Před třemi týdny skončily krajské a senátní volby. Voliči si v nich vybrali nové krajské zastupitele ve všech krajích mimo Prahu a obměnili svými hlasy třetinu Senátu. Po necelém měsíci jsou dohodnuté nové krajské koalice ve většině krajů a ustanovily se nové senátní kluby. Jak se tedy po letošních volbách promění krajská a celostátní politika?
Po třech hejtmanech pro ANO, ODS a Starosty
Jak již bylo zmíněno, jasno o nových krajských vládách je ve většině regionů, s výjimkou Plzeňského a Karlovarského. Pokud o někom můžeme mluvit jako o jednoznačném vítězi letošních krajských voleb, jsou to Starostové a nezávislí (STAN) a ODS. Starostové jsou na krajské a komunální úrovni dlouhodobě velmi silní, ODS pak dominuje na celostátní úrovni (ačkoliv ji v předvolebních průzkumech často převyšují Piráti, kteří se ovšem v praxi, jak ukázala i letošní vyjednávání o krajských vládách, netěší takovému koaličnímu potenciálu).
Obě uskupení mají nyní jisté tři hejtmany. Za ODS to je bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který bude dělat hejtmana v Jihočeském kraji – na koalici se dohodl s doposud vládnoucí ČSSD, koalicí TOP 09 a KDU-ČSL a s místním hnutím Jihočeši. Současný senátor Martin Červíček usedne na post hejtmana Královéhradeckého kraje. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočechů, které je lídrem, se dohodla na koalici s Piráty, KDU-ČSL a širokou kandidátkou TOP 09, Hradeckého demokratického klubu a Liberálně ekologické strany. Zatím posledního jistého hejtmana mají občanští demokraté na Vysočině, kde dlouholetého sociálně demokratické hejtmana Jiřího Běhounka vystřídá Vítězslav Schrek. ODS zde usedne v koalici s KDU-ČSL, Piráty, STAN a právě s dříve dominantní ČSSD.
Velkým vítězstvím Starostů, a ostatně celé opozice, je Středočeský kraj. Zde dosavadní skandály zatíženou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) nahradí dosavadní starostka obce Mnichovice nedaleko Prahy Petra Pecková (STAN). Proti doposud vládnímu ANO, které tu ve volbách skončilo až třetí, se tu spojila celá opozice. Krajskou vládu vedenou hejtmankou Peckovou tak vytvoří její domovská koalice STAN a KDU-ČSL s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj (koalice TOP 09, Zelených a hnutí Hlas Pavla Teličky). Dosavadní koaliční partneři, sociální demokraté a komunisté, skončili mimo zastupitelstvo.
Svůj post přesvědčivě obhájil i liberecký hejtman Martin Půta, jehož domovští Starostové pro Liberecký kraj (regionální hnutí spolupracující se STAN) zdejší volby bezkonkurenčně vyhráli, navíc ještě posílili oproti volbám v roce 2016. Půta tak bude pravděpodobně hejtmanem po další čtyři roky, usedne v čele koalice Starostů, Pirátů a ODS. Zatím poslední hejtmanem starostů je Josef Suchánek, který nově povede Olomoucký kraj. Jím vedená koalice hnutí STAN a Pirátů obešla ve vyjednávání vítězné hnutí ANO a dosavadního hejtmana Ladislava Oklešťka. Povládne tak v koalici s ODS a Spojenci pro Olomoucký kraj, které tvoří lidovci, TOP 09, Zelení a místní hnutí ProOlomouc.
Zároveň se ukáže, jak dopadnou vyjednávání v západních Čechách – ODS by mohla získat hejtmana, respektive hejtmanku ještě v Plzeňském kraji, kde na tento post aspiruje současná poslankyně Ilona Mauritzová. Hnutí STAN (respektive regionální hnutí Karlovarská občanská alternativa, které se STAN spolupracuje) by potom mohlo mít hejtmana v Karlovarském kraji. V obou krajích se opoziční uskupení přetahují o hejtmanský post s hnutím ANO.
Hnutí ANO má zatím stejně jako STAN a ODS jisté tři hejtmany. Přišlo sice o hejtmanské posty v Jihomoravském, Olomouckém a Středočeském kraji, zato ale nově povede Ústecký a Zlínský kraj. Na Ústecku doposud úspěšní komunisté v čele s dosavadním hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem propadli, novou krajskou koalici tak povede současný poslanec Jan Schiller z vítězného hnutí ANO. Mimo ANO v ní zasednou ještě ODS a Spojenci pro kraj (koalice TOP 09, Zelených, LES, SNK ED a hnutí JsmePRO!).
Dosavadního lidoveckého hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka pak rovněž nahradí kandidát hnutí ANO: starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. Vítězné ANO sestavilo koalici s Piráty, ODS a ČSSD, a na pásce těsně druhé Čunkovy lidovce tak poslalo do opozice. Důvodem vzniku takto ideologicky a hodnotově rozkročené koalice je odpor zúčastněných stran k megalomanskému projektu stavby nové zlínské nemocnice, který prosazoval dosavadní hejtman Čunek. Naopak v Moravskoslezském kraji se žádné překotné změny nekonají: dosavadní oblíbený hejtman Ivo Vondrák (ANO) pokračuje ve své funkci i po volbách, v čele široké koalice jasně vítězného ANO, společné kandidátky ODS a TOP 09, lidovců a ČSSD.
Ačkoliv lidovci ztratili post zlínského hejtmana, koaliční vyjednávání na jižní Moravě jim přinesla důstojnou kompenzaci. Novým jihomoravským hejtmanem totiž bude mladý charismatický politik, starosta obce Velatice Jan Grolich (KDU-ČSL). Jihomoravští lidovci v čele s Grolichem totiž obešli vítězné hnutí ANO dosavadního hejtmana Bohumila Šimka a vytvořili koalici s Piráty, ODS a STAN. Původní profesí advokát a ve volném čase stand-up komik Grolich, který o sobě mluví jako o „cool starostovi”, je tak zjevně nadějnou tváří nové generace politiků KDU-ČSL, která se pomalu rodí ve straně se stárnoucí členskou základnou i voliči.
ČSSD, pro kterou byly i letošní volby debaklem, obhájila post jediného hejtmana: v čele Pardubického kraje se i po volbách udržel stávající oblíbený hejtman Martin Netolický (ČSSD). Jeho koalice ČSSD a hnutí Jsme pro kraj vytvořila koalici s ODS a TOP 09, STAN a Koalicí pro Pardubický kraj (lidovci a SNK ED). I tak ale sociální demokraté ztratili hejtmany v Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém kraji a na Vysočině.
A co Senát?
U senátních voleb často nebývají až tak důležité jejich výsledky. Kandidují v nich silné regionální osobnosti, často nestraníci podporovaní hned několika uskupeními, u nichž často není jasné, do jakého senátorského klubu po zvolení zamíří. Doposud měli nejsilnější klub Starostové a nezávislí (nutno podotknout, že to částečně bylo dané tím, že v klubu mimo zástupců STAN zasedali i senátoři TOP 09, nezávislí kandidáti či zástupci různých regionálních uskupení), post předsedy Senátu, kterým je Miloš Vystrčil (ODS), ale drželi občanští demokraté.
Ačkoliv z druhého kola letošních senátních voleb vyšli jako vítězi Starostové, nadšení jim dlouho nevydrželo: krátce po volbách senátoři TOP 09 (jak stávající, zasedající v klubu STAN, tak ti nově zvolení) v čele s prvním místopředsedou strany Tomášem Czerninem oznámili odchod z klubu STAN a vzápětí se stali členy klubu ODS. Je to dalším příznakem toho, že „topka” se pod vedením Markéty Pekarové Adamové stále více vzdaluje dříve blízkému politickému středu a hnutí STAN a naopak má blízko k politickému proudu symbolizovanému ODS. Do klubu ODS zamířil i první senátor Svobodných Jaroslav Chalupský. ODS má tak s partnery nejsilnější senátní klub (26 mandátů) a už nyní je jasné, poté co podporu deklarovali i Starostové, že se v čele Senátu udrží Miloš Vystrčil.
Oslabil lidovecký senátní klub, naopak mírně posílil klub Senátor 21, sdružující senátory liberální orientace, který se rozrostl o pirátskou senátorku z Kladna Adélu Šípovou. Překvapení a kontroverze pak vzbudil krok tří sociálně demokratických senátorů (ČSSD letos neobhájila mandát ani jednoho senátora, naopak jich deset ztratila, včetně nejdéle sloužícího senátora a bývalého předsedy horní komory Milana Štěcha), kteří se rozhodli vstoupit do senátorského klubu hnutí ANO.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.