Koalice SPOLU a Pirátů s hnutím STAN se netají tím, že chtějí společně zasednout v příští vládě. Voliče se snaží lákat obsáhlými programy a dušují se, že jejich hlavním cílem není jen „Antibabiš“. Jenže druhým dechem připomínají, že ve volbách do Sněmovny jim jde hlavně o to, aby odstřihli od moci Andreje Babiše.

Naposledy to v pátek večer přiznal předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan v reakci na rozhovor šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky. Ten pro Deník N řekl, že jeho strana bude požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. To vyvolalo kontroverze a řadu reakcí na sociálních sítích včetně té Rakušovany.

„Hraje se o vládu bez člověka, který tento stát vysává jako nikdo jiný za posledních 30 let. Pro nás je prioritou koaliční vláda se Spolu. Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, ne koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy, ať nezahazují naši budoucnost,“ napsal Rakušan na Twitter a přiznal, co je podle něj hlavním tématem sněmovních voleb.

Ještě o den dříve přitom pro deník E15 prohlásil, že program koalice Pirátů a STAN „není Antibabiš, je to Antiorbán, je to antiprivatizace země“. A pokračoval. „Já vůbec nechci Babiše řešit, chci ho přeskočit a jít dál,“ řekl Rakušan, který minulý týden s lídrem koalice Ivanem Bartošem představil pojízdný Švindlbus, v němž připomínají údajné švindly této vlády. A nejeden z nich se podle nich týká Babiše.

Volby jako referendum o Babišovi

Negativní kampaň je samozřejmě nezbytnou součástí předvolebního boje, je však otázkou, do jaké míry má převažovat nad tou pozitivní, ve které strana představuje, co chce prosazovat. Své o tom ví i koalice SPOLU, která na konci srpna vydala dvě verze nových plakátů.

V jedné s fotkami unavené trojice Babiš, Okamura, Filip varuje před „hrozbou, kterou musíme zastavit“, ve druhé pak s podobiznami usměvavého tria Fiala, Jurečka, Pekarová Adamová nabízí „změnu, které můžete věřit“. Ideální kombinace pozitivní a negativní kampaně, chtělo by se říct.

Zda to zafunguje, se ukáže až po sečtení všech hlasů, jedno je ale jasné už teď. Pokud se v následujících třech týdnech nestane nic překvapivého, bude hlavním tématem voleb Andrej Babiš. Konkrétně to, zda má po osmi letech ve vládě a téměř čtyřech letech ve funkci premiéra dál pokračovat v čele země.

Foto: Facebook Spolu

Jako referendum o Babišovi se volby snaží vykreslit i sám lídr hnutí ANO, když mluví „o poslední šanci volit Babiše“ a varuje před nástupem opozičních koalic. Obdobnou rétoriku, jen s obráceným apelem, používá taky spolek Milion chvilek pro demokracii, který se snaží přesvědčovat lidi, aby volbou jedné z koalic zabránili pokračování Babišovy vlády. A podobně mluví i předseda ODS Petr Fiala: „Buď zvítězí strany v čele s koalicí Spolu, které to chtějí dělat jinak, nebo tu bude vláda populistů a extremistů“.

Buď my, nebo Babiš. Přestože opoziční koalice nabízejí vlastní návrhy a řešení, tak je v kampani zatím příliš neprezentují. Proč? Buď to neumějí nebo jim to nejde nebo zkrátka nechtějí. Možná si spočítali, že lépe zafunguje program „Antibabiš“, i když poslední čtyři roky vykreslují opačný obrázek a sami politici se během nich dušovali tím, že „Antibabišem“ rozhodně nejsou.

Podle aktuálních průzkumů jsou šance obou táborů na sněmovní většinu zhruba vyrovnané, definitivní odpověď se tak dozvíme až 8. a 9. října. Z dlouhodobého hlediska by se však politici měli zamyslet nad tím, proč před volbami neřeší důležitější problémy týkající se ekonomiky, vzdělávání, zdravotnictví, sociálního systému či klimatické změny. Na ty totiž v referendu o Babišovi tolik času není.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..