Právě si prohlížíte Komentář: Tři princezny – více škody než užitku?
Zdroj: decko.ceskatelevize.cz

Tři princezny, chytrá Sofie, odvážná Leona a krásná Flóra nás provedly letošním Štědrým večerem. Podrývá kostrbaté zpracování pohádky ideje, na kterých spoustu z nás tolik lpí? Hlášku „Kritici to sepsuli“ považuji každopádně za nedostatečné hodnotící hledisko.

Diváci byli téměř nabádáni, aby k televiznímu příběhu přistupovali jako k něčemu novému. Řada lidí se u obrazovek s napětím těšila na slibované provětrání institutu pohádek. Předpokládalo se, že klidné a neměnné hladiny štědrovečerní tradice, která nás provází už od roku 1993, budou zčeřeny. V rámci snímku Tři princezny byl často skloňován aspekt feminismu, který v komentářích vzbuzoval silné emoce. Role mladých dívek, které berou situaci do svých rukou, však neměla šokovat a snad ani překvapit. Ono genderové rozdělení a vyobrazení princezen jako bezcharakterních křehotinek se již v dnešní společnosti zdá být překonané a emancipaci sám režisér Tomáš Pavlíček nepovažoval za hlavní poselství. Tím měla být spolupráce a odklon od individualismu.

Část populace jistě pobouřila očekávaná přítomnost aktuálních témat jako je například ekologie. Herecké výkony připomínající dramatický kroužek na základní škole a amatérské kamerové záznamy však zklamaly i ty zvědavější z nás.

Tohle bych svému dítěti nepustil ani za trest.

Napsal uživatel Česko-slovenské filmové databáze

Ekologie

Máme být vděční za to, že se téma ekologie do pohádek vůbec dostává? Je záhodno opěvovat aktivistický prvek poukazující na problémy s těžením nerostných surovin, na které je ve snímku poukázáno? Školí nás Tři princezny v ekologii? Není náhodou v pohádkách úcta k přírodě a krajině vykreslována odedávna? Lásku k polím, loukám a péči o vše živé přeci učíme děti skrze pohádky již od nepaměti. Vzhledem k tomu, že se nás v dnešním světě ekologické krize bezprostředně dotýkají, neshledávám způsob, jímž jsou nám tyto novodobé výzvy v pohádce předkládány, násilný. Pokud člověka pohled na vyprahlou zničenou zemi dráždí, dokazuje to pouze, že byl uhozen hřebíček na hlavičku.

Vykreslení postav

Princezny mají určité charakteristiky a neumějí se chovat jinak než na základě jednotlivých restriktivně přidělených vlastností. Prostřednictvím jejich chování jsou místy živeny stereotypy, což má nejspíš příběh okořenit trochou humoru a odlehčit ho. Krásnou Flóru zkrátka zajímají pouze očím lahodící věci a k tomu všemu je hloupá, nepraktická a nešikovná. No není to nádherné poselství do života? Odvážná Leona je výbušná a všechno chce řešit hrubou silou. Chytrá Sofie je naopak doopravdy sympatická a divákovi pomáhá se příběhem prokousat. Společností rezonoval úsměvný názor, že princ je submisivní postavička, která se pochlapí až na samém závěru. S tímto přesvědčením k němu však bylo mnohdy přistupováno ještě před samotným zhlédnutím, a to čistě z principu. Jeho laskavost a schopnost přijmout novou pravdu mi jsou sympatické, a nebýt jeho přispění, příběh by ke zdárnému konci nedospěl.


Sečteme-li chumel negativních aspektů Tří princezen, může se zdát, že snímek způsobil více škody než užitku. Svým dětem bych ho však s klidným srdcem pustila, a to dokonce raději než kdejakou Krásku a zvíře.

Aneta Somrová

Jsem studentkou Gymnázia v Uherském Hradišti a ráda se obklopuji kulturou a uměním. Psaní mě naplňuje.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..