Když to nechce, tak to nechce – heslo organizace Konsent, která už 6 let boří mýty o sexu a sexuálním násilí. Mezi osvětové kampaně Konsentu patří také jejich momentální projekt Karafiátem za změnu usilující o redefinici znásilnění. V úterý 15.2. Konsent spolu s Amnesty International předal politikům a političkám papírové karafiáty symbolizující oběti znásilnění. 

Konsent 

V roce 2016 vznikla první kampaň Konstentu Když to nechce, následovaly workshopy primární prevence sexuálního násilí pro školy pod názvem Když to chce. Mimo jiné začali nabízet workshopy pro rodiče o sexuální výchově. Skrz další projekty se snaží nastavit právní i společenský systém, který pomáhá předcházet sexuálnímu násilí i ho správně řešit. Momentálně lobují za změnu definice zákona o znásilnění. 

Během několika let, kdy se organizace aktivně podílela na boření mýtů o sexu a sexuálním násilí, získala několik ocenění i velký ohlas na sociálních sítích. Je také zapojena do národních i mezinárodních sítí jako například Evropská ženská lobby.

Sex na Valentýna je super, znásilnění ne

Při příležitosti svátku zamilovaných uspořádal Konsent ve spolupráci s Amnesty International první happening roku 2022 s mottem ,,Adoptuj papírový karafiát a dej společně s námi politikům a političkám vědět, že sex bez souhlasu je znásilnění“. Akce Karafiátem za změnu slaví od svého vydání jeden rok. Od startu projektu se Konsentu podařilo sejít se s poslanci a poslankyněmi a dostat téma souhlasu do předvolebních kampaní. Konsent se také zúčastnil kulatého stolu v poslanecké sněmovně ohledně tématu definice znásilnění a podílí se na tvorbě konkrétního legislativního návrhu. 

Momentální zákon zní takto: ,,Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.“. Současné znění uvádí, že musí být využit psychický nebo fyzický nátlak nebo musí dojít k bezbrannosti, aby bylo možné považovat znásilnění za trestný čin. Konsent usiluje o redefinici zákona tak, aby jakýkoliv sex bez souhlasu byl vždy považován za znásilnění.

Fotka z karafiátem za změnu s poslancemi a poslankyněmi
Fotka z Karafiátem za změnu s poslanci a poslankyněmi.

Oslava jednoho roku od Chce to souhlas a Karafiátem za změnu 

Na oslavu 15. 2. 2022 Konsent uspořádal další happening, kde organizátoři předali politikům a političkám papírové karafiáty symbolizující oběti znásilnění. Cílem je rozdat za každý rok 12 000 karafiátů, počet obětí znásilnění. Na happeningu se zastavilo i několik zástupců politických stran. Ze stran ANO, KDU-ČSL a Piráti dorazilo několik poslanců a poslankyň, Barbora Urbanová přivedla celý klub STAN včetně Víta Rakušana. Mezi hosty patřila také bývalá ombudsmanka Anna Šabatová a herečky Ester Geislerová a Tereza Těžká. 

Jak mohu podpořit změnu zákona? 

O změnu definice trestného činu usiluje tato petice, která požaduje, aby pohlavní styk bez souhlasu byl považován za znásilnění.

Roxane Hamilton

Jsem studentkou kvinty na gymnáziu. Vášnivá čtenářka se zálibou v umění. Své myšlenky si ráda zaznamenávám a jsem ráda, že je mám možnost sdílet na Studentských listech. Žiji rozmanitý život, jeden na poli se svými psy ve velikosti poníků, druhý na konferenci v Římě v obleku. Zajímám se o kulturu, historii a ráda cestuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..