V sobotu skončily letošní krajské a senátní volby. Výsledky nejsou příliš překvapivé: hnutí ANO minimálně potvrdilo stávající pozice (v průměru získalo ve všech krajích kolem 20 procent, výrazněji uspělo v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde získalo kolem 30 procent). Jinak ovšem výrazně posílila opozice.

Opoziční strany, kandidující v různých koalicích, zvítězily ve Středočeském, Libereckém i Královéhradeckém kraji, v mnohých jiných skončily druhé těsně za hnutím ANO. Ve většině krajů zjevně opozice hnutí ANO obejde při sestavování koalic (rýsuje se to již nyní). Naopak výrazně oslabily levicové, na celostátní úrovni koaliční strany – ČSSD a KSČM. Ty zažily takový debakl, že v mnohých krajích se ani nedostaly do zastupitelstev. Jak dopadly výsledky v jednotlivých krajích?

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji je nejvýrazněji znát obecný volební úspěch opozice. Dosavadní krajská vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM vedená hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) za sebou zanechala řadu skandálů: ať už podivně vysoké odměny pro některé krajské úředníky, užívání služebního auta hejtmanky jejím manželem či žaloby na záchranářku, která upozornila na neschopnost kraje zajistit zdravotní pomůcky během koronavirové pandemie.

Hnutí ANO zde nakonec skončilo až třetí se ziskem 18,54 % hlasů, pro současnou hejtmanku to tedy téměř jistě znamená odchod do opozice. Na prvním místě se ocitla koalice Starostů a nezávislých (STAN) a KDU-ČSL, vedená dosavadní starostkou městečka Mnichovice nedaleko Prahy Petrou Peckovou (STAN). O Peckové se nejčastěji mluví jako o možné nové středočeské hejtmance. Koalice vyhrála se ziskem 22,21 % hlasů. Na druhém místě se umístila ODS, jejíž kandidátku vedl poslanec Martin Kupka. Získala 19,77 % hlasů. Do zastupitelstva středních Čech se dostali ještě výrazně posílení Piráti, kteří získali 14,41 % hlasů, a koalice Spojenci pro kraj, tvořená TOP 09, hnutím Hlas bývalého europoslance Pavla Teličky a Zelených se ziskem 5,89 %. V zastupitelstvu tak mimo ANO zasedly jenom strany středové a středopravicové opozice. ČSSD ani KSČM se nedostala přes pětiprocentní klauzuli.

File:PetraPeckova.jpg
Nová hejtmanka? Petra Pecková, Foto: Wikipedia

Jihočeský kraj

V Jihočeském kraji těsně zvítězilo hnutí ANO se ziskem 18,12 % procenta. Na druhém místě skončila ODS, která získala 17,52 %. Následovaní Piráty (12,85 %) a koalicí TOP 09 a KDU-ČSL (10,45 %). Sociální demokraté dosavadní hejtmanky Ivany Stránské získali jenom 8,74 %, ačkoliv před čtyřmi lety uspěli se ziskem téměř 23 procent. Starostové a nezávislí pak získali 7,38 % a regionální uskupení JIHOČEŠI 2020 6,54 %. O novém hejtmanovi se často mluví v souvislosti s lídrem druhé ODS Martinem Kubou.

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji rovněž těsně zvítězilo hnutí ANO se ziskem 22,5 %. ODS s podporou TOP 09 skončila těsně na druhém místě se ziskem 22,23 %. Třetí skončila široká koalice tvořená Starosty a nezávislými, Zelenými, hnutím Idealisté a regionálním  uskupením Pro Plzeň. Vedl ji Josef Bernard (nezávislý), dosavadní hejtman Plzeňského kraje, který v červnu opustil kvůli neshodám domovskou ČSSD. Uspěli i Piráti (13,56 %), do zastupitelstva se podívají i SPD (6,18 %), doposud vládní a nyní výrazně oslabení sociální demokraté (5,85 %) a KSČM (5,48 %). Vzhledem k povolebnímu postupu Pirátů a STAN, kteří vytvořili spojenectví a na mandáty jsou tak nyní první, se v souvislosti s hejtmanstvím nejčastěji mluví o lídru Pirátů Rudolfu Špotákovi.

File:Josef Bernard, demonstrace MCHPD v Plzni, květen 2019, 01.jpg
Josef Bernard, bývalý hejtman Plzeňského kraje a lídr kandidátky STAN, Foto: Wikipedia

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji zvítězilo s náskokem hnutí ANO se ziskem 24,79 %. Na druhém místě skončila široká koalice STAN, TOP 09 a regionálních uskupení Karlovarská občanská alternativa a Volba pro město Cheb. Následovali Piráti (11,56 %), koalice ODS a KDU-ČSL (7,35%), regionální Hnutí za harmonický rozvoj (7,29 %), SPD (7,25 %), koalici regionálních hnutí Volba pro kraj a Karlovaráci (6,51 %) a další regionální uskupení Starostové našeho kraje (5,45 %). Hejtmanem by mohl být opět dosavadní Petr Kubis (ANO).

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji jasně zvítězilo hnutí ANO – 25,88 %. Následovala ODS (12,37 %), STAN (11,17 %), Piráti (10,09 %), SPD (8,94 %), KSČM (6,26 %), široká koalice TOP 09, Zelených, Liberálně ekologická strany, SNK ED a hnutí Jsme PRO (6,11 %) a koalice regionálních uskupení UFO a ProMOST (5,97 %). Výsledky z Ústeckého kraje jsou typickou ukázkou soumraku české levice – tento postsudetský region býval dříve baštou levice, ostatně až doposud měla KSČM v Ústeckém kraji svého hejtmana (jediného v Česku), Oldřicha Bubeníčka. Nyní ovšem komunisté výrazně ztratili a ČSSD se zde dokonce ani nedostala do zastupitelstva. Příčinou je v prvním případě především „přebírání” voličů ze strany hnutí ANO, v případě druhém kauza zvláštních rošád kolem sociálně demokratické kandidátky, která v létě a v září rezonovala mediálním prostorem.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji uspělo regionální uskupení Starostové pro Liberecký kraj (spolupracují se STAN) v čele s dosavadním hejtmanem Martinem Půtou. Získalo 38,57 %. Až na druhém místě skončilo hnutí ANO se ziskem 17,85 %. Do zastupitelstva se dostali ještě Piráti (9,86 %), občanští demokraté (8,59 %) a SPD (6,09 %).

File:Martin Půta, Dožínky Libereckého kraje 03.jpg
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta, Foto: Wikipedia

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji zvítězila koalice ODS a STAN (23,53 %). V těsném závěsu za nimi skončilo hnutí ANO (22,04 %). Následovali Piráti se ziskem 14,41 %. Propadla doposud vládní ČSSD současného hejtmana Jiřího Štěpána, která kandidovala v koalici se Zelenými – získala 8,88 %. Do zastupitelstva se dostala ještě koalice KDU-ČSL a malých regionálních uskupení (8,32 %), koalice TOP 09, LES a Hradeckého demokratického klubu (7,84 %) a SPD (5,45 %).

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji zvítězilo hnutí ANO se ziskem 19,61 %. Na druhém místě skončila koalice ČSSD a hnutí Společně pro kraj současného hejtmana Martina Netolického (ČSSD) – získala 14,76 %. Je to zároveň největší úspěch sociální demokracie v letošních volbách z celého Česka. Následovala koalice ODS a TOP 09 (14,1 %), koalice KDU-ČSL a SNK ED (13,41 %), Piráti (12,68 %) a STAN (7,9 %). Mluví se o pokračování současné vládní koalice a tedy i hejtmana Netolického.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.jpg
Zřejmě staronový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, Foto: Wikipedia

Kraj Vysočina

V Kraji Vysočina zvítězilo hnutí ANO se ziskem 18,48 % hlasů. Následovali Piráti, kteří získali 13,2 %, a ODS se ziskem 13,19 %. Lidovci získali 11,96 % a doposud vládní ČSSD v čele s dosavadním hejtmanem Jiřím Běhounkem pouze 11,86 %. Do zastupitelstva se dostalo ještě hnutí STAN (10,87 %) a komunisté (5,26 %). Naopak těsně neprošla TOP 09 – získala 4,99 %.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji zvítězilo hnutí ANO, získalo 19,76 %. Do voleb ho vedl dosavadní hejtman Bohumil Šimek. Na druhém místě skončila KDU-ČSL se ziskem 15,56 %. Následovali Piráti (13,8 %), ODS podporovaná Svobodnými (12,77 %), STAN (10,4 %), koalice Spolu pro Moravu tvořená TOP 09, Zelenými, LES, Idealisty a Moravským zemským hnutím (6,62 %), SPD (6,25 %) a ČSSD (5,67 %). Ačkoliv vyhrálo hnutí ANO, vládnout nebude – na koalici se velmi rychle dohodli KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN. Hejtmanem zjevně bude Jan Grolich (KDU-ČSL).

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO. Získalo 27,01 %. Na druhém místě skončila koalice Pirátů a STAN se ziskem 19,51 % (právě v souvislosti s úspěchem tohoto uskupení se velmi často mluví o možné koalici obou hnutí i na celostátní úrovni). Následovali lidovci (18,43 %), ODS (10,35 %) a SPD (7,85 %). Mluví se o možné koalice Pirátů/STAN, KDU-ČSL  a ODS. Vést by ji mohl předseda lidovců a jejich krajský lídr Marian Jurečka.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji těsně zvítězilo hnutí ANO – 19,08 %. Za nimi skončila KDU-ČSL dosavadního hejtmana Jiřího Čunka (18,62 %). Následovali Piráti (13,26 %), STAN (12,69 %) a ODS (10,04 %). Sociální demokraté dosáhli 8,45 %, SPD 6,04 %. Do zastupitelstva se podívá i koalice Trikolóry, Soukromníků a hnutí Nezávislí. Hnutí Trikolóra Václava Klause ml. tak navzdory očekávání bude mít ze všech krajů jenom jednoho zastupitele – na Zlínsku. Významným tématem ve zdejších krajských volbách byla stavba nové zlínské nemocnice, kterou prosazoval hejtman Jiří Čunek – což ostatní strany kritizovaly a požadovaly pouze rekonstrukci stávající nemocnice. Právě téma nové koalice zjevně bude rozhodující v tvorbě nové koalice: o té už nyní vyjednávají strany, které stavbu nechtějí, vedené hnutím ANO. Novým hejtmanem tak možná bude lídr kandidátky ANO Radim Holiš.

File:Jiří Čunek in 2019.jpg
Dosavadní hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, Foto: Wikipedia

Moravskoslezský kraj

V nejvýchodnějším českém kraji uspělo vládní ANO nejvýrazněji v celém Česku. Získalo 30,24 %. Za ním s výrazným odstupem koalice ODS a TOP 09 (13,84 %), Piráti (11,86 %), KDU-ČSL (9,57 %), SPD (7,68 %), ČSSD (6,95 %) a KSČM (5,89 %). Pokračovat bude zjevně stávající koalice, kterou povede dosavadní hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Opoziční pakt?

Celková volební účast činila 37,95 %, tedy byla vyšší než před čtyřmi lety. Na mandáty silně posílili Piráti, kteří získali 91 mandátů (předtím měli 3 mandáty). Jinak posílili Starostové a nezávislí, hnutí SPD a mírně i hnutí ANO, ostatní strany spíše ztrácely (např. ODS ztratila kvůli množství koalic, ve kterých kandidovala). Premiér Andrej Babiš (ANO) nad výsledky vyjádřil spokojenost. Spokojený byl i předseda ODS Petr Fiala. „ODS a její partneři výrazně posílili, udělali jsme výrazný krok ke změně. Dokončíme ji příští rok,” napsal na Twitter. 

Zato předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček neskrýval zklamání. „V tuto chvíli tu taková spokojenost není,” prohlásil po volbách. Volby mají již nyní přesah do celostátní politiky: lídři sněmovní středopravicové opozice už začínají jednat o možné spolupráci pro parlamentní volby, které se budou konat za rok.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..