Je to zhruba měsíc, co maďarský parlament ovládaný národně-konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil kontroverzní zákon o pedofilii, který mimo jiné zakazuje zmínky o homosexualitě nebo změně pohlaví na školách, ve filmech, knihách, reklamách či jakýchkoliv materiálech určených mladým lidem do osmnácti let. Jedná se o další omezení práv sexuálních menšin v zemi, které pod pravicovou vládou trvá již několik let – loni byla například zakázána úřední změna pohlaví. Ačkoliv se nám vývoj v Maďarsku může zdát vzdálený, rozhodně není na místě nechat se tím ukolébat. Laxní přístup českých vrcholných politiků a u některých z nich dokonce otevřená podpora sporné maďarské legislativy jsou varovné.

„Oni (příslušníci LGBT komunity) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,“ odvětil český premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem července při interpelacích pirátským poslancům, kteří se ho dotazovali, zda připojí svůj podpis pod výzvu většiny unijních lídrů za práva sexuálních menšin v reakci na sporný maďarský zákon.

Český premiér, který označuje Viktora Orbána za svého přítele, odsouzení maďarského anti-LGBT zákona odmítá od počátku. „Maďarsko jasně deklarovalo, že jejich zákon chrání neplnoleté děti a právo rodičů je vychovávat a taky chrání práva homosexuálů. Není důvod Maďarsku nevěřit,“ řekl Babiš už dříve Deníku N. Stále také nejsou známy výsledky analýzy, kterou měl premiér maďarský zákon podrobit, jak deklaroval koncem června po emotivním jednání unijních lídrů v Bruselu.

Babišovo stanovisko je přitom v ostrém kontrastu s postoji jiných unijních lídrů, kteří zmíněný dopis iniciovali – například nizozemský premiér Mark Rutte pak Maďarsko v reakci na zákon vyzval k odchodu z Evropské unie. Ohlušující ticho však panuje především ve střední části Evropy: včetně Česka.

Zabránit ovlivňování dětí ideologií LGBTIQ+

Zatímco Babiš se označuje za podporovatele práv sexuálních menšin, někteří jiní čeští politici vyjadřují maďarském zákonu otevřené sympatie. Například poslanecký klub hnutí SPD deklaroval Orbánovi svou podporu. SPD má ve sněmovně čtvrtý nejsilnější poslanecký klub a v posledních měsících jí nadále rostou preference. Politici hnutí zároveň patří mezi ty, kteří nejčastěji šíří proti LGBT komunitě nenávist. Předseda Tomio Okamura v dubnu ve Sněmovně při debatě o přijetí stejnopohlavního manželství prohlásil, že by raději skočil z okna, než aby ho adoptoval homosexuální pár. Poslanec SPD Jaroslav Foldyna zase nedávno označil homosexuály v televizní debatě za „devianty“.

Nejde přitom pouze o krajně pravicové populisty. Podobné názory se nevyhýbají ani některým politikům demokratické opozice, která má šanci převzít na podzim vládu. „Jediný faktický dopad zákona podle mě bude, že stát převezeme kontrolu nad tím, jak a jaké nevládní organizace se budou podílet na sexuálním vzdělávání dětí. Jednoduše řečeno – stát se chce bránit invazi nevládek do škol, kde různí genderoví aktivisté malým dětem vyprávějí, že ‚pohlaví‘ je čistě věcí jejich volby,“ odůvodňoval pro Konzervativní noviny europoslanec ODS Alexandr Vondra, proč hlasoval v Evropském parlamentu proti rezoluci, která vyzývala k silnější reakci na maďarský anti-LGBT zákon.


Jak hlasovali čeští europoslanci o rezoluci vyzývající EU k silnější reakci vůči maďarskému anti-LGBT zákonu?

Pro návrh: Dita Charanzová (za ANO), Martina Dlabajová (za ANO), Martin Hlaváček (za ANO), Ondřej Kovařík (za ANO), Veronika Vrecionová (ODS), Marcel Kolaja (Piráti), Markéta Gregorová (Piráti), Mikuláš Peksa (Piráti), Luděk Niedermayer (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09), Stanislav Polčák (STAN), Radka Maxová (nestraník/ČSSD)

Proti návrhu: Alexandr Vondra (ODS), Ivan David (SPD), Hynek Blaško (SPD), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

Zdrželi se: Ondřej Knotek (ANO), Jan Zahradil (ODS), Evžen Tošenovský (ODS)

Nepřítomná: Kateřina Konečná (KSČM)


Mimochodem, tuto rezoluci podpořila pouze polovina českých europoslanců a europoslankyň. Pro v Evropském parlamentu hlasovali čeští zástupci ANO, Pirátů, TOP 09, STAN a ČSSD, proti lidovci a SPD, europoslanci ODS byli potom rozštěpení (detailní výsledky v boxu).

Velmi liknavý přístup českých politiků vůči šokujícímu maďarskému zákonu, který v důsledku podstatně zhorší postavení LGBT osob i přístup k informacím, pro nás může být varovný. A to především v kontextu, kdy je přijímání legislativy zlepšující život sexuálních menšin léta zaseknuté, ve druhém čtení je projednáván návrh na ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, společnost je v otázce stále polarizovanější a verbální útoky i z řad politiků na LGBT lidi v poslední době rostou. Proto je třeba se mít na pozoru. Koneckonců – v Maďarsku to šlo také velmi rychle.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..