Právě si prohlížíte Kongresman, lobbista, ministr nebo novinář. Čím se staneš na týden ty?
AMKON promo foto. Zdroj: Fotobanka AMKON

Proč politiku jen sledovat, když ji můžeš zažít? Model amerického kongresu AmKon dává studentům středních a vysokých škol možnost se na týden vžít do rolí reprezentantů, senátorů, ministrů, speciálních poradců, lobbistů či novinářů a nanečisto si zkusit, jaké to je pohybovat se ve vysoké politice. První ročník organizátoři naplánovali na 10. až 15. září v Plzni, registrace se otevírají v neděli 18. června.

Jádrem modelu je zasedání obou komor amerického Kongresu – Sněmovny reprezentantů a Senátu–, kde účastníci v jednotlivých výborech jednají o návrzích zákonů a snaží se prosadit takové znění, které by co nejvíce odpovídalo názorům role, kterou zastupují. A možností, kým mohou být, je hodně. Od liberálního Demokrata z Kalifornie až po zarytého příznivce Donalda Trumpa z Alabamy.

„První ročník jsme se tematicky rozhodli věnovat klimatické změně. Toto téma bude doprovázet účastníky celý týden v Plzni a ti budou jednat například o ochraně amerických opylovačů nebo o vyhlášení stavu klimatické nouze,“ vysvětluje výkonná ředitelka projektu Tereza Ondráčková. Taky přidává, že klima není jediné téma, kterému se budou účastníci věnovat.

Na pomyslném legislativním kalendáři je například zákon o vytvoření Komise pravdy a usmíření ve věci indiánských internátních škol nebo téma lidských práv a demokracie v Kambodži.

Kromě rolí poslanců a senátorů je možnost jet na AmKon i jako ministr nebo lobbista. Ministři spolu se speciálními poradci a řediteli federálních agentur tvoří exekutivu prezidentky Spojených států. Tu letos hraje výkonná ředitelka modelu Tereza Ondráčková.

A celou atmosféru amerického prostředí budou v Plzni dokreslovat účastníci, kteří se zhostí role novinářů v jedné ze znepřátelených redakcí – Fox News nebo CNN. Jejich úkolem bude pro ostatní účastníky pokrývat dění v celém Kongresu.

„Americká média jsou silně polarizovaná a ani jedna strana nehraje úplně fér’. Právě na taktikách a argumentačních faulech, které používají, ukazujeme účastníkům, jak se to dělat nemá,” vysvětluje Adam Trunečka, který má na starosti novinářskou sekci projektu. Zároveň dodává, že na fungování obou redakcí chce AmKon ukázat, jak je vyvážená žurnalistika důležitá pro kvalitu debaty a demokracie.

Ke zvýšení realističnosti celé simulace pomáhá i rozdělení stran na frakce. „Republikánská ani Demokratická strana nejsou jednotné ani v reálném Kongresu a v každé je mnoho názorových proudů. Náš model toto věrně odráží. Účastníci jsou rozdělení dle názorových proudů od progresivistů až po skalní stoupence Donalda Trumpa. Kromě toho jsou také sdružení podle specializací jako například do spolku podporujícího jadernou energii či do regionálních skupin,” přibližuje fungování AmKonu jeho odborný ředitel Stanislav Kamenický.

Modelový Kongres zasedne jedenáctého až patnáctého září v Plzni – městě, které po druhé světové válce osvobodily americké jednotky. A poslanci budou jednat například v prostorech plzeňského magistrátu nebo Úřadu městského obvodu Plzeň 3, se kterými AmKon spolupracuje.

Registrace se otevírají už 18. června na www.modelkongresu.cz, kde zájemci najdou všechny potřebné informace.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..