Právě si prohlížíte Komentář: Snížení slev na jízdné pro studenty a seniory je asociální a neekologické

Vláda Petra Fialy se rozhodla snížit slevu na jízdné tak, že od 1. dubna zaplatí důchodci a studenti dvojnásobnou cenu oproti současnosti. Důvodem předloženým vládou k tomuto kroku je snaha snížit zadlužení ČR. Toto vysvětlení však neobstojí hned z několika důvodů a ukazuje se jako výmluva pro tradiční pravicovou politiku nehledící na ekonomické možnosti jednotlivých vrstev společnosti.

Omezením slev na jízdné vláda ušetří zřejmě něco kolem jedné miliardy, což je komicky málo přihlédneme-li k faktu, že jde o částku odpovídající 0,25 % z plánovaného deficitu 390 miliard korun předpokládané původním státním rozpočtem. Vláda se tak rozhodla nesmyslně šetřit na těch ekonomicky nejslabších, a to v době, kdy veškeré ceny rychle rostou.

Zarážející přitom na vládní rétorice nutnosti šetřit jsou rozhazovačné plány na nové daňové výjimky pro OSVČ rozšířením paušální daně i pro podnikatele do příjmů dva miliony korun, snížení sazby sociálního pojištění nebo daňové prázdniny pro rodiny čerpající rodičovský příspěvek nebo mající tři a více děti, na kterých budou z logiky věci vydělávat nejvíce ti nejbohatší.

V této souvislosti je také zajímavé, že vláda mohla ušetřit více než dvojnásobnou částku oproti snížení slevy na jízdné, kdyby zastropovala odpisy u luxusních aut. V rámci svých snah ušetřit tak vláda upřednostnila nesmyslnou veřejnou podporu nakupování luxusních aut před seniory a studenty.

Omezení slevy na jízdné je špatné nejen proto, že je z hlediska ušetřené částky bezvýznamné a že nespravedlivě postihuje nejslabší skupiny, ale je také nesmyslné z hlediska ekologie. Podporování veřejné hromadné dopravy je vhodné proto, že jde o efektivní nástroj snižování emisí skleníkových plynů v rámci boje s globálním oteplováním. Když například studenti plánují výlet, opravdu při rozhodování mezi jízdou autem či hromadnou dopravou porovnávají její ceny.

Zvýšení jízdného snižuje výhodnost hromadné dopravy ve prospěch jízdy auty, následkem čehož bude nejen zvýšení škodlivých látek v ovzduší poškozující naše zdraví, ale také zvýšení emisí C02. To si v budoucnosti vynutí vyšší státní výdaje na boj s klimatickou změnou. Snížení slev ve jménu snižování zadlužení státu se nám z delšího hlediska pořádně prodraží.

Autor je předseda Mladých sociálních demokratů a spolupracovník redakce. 

Lukáš Ulrych

Předseda Mladých sociálních demokratů a spolupracovník redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..