsán před zhlédnutím filmu.

Adéla Krátká

Ve Studentských listech působím od května 2023. Zabývám se hlavně politikou – převážně lidskoprávními a zahraničněpolitickými tématy. Mimo Listy jsem součástí různých středoškolských a mládežnických iniciativ a spolků. V budoucnu bych se chtěla profesně věnovat Korejskému poloostrovu, české ústavnosti, (ne)rovnosti ve společnosti či vzniku totalitních režimů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..