Právě si prohlížíte Komentář: Sranda skončila
Fotografie z kotle na demonstraci Česká republika na 1. místě 3.9. 2022.

Buřty, pivo a nenávist, Fašistická spodina Putinových přívrženců nebo síly hlásící se k proruské orientaci. Takovým způsobem je médii a politiky popisována sobotní akce Česká republika na prvním místě. Ne každý se však svojí přítomnosti automaticky stal fanouškem Kremlu. Jedna starší žena mi na místě řekla, že není nacistka. Na demonstraci přišla pouze vyjádřit nesouhlas s vládou a s rychlým nárůstem cen. Bojí se, aby na podzim a v zimě nezačali radikálové vycházet do ulic a dělat nepořádek.

Podobných účastníků protestu byla jen menšina. Během pěti let se původně proti migrační, posléze antivaxerské a dnes proruské skupiny dokázaly sjednotit tak, jako nikdy předtím. Média, vláda a různé satirické weby a skupiny je svým arogantním přístupem vůči nim pomohly vyburcovat a nyní jen překvapeně konstatují, že takzvaní ,,flastenci‘‘ nečekaně vrací úder.

Weby se zaplnily fotografiemi většiny přítomných členů krajní levice v čele se stalinisty, umírající KSČM, strany Svobodní, krajní pravice se svými kolovraty a hajlováním, příznivci hnutí Zlatý špendlík a malými počty anarchistů a monarchistů. Je zajímavé, že se takto odlišné skupiny ze všech částí politického spektra dokázaly úspěšně sjednotit, minimálně pro účely demonstrace. Pro současnou politickou elitu je tato nesourodá směsice pouze proruskými nevzdělanými ,,dezoláty‘‘. Troufám si říct, že kdyby organizátory nebyly osoby napojené na Rusko, tak by těch ,,normálních lidí‘‘ přišlo daleko více.

Lidé v dnešní době mají problém s nalezením alternativy k současné politice. Levice nemá skutečné zastoupení v Poslanecké sněmovně a je většinově vysmívána. Frustrace narůstala již delší dobu a často byla umocňována mimo vládní kroky i nejrůznějšími dezinformačními platformami, jako například Raptor-TV, KTV či TV Světlo Aliance. S řešením přichází již známé radikální strany, osoby a hnutí. Nabízí lidem východisko z dlouhodobě špatných životních či finančních situací.

Zde vládě a jejím PR týmům ujel vlak, který bude velmi těžko dohánět. Naopak o hlasy si mezi účastníky přišli zabojovat i kandidát na prezidenta Karel Janeček spolu s hnutím SPD a ANO.

Organizátoři svolali další protest na 28. září. Útěchou pro mainstream může být pondělní akce ČMKOS, kde odbory pravděpodobně oznámí vlastní veřejnou protestní akci. Snad jen, aby na ni nebylo příliš pozdě.

Pokud konečně nezačneme brát riziko radikalizace vážně, mohou se časem začít dít mnohem horší věci. Podzim každopádně bude tvrdý a zima nás všechny bude bolet.

Jakub Roubíček

Bývalý šéfredaktor. Ještě pořád student Východoevropských studií a žurnalistiky v Praze. Kromě toho se také zajímám o historii, politiku a gaming. Rád chodím po horách a koukám na The Room.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..