Západ by měl ukončit diplomatickou izolaci Tchaj-wanu a jasně se postavit za jeho hodnoty. Členství v OECD může být prvním krokem.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vznikla jako nástupnická organizace OEEC (Organizace pro evropskou spolupráci), která byla založena na konci 40. let minulého století kvůli administraci Marshallova plánu.

OECD dnes sdružuje 38 států s více než 1,37 miliardou obyvatel, které celkově mají skoro padesátiprocentní podíl na světovém HDP přepočteném na partitu kupní síly (GDP PPP).

Dle Freedom House je 34 členských států OECD plně svobodných, 3 státy částečně svobodné (Maďarsko, Mexiko a Kolumbie) a 1 stát nesvobodný, tedy Turecko.

Čínská republika na Tchaj-wanu (zkráceně Tchaj-wan) měla GDP PPP za rok 2020 přes 1,32 bil. USD. Tchajwanská ekonomika byla dle tohoto ukazatele větší než polská (1,29 bil. USD) a svojí velikostí odpovídala ekonomice Austrálie (1,33 bil. USD). GDP PPP by Tchaj-wan v rámci zemích OECD zařadilo na 13. místo z 39 zemí (počítali bychom do OECD také Tchaj-wan).


V komentářové sekci dáváme prostor různým úhlům pohledu a širokému spektru názorů, které nemusejí představovat stanovisko redakce.


Z výše zmíněného srovnání vyplývá, že OECD opomíjí poměrně velkou světovou ekonomiku a místo toho v loňském roce přijala Kolumbii (GDP PPP 2020 0,73 bilionu USD) a letos Kostariku (0,1 bilionu USD), kde Kolumbie je jen částečně svobodná, ale Kostarika je svobodná se stejným hodnocením jako Česká republika. Tchaj-wan je dle Freedom House přitom svobodná země s podobným hodnocením jako Německo.

I navzdory čtyřem ne plně svobodným zemím OECD sdružuje všechny významné státy svobodného světa. V uplynulých letech byl svobodný svět ve výrazné defenzívě, především ze strany Ruska, ale i Čínské lidové republiky, která má stále větší ambice dominovat nejen ve východní Asii.

Vstup Tchaj-wanu do OECD jako země s plnohodnotným svobodným politickým systémem a nezanedbatelnou ekonomikou by byl správným krokem. Západ, který je možné s OECD ztotožnit, by dal jasný signál, že ve 21. století nevyklízí pozice a chrání hodnoty, které sám vyznává. Turecko koneckonců už nějaký rok hodnoty OECD porušuje a je otázkou, zda by mělo být plnohodnotným členem takové organizace.

Autor je členem TOP 09 a spolupracovník redakce. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..