Konference o dlouhověkosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS) vzbudila vlnu kritiky. Nesouhlas vyjádřila organizace Univerzity za klima i fakultní akademický senát. Akce vyvrcholila přivoláním policie na protestující studenty, končící děkanka se za její průběh omluvila.
Ve čtvrtek 25. května proběhl čtvrtý ročník konference Vogue Live, hostila ji Fakulta humanitních studií, která se věnuje tématu dlouhověkosti dlouhodobě. Mezi hosty byli experti na dlouhověkost, životosprávu, osobnosti z veřejného života, ale i množství módních značek a nadnárodních korporací. Akci zaštitovala jak rektorka univerzity Milena Králíčková, tak děkanka FHS UK Marie Pětová.
Právě účast korporací, stejně tak jako vysoká cena vstupenek, se staly terčem kritiky. Prezenční vstupenka na akci vyšla na 3 590 korun a přístup na videostream konference stál 1 290 korun, studenti UK však měli možnost uplatnit slevu. Mezi korporátními účastníky akce lze najít například Mercedes, H&M nebo LG. Přítomnost těchto značek nakonec vedla děkanku k přiznání, že akce byla místo původně zamýšleného popularizačního setkání spíše komerčním setkáním.
Konference ve zkouškovém
Jedním z hlavních terčů kritiky bylo datum konání akce. Stánky vystavujících a velké množství účastníků se totiž na škole objevily v období letního zkušebního období a řada studentů si na omezení spojená se znepřístupněním prostor školy, včetně fakultní knihovny, stěžovala. Marie Pětová následně na zasedání Akademického senátu FHS vysvětlila, že předpokládaná účast byla přibližně poloviční a že právě nadměrné množství návštěvníků způsobilo mnohé komplikace.
Dalším bodem kritiky se stala neinformovanost akademického senátu o nadcházející akci. „Na zasedání den před spuštěním proma nás paní děkanka neinformovala o nadcházející akci, jak bývá dobrý zvykem. Senát o těchto věcech nerozhoduje, ale bývá informován dopředu,” říká Matěj Krofta, člen Studentské komory Akademického senátu FHS. Při pondělním zasedání pak akademický senát přijal několik usnesení, která odsuzují současnou situaci a mají za cíl zabránit jejímu budoucímu opakování.
Policie na univerzitě
Již během konání konference se na akci sešlo několik studentů, kteří poklidně protestovali proti konání akce. Do megafonů přečetli jejich požadavky a vyvěsili nesouhlasný transparent. Spolek Univerzity za klima k protestu ve facebookovém příspěvku uvedl následující: „Studentky a studenti FHS dnes narušili pokryteckou Vogue konferenci konající se v atriu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a ptají se, jak je možné, že vedení UK i fakulty zaštítilo tuto akci plnou greenwashingu? Na zeleno naleštěné řeči účastníků a sponzorů akce jsou podle studentů, ale i pedagogů jen snahou zakrýt opravdové praktiky jejich byznysů jako jsou deforestace, využívání fosilních paliv, špatně ohodnocená a dětská práce a naprosto neetické pracovní podmínky. Produkují obrovské množství odpadů a kradou nerostné zdroje. A ptají se, jestli chtějí, aby generace účastníků téhle konference byla ta poslední, kdo se dlouhého věku dožije?”
Protest ale vzbudil nelibost ze strany organizátorů Vogue Live, kteří na protestující studenty zavolali policii. Policisté podle mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR v Praze přijeli po telefonátu na tísňovou linku. „Na místě došlo k neshodě mezi účastníky soukromé akce a dalšími osobami. Po příjezdu hlídek PČR nebylo zjištěno protiprávní jednání a osoby se mezi sebou domluvili,” doplňuje policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Organizace Univerzity za klima označila přivolání policistů za „skandální”.
Reakce děkanky
Děkanka FHS Marie Pětová, které na konci května končí čtyřletý mandát, se za vzniklou situaci omluvila. Na pondělním jednání akademického senátu vysvětlila, že akce měla být původně komornějšího charakteru, ale nároky organizátorů akce se neustále navyšovaly (organizátoři konference do vydání článku na žádost o komentář nezareagovali).
Osvětlila také finanční stránku akce v reakci na osočení, že akce byla uspořádána z důvodu výdělku pro univerzitu. „Pronájem akce byl zasmluvněn tak, jak jsou zasmluvněny [ostatní] konference, to znamená za částku 10 000 korun. Já poté, co jsem viděla, že to je akce komerční, jsem se dohodla s Vogue a chystáme dodatek, kterým se zavazují doplatit 100 000 korun,” řekla děkanka Pětová.