Adam Vojtěch už není ministrem zdravotnictví. V pondělí ráno na tiskové konferenci oznámil, že na funkci rezignuje. Nahradí ho epidemiolog Roman Prymula, prezident Zeman ho jmenuje během pondělí.

„Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem již předal svoji rezignaci. Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru,” oznámil Vojtěch.

Dodal, že na resort v roce 2017 přišel s cílem prosadit změny, epidemie koronaviru mu to ale zcela neumožnila. I tak vyjmenoval řadu kroků, které byly podle něj úspěšné.

„Když ale přišel covid, tak jsem se stal ministrem covidu. Řešíme to už devátý měsíc. Myslím, že jsme se všemi kolegy dělali maximum tak, abychom ochránili naše občany před nákazou. První vlnu této nákazy jsme zvládli dobře, a to jako příklad v Evropě,” řekl Vojtěch, jenž zůstává poslancem za hnutí ANO.

Vojtěch je již osmým odvolaným ministrem z druhé Babišovy vlády, z toho šestým nominovaným hnutím ANO. „Chtěl bych poděkovat panu premiérovi za důvěru, kterou do mě vložil, když mi svěřil resort zdravotnictví. Děkuji všem lékařům, sestrám a zdravotnickým pracovníkům za jejich práci, kterou obdivuji. Děkuji svým kolegům na ministerstvu zdravotnictví, děkuji všem občanům, kteří mi vyjadřovali svoji podporu,” ukončil svůj proslov.

K rezignaci se na sociálních sítích vyjádřili premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Opozice volala po Vojtěchově rezignaci dlouhodobě. „Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům,” vyjádřil se předseda ODS Petr Fiala. „Základní problém českého přístupu k boji s epidemií nebyl ministr zdravotnictví, ale premiér, který místo řešení situace pluje na vlně veřejného mínění. Tenhle problém se bohužel rezignací ministra zdravotnictví nevyřeší,” komentoval krok poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Vojtěcha ve funkci nahradí epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Ten už na resortu působil během jarní pandemie, jako náměstek však po neschodách s Vojtěchem ke konci května skončil.

Premiér Babiš už Prymulu na post šéfa resortu navrhl také prezidentu Zemanovi, ten by ho měl jmenovat během dneška. Do úřadu bude oficiálně uveden zítra.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..